Editörün seçtiği 10 köşe yazısından…

  Giriş Tarihi: 05.04.2016 10:36 Güncelleme Tarihi: 05.04.2016 10:41
  • Bak, sen!.. Hele antlaşmaya bak! Taraf ülkeler (Brezilya, Türkiye, İran) arasında zenginleştirilmiş uranyum takasının yolunu açacaksın... Bir de antlaşmanın 4. maddesinde yakıt takasının ülkeler arası işbirliği için çok olumlu bir başlangıç hamlesi olduğunu yazacaksın... Üstüne üstlük, İran bir miktar zenginleştirilmiş uranyumunu Türkiye'de saklayacak... Vesaire, vesaire... Bir de antlaşmada ikide bir tekrarlanan "İran'ın barışçıl nükleer haklarının hayata geçirilmesi"nden söz ediliyor ki... Dünyaya egemen güçler için asap bozucu bir inat ve ısrar! Çünkü onlar isterlerse... Tabii esas olarak ABD'den söz ediyorum, bir çırpıda Viyana Grubu'nu da ikna ederek İran'ı bağlarlar. Hatta bu işi hem bir yandan "yeni bir İran" inşa etmek, hem de Ortadoğu'yu yeniden dizayn etmek için tereyağından kıl çeker gibi yaparlar. Yaptılar da işte! Ama Brezilya'ya, Türkiye'ye ne oluyormuş! Bu kadar havaya girmek, dünyanın gerçekten beşten büyük olabileceğini başka ülkelere hissettirmek affedilir şey mi?

   İşte dün sözünü ettiğim Brezilya ve Türkiye'ye karşı yapılan ortak operasyonun temel tetikleyicisi buydu. "Küresel merkez"in (bu deyime alışsak iyi olur!) tepesini attıran girişim ya da bardağı taşıran damla... Yani 17 Mayıs 2010'da üç ülke (Brezilya, Türkiye, İran) arasında imzalanan nükleer takasa ilişkin Tahran Deklarasyonu...
   Affetmediler bunu! Diyeceğim şu... Bazılarımız hâlâ anlamıyor ama Erdoğan'ın "dünya beşten büyüktür" çıkışı ve bu bakışını pratiğe geçirme çabaları çok sarsıcı, devrim niteliğinde hamlelerdir. Ha farkındayım, geçmişte iktidar blokunda yer alan bazıları da yol yakınken dönmeye "Karar" (büyük harfle yazalım, değil mi!) verdiler bile. Onları defterden düşün gitsin!

   Yeni ve güçlü Türkiye yolunda ilerlemek için hep tetikte olmak gerekiyor. Her zamankinden daha çok uyanık, daha dikkatli ve sağlam durmak gerekiyor. Neden? Çünkü biz "dünya beşten büyüktür" derken... Küresel merkez dünyayı daha da daraltarak 21. yüzyılı baştan tasarlama hevesinde. Rusya'nın köşeye sıkıştırılmasına, AB'nin dağıtılma girişimlerinin artmasına, Çin'in partner'den yeniden tehdide dönüşeceği hesaplarına bakın, ne demek istediğimi anlayacaksınız.

   Haşmet Babaoğlu/Sabah