Dünyada 24 saat böyle geçti(17.03.2016)

  • 1
  • 21
Dünyada 24 saat böyle geçti(17.03.2016)
Dünyada 24 saat böyle geçti(17.03.2016)

Putin: Suriye'deki operasyon 33 milyar rubleye mal oldu

Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin, Suriye'deki operasyonun Savunma Bakanlığı'nın bütçesinden 33 milyar rubleye mal olduğunu bildirdi. 33 milyar ruble yaklaşık 1 milyar 400 milyon Türk Lirası

Putin yaptığı açıklamada, Suriye'deki operasyondan sonra ek maliyetlerin yaşanacağını fakat onların açıklamasının olduğunu belirtti. Putin, Rus füze savunma sistemlerinin Suriye'de sürekli askeri nöbet halinde olacaklarını ve Rus askerlerini tehdit eden her türlü durumda kullanılacaklarını bildirdi.

  • 2
  • 21
Dünyada 24 saat böyle geçti(17.03.2016)
Dünyada 24 saat böyle geçti(17.03.2016)

Ermeniler ABD'de ilk "soykırım" yenilgisini Batı Virginia'da aldı

ABD'de 1915 olaylarının yıl dönümü olan Nisan ayı yaklaşırken Türkiye aleyhine ülke çapında karar tasarıları çıkarmaya çalışan Ermeni lobisi ilk yenilgisini Batı Virginia'da aldı. Batı Virginia Yasama Meclisi 24 Nisan'ı 1915 Ermeni Soykırım'ı Anma Günü ilan eden H.R. 14 isimli tasarıyı geçen pazartesi günü reddetti.

Söz konusu karar 1915 olaylarının 101. yıl dönümünde ABD'deki tüm eyaletlerde karar tasarıları çıkarmaya çalışan Ermeni lobisinin zorlu bir mücadele ile karşı karşıya kalacağını gösteriyor. Ermeni lobisine karşı Türk-Amerikan toplumunu organize eden sivil toplum kuruluşlarından İlerleme İçin Türk Enstitüsü (TIP) de yayınladığı bir bildiri ile Batı Virginia Yasama Meclisi'ni söz konusu kararı nedeniyle tebrik etti.

TIP Başkanı Derya Taşkın, söz konusu tasarının pek çok maddi hata içerdiğini ve propaganda içerikli olduğunu belirterek, Türkiye'nin bir NATO müttefiki olarak oynadığı rolün görmezden gelinmeye çalışıldığını söyledi. Taşkın, "Türkiye ve Ermenistan'ın uzlaşması için yollar arıyoruz. Fakat Ermenistan'ın Rusya ile sıkı bağları uzlaşma ihtimalini düşürüyor. Yerel ve ulusal liderler Ermenistan'ın Rus üslerini kapatması ve Rusya ile bağlarını kesmesi için çağrılarda bulunmaya başladı bile" dedi.

Taşkın, Ermenistan'ın atacağı bu adamın ABD'de de Türk-Ermeni uzlaşması için kapı aralayacağını söyledi.

  • 3
  • 21
Dünyada 24 saat böyle geçti(17.03.2016)
Dünyada 24 saat böyle geçti(17.03.2016)

Dışişleri Bakanlığından İsrail'e kınama

Dışişleri Bakanlığından, İsrail'in işgal altında tuttuğuBatı Şeria'da Eriha şehri yakınlarındaki araziye el koyma kararının şiddetle kınandığı bildirildi.

Bakanlıktan yapılan açıklamada, İsrail'in 1967'den bu yana işgal altında tuttuğu Batı Şeria'nın Eriha şehri yakınlarındaki 2 bin 340 dönüm araziye el koyma kararının şiddetle kınandığı, İsrail'in yasa dışı yerleşim sahalarını genişletme yönünde aldığı kararların geçerliliğinin bulunmadığı belirtildi.

