X İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR
ARKADAŞINA GÖNDER Gümüşhane’de Bu Gelenek 10 Yıldır Devam Ettiriliyor
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz

’de Bu Gelenek 10 Yıldır Devam Ettiriliyor

  • Giriş Tarihi: 1.7.2015 13:38 Güncelleme Tarihi: 1.7.2015 14:39
GÜMÜŞHANE’DE KELKİT VE KÖSE KARAYOLU ÜZERİNDE YER ALAN KIRIKLI KÖYÜNDE 10 YILDIR ARALIKSIZ OLARAK HER RAMAZAN AYINDA İFTAR PROGRAMI DÜZENLENİYOR VE YOLDAN GEÇENLERE ÜCRETSİZ YEMEK İKRAM EDİLİYOR.
Gümüşhane’de Bu Gelenek 10 Yıldır Devam Ettiriliyor

’de Kelkit ve Köse karayolu üzerinde yer alan Kırıklı köyünde 10 yıldır aralıksız olarak her Ramazan ayında iftar programı düzenleniyor ve yoldan geçenlere ücretsiz yemek ikram ediliyor.
Köyün eski muhtarı merhum Alim Aşkın tarafından başlatılan ve ilk yıllarda vatandaşların evlerinde yaptıkları yemekleri getirdiği organizasyon son yıllarda köyde kurulan modern mutfakla daha profesyonel hale getirildi.
Günde ortalama 50-100 arasında vatandaşın iftarını açtığı köyde, üç çeşit yemek, tatlı ve salatadan oluşan iftar yemeklerinin masraflarının tamamı ise köyün hayırseverleri tarafından imece usulü ile karşılanıyor. Köyün gençlerinin servis yaptığı hizmet köy camisinin altında bulunan alanda ve açık hava gerçekleştiriliyor.
Organizasyonla ilgili bilgi veren köy muhtarı Hasan Yağız, merhum muhtarları Alim Aşkın’ın başlattığı hizmeti 10 yıldır devam ettirdiklerini söyledi. Hayırsever vatandaşlardan topladıkları yemek bedeli ile kumanyalarını kendilerinin aldığını, tuttukları aşçının mutfakta yemekleri pişirip servis ettiğini belirten Yağız, uzun yıllardan beri yaptıkları için artık bilenlerin iftara yakın saatlerde gelip iftarını yaptığını söyledi.
Trabzon’dan Şiran ilçesine tankerle yakıt taşıyan kamyon şoförü İsmail Fidan ise iftar saatine yakın bir zaman diliminde aracını köy meydanına park ettikten sonra iftarını Kırıklı köyünde yaptı. “Bu uygulamayı yapanlardan Allah razı olsun” diyen Fidan, her zaman durak noktası olarak burayı kullandıklarını ifade etti.

BENZER HABERLER