İstanbul Büyükşehir Belediyesi Kültür Birimi 2016 yılına hızlı girdi

    İstanbul Büyükşehir Belediyesi Kültür Birimi 2016 yılına hızlı girdi. Yepyeni bir anlayışla kültür ve sanatın tüm dallarında adını duyurmaya çalışan İstanbul Büyükşehir Belediyesi Kültür Daire Başkanı Abdurrahman Şen ile 2016 yılındaki hedeflerini konuştuk.

    Giriş Tarihi: 16.01.2016 13:46 Güncelleme Tarihi: 16.01.2016 14:33
    • 1. Geçtiğimiz günlerde Cumhurbaşkanlığı Kültür ve Sanat Büyük ödülleri verilirken Sayın Cumhurbaşkanımız 'milli' ve 'yerli' sanat vurgusu yaptı. İBB bu çerçevede neler yapıyor?

      İBB kültür birimi, Sayın Recep Tayyip Erdoğan'ın 1994'de açtığı belediyecilik anlayışı ışığında başlayan çalışmalarını o günden bugüne artan, günün ihtiyaçlarına göre eklemeler yapan bir bakış açısıyla yürütüyor. Özellikle dünyanın yaşadığı değişime bağlı çalkantılar arasında en öne çıkan kavramın kültür olduğunu fark edersek, uluslararası arenada "milli" ve "yerli" olabilmek ayrı bir anlam kazanıyor. Burada dikkat etmemiz gereken incelik; nüfus kâğıdında "Türk" yazanların yazıp – yönetip- oynadığı film veya tiyatro oyunlarının "milli" olmak ve "yerli" olarak tanımlanmak için yeterli olmadığıdır. Çünkü "milli" ve "yerli" olmak gibi kavramlar "milli" ve ""yerli" bir ruha sahip olmakla ilgilidir. İBB Kültür birimi de bu bakış açısından sapmadan etkinliklerini sürdürmektedir.