Günün yazarları

  Giriş Tarihi: 03.01.2016 10:58 Güncelleme Tarihi: 03.01.2016 11:08
  • SURİYELİ MÜLTECİLER KALICI OLMALI MI?
   Dünyanın en modern kamplarını kurdu, büyük şehirler dahil milyonlarca Suriyeliye, farklı şehirlerde yaşamını sürdürecek zemin hazırladı.
   Zaman zaman muhalefet partilerinden zaman zaman bazı toplumsal kesimlerden tepki geldi ama Türkiye, böylesine kalabalık bir topluluğu derin toplumsal sorunlar yaşamadan ve yaşatmadan "misafir" etmeyi bildi.
   Ve deyim yerindeyse bir mucizeye imza attı.
   Ama artık yeni bir aşamaya geçilmesi gerekiyor. Suriyeliler, Türkiye'de 5 yılı geride bıraktı. Başlangıçta, bavullarını bile açmayan ve geri döneriz umudu taşıyan Suriyeliler artık yerleşik hale geldi. Yüzlercesi işyeri kurdu, on binlercesi farklı sektörlerde kayıt dışı çalışıyor.
   Burada doğan çocukların sayısı bile 100 bine yaklaştı. Sadece İstanbul'da 400 bini aşkın Suriyeli var.
   Suriyelilere, ötekileştiren bir bakışla yaklaşıp, "9 milyar dolara mal oldular, işimizi elimizden aldılar, ev kiralarımız arttı", hatta sosyal hayatta sorun çıkartıyorlar diye şikayet edenler oldu ama şu çok daha etkileyici bir gerçek; Türkiye toplumu büyük oranda"Suriyelilere başka hiçbir ülkeyle kıyaslanamayacak şekilde olumlu yaklaştı" ve her fırsatta misafirperverliğini gösterdi.
   …Peki, bu nereye kadar böyle sürecek?
   Başbakan Ahmet Davutoğlu, hükümet programının bir reform programı olacağını söylemişti. Artık, Suriyeliler meselesinin de bu çerçevede ele alınması gerekiyor. Aslında bu noktada şu sorunun cevabı da verilmeli; Suriyelilerin kalıcı olması daha doğru değil mi? Bu gidişle büyük bir bölümü kalıcı olacak gibi görünüyor ama yine de o gözle bakıp, hazırlık yapmakta yarar var. Belki de oraya giden yolu, kayıt dışı çalışan Suriyelilerin kayıt altına alınması açar. Bunun için de öncelikle çalışma hayatını yeniden düzenleyecek reformlara imza atması beklenen Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı'nın ve hükümetin"Suriyelilere çalışma izni"ni gündemine alması gerekiyor.

   Mahmut Övür/Sabah