Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Hiç bilmediğiniz İstanbul

 • 1
 • 51
Hiç bilmediğiniz İstanbul
Hiç bilmediğiniz İstanbul

Salacak... 60'lar - 2015

Fotoğraflar Time Machine by Hasan Ali Atakan adlı Facebook adresinden alınmıştır.

 • 2
 • 51
Hiç bilmediğiniz İstanbul
Hiç bilmediğiniz İstanbul

1912 yılında bir Fransız şirketi tarafından kurulmuş, yüzer havuzları İngiltere'de yapılmıştır... Birinci Dünya Savaşı sırasında havuzlama ve onarım üssü olarak kullanılan tersane 1938 de kamulaştırılır. Gemi bakım ve onarımı yanında 1950'lerden itibaren yeni gemi inşaatı da yapılır.. 1984'de Türkiye Gemi Sanayii AŞ'ye devir olur... 92 metreye kadar gemilerin inşa edildiği İstinye Tersanesine yoğun olduğu dönemde işçi sayısı 1000'e ulaşırdı. İstinye tersanesinde en son üç havuz vardı. Biri 137,15 metre uzunluğunda ve 21,3 metre genişliğinde, diğeri 67.32 metre uzunluğunda ve 29,4 metre genişliğinde sonuncu ve üçüncü havuz ise, 152,1 metre uzunluğunda ve 29,4 metre genişliğinde idi. Bu ölçülerden daha uzun bir şilep ya da tanker geldiğinde, ikinci ve üçüncü havuzlar birleştirilerek çok daha uzun bir havuz oluşturuluyor ve tersaneye gelen gemiye rahatlıkla hizmet veriliyordu.1991 yılında çevre kirliliği gerekçe gösterilerek tüm faaliyetler ve malzemeler İzmir Alaybey, İstanbul Tuzla ve Pendik tersanelerine aktarılmış ve faaliyetine son verilmiştir..

Bu arada kısa bir bilgi.. Emirgan - Sarıyer sahil yolu 1956 tarihinde yapılmıştır..

 • 3
 • 51
Hiç bilmediğiniz İstanbul
Hiç bilmediğiniz İstanbul

1930 larda Sarıyer, Büyükderede Deniz Yolcu Uçağı..

Sivil alanda deniz uçakları ile tarifeli seferler ilk kez 1924 yılında İstanbul, Büyükdere Limanında İtalyan Aero Espresso Havayolları şirketi ile İstanbul-Atina-Brindisi ve İstanbul-Atina-Rodos güzergahlarında Dornier Wal tipi uçaklarla yapıldı ve 1936 yılına kadar devam etti..

 • 4
 • 51
Hiç bilmediğiniz İstanbul
Hiç bilmediğiniz İstanbul

Kalamış - Köhne Çay Bahçesi.. Bir zamanlar..

 • 5
 • 51
Hiç bilmediğiniz İstanbul
Hiç bilmediğiniz İstanbul

Ortaköy.. 1964..


Solda gördüğünüz gibi camii restorasyondan geçiyor..
1960 başı göçme tehlikesiyle karşı karşıya kalınca ciddi hasar oluşmuştu..
Halk arasında Ortaköy Camisi olarak bilinen Büyük Mecidiye Camii, 1853'te dönemin padişahı Sultan Abdülmecid tarafından Mimar Nigoğos Balyan'a neo barok tarzında yaptırıldı.
Günümüze kadar 1862-1866-1894-1964 ve 1984 yıllarında tam 5 kez kapsamlı onarım geçirmiş.
Son restorasyon 2011 de başladı 2014 de bitti ve 7 milyon TL. harcandı.

 • 6
 • 51
Hiç bilmediğiniz İstanbul
Hiç bilmediğiniz İstanbul

Üsküdar Doğancılar Parkı.. 1940 ve günümüz..


"Doğancılar Parkı, Üsküdar'ın tepe noktası olan Doğancılar semtinde kurulmuş parktır. Tarihte av yapılan bir tepedir. 4. Murat Dönemi'nde de, Hezarfen Ahmet Çelebi'nin Galata'dan uçup ilk ayak bastığı yer olarak da bilinmektedir. Kültürel ve tarihsel simgelerinin bır çoğunu yitirse de hala Üskudar'ın yeşil bölgelerinden biridir." diyor Vikipedia

 • 7
 • 51
Hiç bilmediğiniz İstanbul
Hiç bilmediğiniz İstanbul

Selamiçeşme.. Nereden nereye..
üst resim..1938
alt resim ..2015..
alt resimde çeşmeyi arıyorsanız sağdaki ağacın arkasında..

Çeşme hakkında biraz bilgi isterseniz buyrun..
Şûhi Kadın ( "Harem çalışanı namus örneği Şuhi Kadın hazretleri" diyor II. Mahmut. Ayazma camiinde yatıyor) tarafından 1800 yılından daha önce bir tarihte burada bulunan bir çeşmenin yerine yaptırılmıştır. Selami Çeşme, Bağdat Caddesi'nin genişletilmesi ve diğer imar faaliyetleri nedeniyle günümüzde yok olan namazgâhla birlikte kervanların mola verdiği bir menzil çeşmesiydi.
Cadde genişletilirken çeşme taşı ve yalağı caddenin karşısına monte edilerek kurtarılır. Namazgâhın mihrap taşı da korunarak son bir onarımla Selamiçeşme Camisinin musalla avlusu duvarına konmuştur. Namazgâhın yerinde ise bugün benzin istasyonu bulunmaktadır.
Çeşmenin kitabesinden edinilen bilgiye göre 1830'lu yılların sonuna doğru II. Mahmud'un emriyle onarılır. Çeşmenin üstündeki tuğra da II. Mahmud'a aittir..