Editörün seçtiği 10 köşe yazısından…

  Giriş Tarihi: 14.12.2015 10:12
  • Cumhurbaşkanımızın dönüş yolunda verdiği bilgiye göre, Türkmenistan'ın doğalgaz meselesi ile ilgili asıl sıkıntısı Rusya'yla. Önceleri bu ülkeden 40 milyar metreküp kadar gaz alan Rusya, bunu günümüzde 4 milyar metreküpe kadar düşürmüş.
   Bu durumda Türkmenistan'ın da ekonomisini sağlıklı bir şekilde yürütebilmesi açısından yeni pazarlara ihtiyacı var.
   Şu an en önemli pazar ise Çin. Ülke şimdilerde Hindistan'a kadar uzanacak bir doğalgaz hattının temelini atma aşamasında ve bu konu ile ilgili sıkıntıları aşmaya uğraşıyor.
   Hazar hariç denize kıyısı olmayan bir ülke olan Türkmenistan'ın doğalgazını Hazar üzerinden (ya da altından) pazarlama imkanı da Rusya ve İran engeline takılıyor. Normal şartlar altında Hazar'a kıyısı olduğu ve Hazar'dan Azerbaycan'a geçiş yapabileceği için bu türden sınırlamalara tabi olmaması gerektiği düşünülse de, fiili durum böyle değil.
   Yani ne kadar 'tarafsız' olursa olsun, Türkmenistan da dünyanın mutad dönüşünden nasibini almak zorunda kalan ülkelerden birisi. Enerjiye sahip olan ya da enerjinin akacağı güzergahta bulunan diğer ülkelerin başına gelenlerin benzeri Türkmenistan'ın da başına geliyor yani. Petrol ya da doğalgaz gibi zenginliklerin nimet mi yoksa külfet mi olduğutartışması, dünya normal şekilde dönmeye başlamadıkça sürecek gibi...

   Ekrem Kızıltaş/Takvim