Dünyada 24 saat böyle geçti(21.01.2016)

  Giriş Tarihi: 21.01.2016 16:02 Güncelleme Tarihi: 21.01.2016 16:08
  • HOLLANDE: "ESAD SURİYE'NİN GELECEĞİ OLAMAZ"

   Fransa Cumhurbaşkanı Hollande: "DAEŞ'e karşı yürütülen hava operasyonları yoğunlaştırılacak.Madaya gibi kuşatılmış şehirlerden gelen dayanılmaz fotoğrafların da gösterdiği gibi Beşar Esed'in Suriye'nin geleceği olamayacağını biliyoruz"

   Elysee Sarayı'nda Paris'te görev yapan büyükelçilere hitaben konuşma yapan Hollande, terörle mücadelede uluslararası işbirliği ve Avrupa'daki sığınmacı sorununa değindi.

   DAEŞ'in bölgede gücünün azalmaya başladığını söyleyen Hollande, "Günden güne bu terörist ordu toprak, gelir kaynağı ve insan gücü kaybederek zayıflıyor. Hava operasyonları yoğunlaştırılacak. Aynı zamanda bölgedeki harekatların komutası da güçlendirilecek" dedi.

   Suriye'nin kuşatma altındaki Madaya kentinde yaşanan insanlık dramına da değinen Hollande, "Madaya gibi kuşatılmış şehirlerden gelen dayanılmaz fotoğrafların da gösterdiği gibi Beşar Esed'in Suriye'nin geleceği olamayacağını biliyoruz" diye konuştu.

   Suriye krizini sona erdirecek siyasi görüşmelerin, ülkenin gelecekteki yönetimi ile ilgili net bir sonucu olması gerektiğine işaret eden Hollande, 2016 yılının Suriye için çözüm yılı olmasının önemine işaret etti.

   SIĞINMACI AKINI

   Avrupa'nın, bölgeye gelen sığınmacı akınıyla büyük bir kriz yaşadığına dikkati çeken Hollande, Avrupa dışındaki ülkelere de sığınmacı sorunu konusunda yardım edilmesi gerektiğini belirtti.

   Hollande, "Bu konuda Türkiye'ye yardım edilmesi gerektiğini düşünüyorum ve sınırların korunması konusundaki yükümlülüklere vurgu yapmak istiyorum. Bu aynı zamanda Lübnan ve Ürdün'ü de kapsıyor" şeklinde konuştu.

   Avrupa'nın şüpheli tüm hareketlerin tespit edilmesi konusunda organize olması gerektiğini vurgulayan Hollande, "Tüm devletler topraklarındaki güvenliği arttırmalı" ifadelerini kullandı.