10 soruda İsrail'de neler oluyor

  • 1
  • 10
10 soruda İsrail'de neler oluyor
10 soruda İsrail'de neler oluyor

İsrail Başbakanı Netanyahu, Yahudi Devleti yasa tasarısını Pazar günü kabineden geçirdi. Çarşamba günü parlamentonun oyuna sunulacak olan tasarı hükümet krizine yol açtı. Koalisyon ortaklarından Adalet Bakanı Livni ile Finans Bakanı Yar Lapid, tasarıyı reddediyor. Hatta Livni, erken seçim restinde bile bulundu. Parlamentodaki oylama sonrası istifalar gelirse koalisyon çatırdayacak. İsrail'deki son gelişmeleri, Filistin sorununu Sabah.com.tr yazarı Taha Dağlı yorumladı

  • 2
  • 10
10 soruda İsrail'de neler oluyor
10 soruda İsrail'de neler oluyor

NETANYAHU SONA MI YAKLAŞIYOR?

Geçtiğimiz Ramazan ayında Gazze saldırıları sırasında Gazze'ye yönelik kara harekatı Başbakan Netanyahu'ya İsrail içerisinden eleştiri getirmişti. Asker kayıplarının yüksek olması Gazze katliamının Netanyahu'nun istifasıyla sonuçlanacağı şeklinde yorumlanıyordu. Çünkü 2009'da o dönem Başbakan olan Olmert kara operasyonunda 11 asker öldüğü için istifa etmek zorunda kalmıştı. Gazze katliam sürecini iyi yöneten Netanyahu, sonrasında gelen Mescid-i Aksa saldırılarıyla da tepki topladı. Filistin'de infial uyanmasından endişe duyanlar Netanyahu'yu ateşle oynamakla suçladı. Neticede Filistin tarafından gelen bir misilleme İsrail şehirlerinde halkın huzurunu bozmaya yetiyor. Netanyahu tüm bunların üstüne Yahudi Devleti yasa tasarıyla da tepki topladı. Bir de ekonomik krizin devam etmesi Netanyahu'yu zora sokan gelişmeler olarak sıralanıyor.

  • 3
  • 10
10 soruda İsrail'de neler oluyor
10 soruda İsrail'de neler oluyor

TASARI YASALAŞIRSA NE OLUR?

İsrail tarafındaki Arap şehirlerinde yaşayan 1 milyon 800 bin Filistinli var. Söz konusu tasarı bu Filistinlileri olumsuz etkileyecek. Yahudi olan İsrail vatandaşları ne yapıyorsa aynısı Filistinlilerden istenecek. Reddedenler vatandaşlıktan çıkarılıp sürgün edilecek.

  • 4
  • 10
10 soruda İsrail'de neler oluyor
10 soruda İsrail'de neler oluyor

"İSRAİL VATANDAŞI ARAPLAR" NE DEMEK?

Filistinliler 4 ayrı toprak parçasında yaşıyorlar. Nüfusları yaklaşık 6 milyon. Bunun 1 milyon 800 bini 48 sınırları olarak bilinen İsrail tarafında kalan şehirlerde yaşıyor. Bu Filistinliler İsrail vatandaşlığına sahipler. Batı Şeria'da 2 milyon 700 bin, Gazze'de yaklaşık 2 milyon ve Kudüs'te de 500 binden fazla Filistinli var, hepsinin statüleri farklı durumda. İsrail, vatandaşlıkları bulunan Filistinlileri, "İsrailli Araplar" olarak adlandırıyor. İsrail vatandaşı olanlarla Batı Şeria'dakiler arasında ya da Gazze'dekiler arasında bir fark yok sadece statüleri farklı, bağımsız bir Filistin Devleti olmadığı için ve toprakları işgal altında olduğu için aynı yerde olmalarına rağmen aralarında sınırlar ya da utanç duvarı nedeniyle bölünmüş topraklarda yaşayan Filistinlilerden bahsediyoruz. İşte İsrail bu yeni yasayla kendi vatandaşlığında bulunan 1 milyon 800 bin Filistinliyi zor durumda bırakmayı hedefliyor.

  • 5
  • 10
10 soruda İsrail'de neler oluyor
10 soruda İsrail'de neler oluyor

FİLİSTİNLİLER NE DİYOR?

En büyük tepkiyi Hamas verdi. Hamas, bunun bir din savaşı çıkarabilecek boyutta olduğunu söyledi. Çünkü 1 milyon 800 bin Filistinli Yahudi devleti yasasıyla çok zor durumda bırakılacak. Bu durumda 48 sınırları olarak bilinen bir çok Arap şehrinde yeni ayaklanmalar çıkabilir. İsrail'de tasarıya muhalif olan siyasiler de bu tarz ayaklanmalardan çekiniyor.