Günün en çok okunan spor haberleri (23 Mart 2016)

  Giriş Tarihi: 23.03.2016 17:49 Güncelleme Tarihi: 23.03.2016 17:49
  • İşte herkesin merak ettiği hibrit çim

   Açılış için artık gün sayan Vodafone Arena'da hibrit çim ekimi dün başladı. Milliyet'in haberine göre serilme ve işlenme çalışmalarının yapıldığı statta tüm dünyanın kullandığı bir sistem uygulanıyor.

   Dünya Kupası ve Avrupa Şampiyonası gibi önemli turnuvalardaki statlar için kullanılan bu çim türü, Avrupa'nın en önemli ligi olarak kabul edilen Premier Lig'de de bütün takımların tercihi oldu. Dünya üzerinde toplamda 45 futbol kulübünün stadında hibrit çim bulunuyor. Bunların arasında hiç kuşkusuz 2007'de yenilenen Wembley Stadı başı çekiyor.

   HİBRİT NEDİR?

   BJK Nevzat Demir Tesisleri'nde de bulunan hibrit çim, güçlendirilmiş doğal çim olarak tanımlanıyor. Futbolcuların sakatlık problemlerini yüzde 70 daha az yaşadığı bu çim türü, ayrıca çok kolay toplanabilen bir platform. Hibrit kullanan kulüpler, kısa sürede konser ve diğer etkinlikler için statlarını kiralayabiliyor. Suni çim enjeksiyonu hem toplamada hem de ekmede süreyi kısaltıyor.

   İNGİLTERE'DEN ÖZEL EKİP GELDİ

   Rulo çimleri tamamen serilen Vodafone Arena'da hibrit çim ekimini İngiltere'den gelen özel bir ekip yapıyor. Sentetik hibrit lifler makinelerle zemine enjekte ediliyor.