Editörün seçtiği 10 köşe yazısından…

  Giriş Tarihi: 19.12.2015 16:25
  • Fetullah Gülen'in, "İsrail'in devlet otoritesine saygı gösterilmeliydi" sözü dün gibi hatırımızda. Bugün, Haaretz'deki "Türkiye ile İsrail'in anlaştığı" yönündeki haberi duyar duymaz Cumhurbaşkanı Erdoğan'ı ve AK Parti'yi topa tutmaya çalışanlar bu zatlar. Akıllarınca, onları tutarsızlıkla suçlayacaklar. Dahası, Filistin'i, Mavi Marmara şehitlerini satmakla! Dikkat edin, halihazırdaki anlaşma söylentisini gündem yaparlarken bile, İsrail'in geçmişteki cürümlerine tek bir eleştiride bulunmuyorlar.
   Toz kondurmama çabasına devam! Paralel yapı mensuplarının bu haberin üstüne atlama biçimleri ise muhteşem. Ortak söylemleri, "hani biz İsrail uşağı" idik.
   Biri de çıkıp şunlara, "evet bir dönem öyleydiniz, belli ki iş akdiniz feshedilmiş" demeli. Birkaç hususun altını çizmekte yarar var. Bir kere, Türkiye ve İsrail arasında görüşmelerin olduğunu hepimiz biliyoruz. Fakat henüz imzalanan bir anlaşma metni yok ortada. Olabilir mi? Pekala olabilir. Türkiye, kimsenin uşağı da, esiri de değil.
   Kendi ad ve hesabına dış politikasını şekillendirebilecek bir aktör. Ve şekillendiriyor da. Oyuna yeni unsurlar eklendiğinde stratejimizin yenilenmesi kadar doğal ne olabilir? Bütün bunlara ek olarak Türkiye, dış politikasında çıkar- değer dengesini gözeten de bir aktör. Türkiye, bugün de Filistin halkına dönük hak ihlallerini mesele edinen, bununla mücadele eden başlıca ülke. Türkiye, eksen değiştiriyor edebiyatı yapanlara, o gün ne diyorsak bugün de aynı şeyi söylüyoruz. Dış politika ideolojik körlükle, dogmatik tavırlarla sürdürülmez. Doğu Akdeniz'de bir enerji savaşı var. Suriye krizinde yeni bir evredeyiz. İsrail, Türkiye ile yakınlaşmak için yoğun çaba içinde. Ve saire, ve saire...

   Fahrettin Altun/Sabah