Çatlak topuklara veda

  • 1
  • 7
Çatlak topuklara veda
Çatlak topuklara veda

Evde yapabileceğiniz bazı uygulamalar ile topuklarınızdaki çatlak, kuru ve çirkin görünüşe son verebilirsiniz. İşte çatlamış topuklarınızı düzeltmenizin yolları!

  • 2
  • 7
Çatlak topuklara veda
Çatlak topuklara veda

Ayaklarımızın güzel ama daha önemlisi bakımlı olması çok önemlidir. Bazen ne kadar bakarsak bakalım, ayaklarımız istediğimiz yumuşaklıkta olmaz. Özellikle topuklarımız çatlar ve kötü bir görüntüye sahip olur. Evde yapabileceğiniz bazı uygulamalar ile topuklarınızdaki çatlak, kuru ve çirkin görünüşe son verebilirsiniz.

  • 3
  • 7
Çatlak topuklara veda
Çatlak topuklara veda

1. Limon, tuz, gliserin, gül suyu ayak maskesi

Güzel bir çift ayağa sahip olmak için ilk atılması gereken adım, ayak maskesidir. Bu maske, çatlak topuklardan kurtulmkanın da en iyi yoludur.

Ayaklarınızı, ılık su, tuz limon suyu gliserin ve gül suyu bulunan bir leğenin içine koyun. Ayaklarınız b suyun içinde yaklaşık 15-20 dakika bekletin. Ardından topuklarınızı ve ayağınızın sertleşmiş bölümlerini ponza taşı kullanarak iyice ovun.
Ardından ayaklarınıza, 1 tatlı kaşığı gliserin, 1 çay kaşığı su ve limon suyu, bir tatlı kaşığı gül suyu karışımını sürün. Bu yapışkan bir karışım olacaktır. Topuklarınıza ve ayaklarınızın kuru bölümlerine sürün. Üzerine çorap geçirin ve bir gece ayağınızda kalmasını sağlayın. Sabah ayaklarınızı ılık su ile yıkayın. Topuklarınıza her gün uygulayın, bir kaç gün içinde topuklarınızın iyileştiğini göreceksiniz.

  • 4
  • 7
Çatlak topuklara veda
Çatlak topuklara veda

2. Bitkisel yağ

Kuru cilde sahip olmak, topuk çatlamanının en önemli nedenlerinden biridir. Bunun için kuru ciltlerin iyi nemlendirilmesi gerekmektedir.

Ayaklarınızı yıkayın ve iyice kurutun. Sonra ayaklarınızın çatlak olan bölümlerine bitkisel yağ sürün. Kalın bir çorap giyerek bir gece bekletin, sabah ayaklarınızı yıkayın. bir kaç gün içinde çatlak olan bölümlerde iyileşme göreceksiniz.

  • 5
  • 7
Çatlak topuklara veda
Çatlak topuklara veda

3. Muz veya muz ve avokado ayak maskesi

Olgun muzu alın ve ezerek hamur haline getirin. Çatlak olan yerlerini sürün ve 10 dakika boyunca tutun, Ardından ayaklarınızı yıkayabilirsiniz.
Ayrıca olgun muz ve avokado kullanarak evde ayak maske oluşturabilirsiniz.
Olgun muz ve yarım avokadoyu blenderda iyice karıştırın. Topuklarınıza ve ayaklarınıza bu karışımı kalın bir macun olarak sürün. Bu uygulama hem cildinizin yenilenmesini ve hem de nemlenmesini sağlayacaktır.