ARKADAŞINA GÖNDER Suç oranlarına göre şehirlerin sıralaması
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
kapat

Suç oranlarına göre şehirlerin sıralaması

Aylık ekonomi dergisi CNBC-e Business’ın geçtiğimiz aylarda yayınladığı Türkiye’nin en yaşanabilir kentleri araştırmasında sıralama, aralarında hava kirliliğinden öğrenci başına düşen öğretmen sayısına, işsizlik oranından ödenen vergi miktarına kadar 37 farklı parametre ile yapıldı. Ama aralarında en dikkat çekici olanı hiç kuşkusuz, illerin suç oranlarına göre sıralanmış olduğu parametre idi.

Derginin araştırmayı tamamlayan editörü Burak Mavi, bu veriye ulaşabilmek için 81 ilin valilerine, içinde kentte o yıl işlenen toplam suç sayısının da bulunduğu 17 sorudan oluşan bir form gönderdi. 77 vali, soru formuna eksiksiz cevap verdi. Osmaniye, Edirne, Yozgat ve Kayseri valilikleri ise  il genelinde işlenen toplam suç sayısını paylaşmak istemediler.  Yine de 77 ilin suç oranlarına ulaşılabildi. Söz konusu dört il ise toplam 37 parametrelik araştırmanın bir parametresinden sıfır puan almış oldu.

İşte bu araştırmaya göre, 81 ilin suç sıralamasındaki ve genel olarak en yaşanabilir şehirler sıralamasındaki yerleri.

NOT: Suç oranı sıralaması 2009 verilerine göre yapılmıştır.

kalan karakter 1000

ÖNEMLİ NOT: Bu sayfalarda yayınlanan okur yorumları okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan SABAH veya sabah.com.tr hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.