Editörün seçtiği 10 köşe yazısından…

  Giriş Tarihi: 05.01.2016 10:08
  • Şimdi size bir önerim var... Gelin, birkaç ay önceye, 7 Haziran seçimlerinin hemen öncesi ve sonrasına gidelim. Seçim öncesi "koalisyon lobisi"nin sesinin birden yükselişini...
   Seçimden hemen sonra sevincini gizleyemeyen "uzlaşmacı"ların iktidar partisi ve muhafazakâr medya içinde de mahcup yandaşlar buluşunu... Bu lobinin dış desteğinin nasıl dalga dalga büyüdüğünü hatırlayalım.
   Ve bir an için, sanki onlar kazanmış ve 1 Kasım seçimleri hiç yapılmamış gibi düşünelim. Türkiye, paralel megafonuna dönüşmüş, HDP müttefiki olmaya mecbur bırakılmış bir CHP'li koalisyonla yönetiliyor olsun.
   İşte öyle bir koalisyonla... Tam bu günlerde, yani İran ve Suudi Arabistan'ın birbirine girdiği; içerdeki hendekçilerin kuzey Suriye'deki PYD ile birleşme hayalleri kurduğu bir dönemde acaba halimiz nice olurdu?
   Bu açıdan bakınca daha iyi anlayacaksınız ki... Tuhaf bir inat ve ısrarla koalisyon pazarlayanların esas hesabı Ortadoğu'da sular iyice ısınıp bulanıklaştığında Türkiye'de güçsüz bir yönetim oluşturmaktı.
   Böylece Türkiye'ye müdahale etmek ve topraklarının orasını burasını çekiştirmek fiilen kolaylaşacaktı.
   Diyorum ki... Malum, koalisyon lobisini bir kenara kaydedip unutmamalı! Tabii şu sıralarda pek milli oldular. İktidarın arkasında siper alıp savaş çıkartmaya çalışanları bile var ama... Yarın ne yapacakları belli mi olur!

   Haşmet Babaoğlu/Sabah