Editörün seçtiği 10 köşe yazısından…

  Giriş Tarihi: 30.11.2015 10:58 Güncelleme Tarihi: 30.11.2015 11:16
  • Seçim öncesini hatırlıyor musunuz? Hani "kutuplaşmanın iki tarafı"ndan söz etmekten hiç sıkılmayan muhafazakâr arkadaşlarımız uzlaşma çağrıları yapmışlardı.
   Düşünsenize... Her şey onların beklediği gibi gelişseydi... Muazzam bir hızla hem FETÖ'cü hem Rusçu; hem Amerikancı, hem İrancı olabilen siyaset ve medya temsilcileriyle yarenlik ediyorduk şimdi. O günlerde uzlaşmamız istenen "beyaz kanaat önderleri"ne bakıyorum da...
   Seçimin üzerinden bir ay geçmesini bile beklemediler. Eski havalarına dönüverdiler. Hatta bazıları Rus savaş uçaklarına pilot olmaya dünden hevesliymiş de haberimiz yokmuş! Neden bu meseleye döndüm? Şundan... Sert bir çağ geliyor. Hem dünyanın, hem içinde yer aldığımız bölgenin koşulları bizi zorlayacak, bunu kabul etmemiz gerek. Olsun! Farklılıkları yok saymadan, özgürlükleri çiğnemeden, demokrasiyi yedirmeden bu zor dönemi de aşarız. Türk, Kürt, Sünni, Alevi, solcu, muhafazakâr, gelenekçi, yenilikçi, çoğunluk, azınlık... İç içe, yan yana, bir arada adalet ve merhametimizi kaybetmeden yaşarız. Bundan zerre kadar kuşkum yok.
   Ama artık kimse bizi olmayacak uzlaşılara zorlamasın!

   Haşmet Babaoğlu/Sabah