Süper Lig'de 22. haftanın panaroması

  Giriş Tarihi: 25.02.2014 12:33 Güncelleme Tarihi: 30.04.2014 10:24
  • MANCİNİ'NİN 5 AYDA TANIDIĞI SEMİH KAYA İLE TANIŞTIK
   "Bir yeraltı mağarası düşünün. İnsanlar mağarada zincirlenmiş duruyorlar. Hep aynı nokta üzerindeler ve zincirden dolayı başlarını sağa sola çeviremiyorlar, yalnızca karşılarını görüyorlar. Arkalarından bir ışık geliyor. Önlerindeki duvara gölgeler düşüyor. Ve bu insanlar sadece bu gölgeleri görebiliyorlar, gölgeleri gerçek zannediyorlar. Onlar için tek gerçek var: Gölgeler... Aralarından biri zincirlerden kurtulmayı başarır. Mağaranın dışına çıkıp gerçek dünyayı görür..." Platon'un bu mağara aforizmasını bir kenara not edelim...

   G.Saray Teknik Direktörü Mancini, devre arasında TSYD seminerinde "Türkiye'de en beğendiğin futbolcu kim" diye sorulduğunda "Semih Kaya" cevabını vermişti. Bu cevap karşısında doğal olarak Türk basını çok şaşırmıştı. İtalyan çalıştırıcı, şirinlik olsun diye "Türkiye'nin en iyi futbolcusu Arda, Burak veya Emre" diyebilirdi... Ama demedi, goygoy yapmadı. Semih mağaraya ışık tuttu Mancini'nin niye Semih'i tercih ettiği cumartesi akşamı Galatasaray-Beşiktaş derbisinde ortaya çıktı. 54. dakikada hakem Cüneyt Çakır'ın 'aut kararını' düzelten genç oyuncu gol olabilme riskini de göze alarak pozisyonu 'korner' diye düzeltti. Makyavelist futbolun bütün değerleri çiğnediği günümüzde herkesin takdirini kazandı. Aslında Semih, ahlaki olanı, yani normalini yaptı. Birbirimizi zincirlediğimiz ve gerçeklere sırtımızı çevirdiğimiz mağaramıza küçük bir ışık tuttu.

   Tekrar Mancini'ye dönersek; sadece 5 ay birlikte çalıştığı Semih Kaya'nın sadece futbolundaki ışığı değil, futbolcu karakterini ve sportmenliğini de büyük ihtimalle fark eden İtalyan çalıştırıcı aslında o mağaranın kapısını aralayan ilk isimdi.

   Yusuf Turhan
   yusuf.turhan@sabah.com.tr