Hikayeleriyle asırlara meydan okuyorlar

  Giriş Tarihi: 17.10.2015 11:20 Güncelleme Tarihi: 17.10.2015 11:21
  • AA

   İstanbul Boğazı'nın incileri olarak nitelendirilen, mimarileri ve hikayeleriyle dikkati çeken tarihi yalılar, kentin kültürel mirası içerisinde önemli bir yer tutuyor.

   İstanbul Büyükşehir Belediyesi Kültür AŞ tarafından yayınlanan "İstanbul'un 100 Yalısı" kitabının yazarı Mahmut Sami Şimşek, A yalıların tarihi serüvenleri, mimari özellikleri ve ilginç hikayelerini anlattı.

   Şehrin kültür envanterini gün yüzüne çıkarmak amacıyla hayata geçirilen "İstanbul'un Yüzleri Serisi" kapsamında, "İstanbul'un 100 Yalısı" kitabını hazırladığını belirten Şimşek, kitabında Avrupa yakasında Eminönü'nden başlayıp Sarıyer'e uzanan, Anadolu yakasında ise Beykoz-Üsküdar arasındaki tarihi yalıları anlattığını söyledi.

   Osmanlı döneminde yalılara, "suyu yalayan haneler" denildiğini ifade eden Şimşek, yalılarla ilgili bilgi verdi. Şimşek, tarihi yalıların genellikle "harem" ve "selamlık" olmak üzere iki ayrı binadan oluştuğuna dikkati çekerek, yapılarda bunların yanı sıra müştemilat, bendegan dairesi, ahır ve arabalıklar, kayıkhane, kiler, mehtabiye bulunduğunu vurguladı.