İNGİLTERE'DEN İSRAİL'E KINAMA

Açıklamada, "İsrail'in, bölgede kalıcı barış sağlanabilmesinin yegane yolu olan iki devletli çözüm zeminini tahrip eden bu tür hareketlere son vermesi gerekmektedir" ifadesi kullanıldı.

Yahudi yerleşim birimlerinin inşasına karşı olan "Peace Now" adlı İsrailli sivil toplum kuruluşunca yapılan açıklamada, İsrail hükümetinin Batı Şeria'nın Eriha kentinin güneyinde yer alan Filistinlilere ait araziye el konulduğu bildirilmişti.

SURİYE, İSRAİL İÇİN BOŞALTILIYOR

Açıklamada, "İsrail hükümeti sükuneti sağlamaya çalışmak yerine yangına benzin döküyor ve Filistinlilerle İsraillilere şu mesajı gönderiyor: Barış ve iki devletli çözüm yönünde çalışmak gibi bir niyetim yok" değerlendirmesinde bulunulmuştu.

  • 4
  • 21
Dünyada 24 saat böyle geçti(17.03.2016)
Dünyada 24 saat böyle geçti(17.03.2016)

ABD: Suriye'de yarı otonom bölgeleri tanımıyoruz

ABD Dışişleri Bakanlığı Suriye'deki siyasal durumla ilgili çok önemli açıklamalarda bulundu. Bakanlık açıklamasında ABD'nin Suriye'deki herhangi bir özerk bir bölgeyi tanımıyoruz ifadelerini kullandı.

ABD Dışişleri Bakanlığı, Suriye'de özerk yada yarı özerk bir Kürt yönetimini tanımayacağını açıkladı.

Dışişleri Bakanlığı Sözcü Yardımcısı Mark Toner, başkent Washington'da düzenlediği günlük basın toplantısında, ABD'nin Suriye'de özerk yada yarı özerk bir Kürt bölgesini tanımayacağını, Suriye'nin bütünlüğünden yana olduklarını söyledi.

  • 5
  • 21
Dünyada 24 saat böyle geçti(17.03.2016)
Dünyada 24 saat böyle geçti(17.03.2016)

ABD'den Kuzey Kore'ye yeni yaptırım

ABD Başkanı Barack Obama, uluslararası yasalara aykırı şekilde nükleer ve balistik füze denemeleri yapan Kuzey Kore'ye yeni yaptırım kararı aldı.

Beyaz Saray'dan yapılan yazılı açıklamada, Kuzey Kore'nin uluslararası yükümlülüklerine uygun hareket edinceye kadar ABD'nin yaptırımlar uygulamaya devam edeceği belirtildi.

Başkan Obama, Kongre'ye yaptırım kararına ilişkin gönderdiği mektupta, Pyongyang'ın ocak ve şubat aylarında uzun menzilli füzeyle uzaya uydu göndermesi ve nükleer bomba denemelerini hatırlatarak, Kuzey Kore'nin eylemlerinin "ABD ve müttefiklerini tehlikeye attığını" kaydetti.

Obama mektubunda, "Yaptırım kararı, Kuzey Kore halkından ziyade Kuzey Kore yönetimini ve onun ABD ile diğerlerini tehdit eden eylemlerini hedef alıyor" ifadesini kullandı.

Yeni yaptırımların Kuzey Kore'nin ulaşım, maden, enerji ve finans alanında hizmet sunan bireylerinin yanı sıra hükümet adına çalışan bireyleri, insan haklarını ihlal edenleri ve mevcut yaptırımları delenleri kapsadığı belirtildi.

ABD Hazine Bakanlığından yapılan yazılı açıklamada da toplamda 17 hükümet yetkilisi ve organizasyonun yanında Kuzey Kore'ye kitle imha silahları taşıdığı tespit edilen 20 geminin dolaşımına yasak getirildiği ifade edildi.

Kuzey Kore 7 Şubat'ta uzun menzilli füze ile uzaya uydu fırlatmış, 6 Ocak'ta da hidrojen bombası denemesi gerçekleştirdiğini açıklamıştı.