X İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR
ARKADAŞINA GÖNDER Oto koltuğu alırken dikkat edilmesi gereken noktalar
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz

Oto koltuğu alırken dikkat edilmesi gereken noktalar

  • Giriş Tarihi: 1.6.2010

Oto güvenlik koltuğu almadan önce bazı detayları aklınızda bulundurmanızda fayda var. Örneğin aldığınız koltuğun güvenli bir kilit sistemi ya da bağlama kemerleri olduğuna dikkat edin

Çocuğunuz için bir oto koltuğu almadan önce bazı detayları aklınızda bulundurmanızda fayda var. İşte rahatça kullanabileceğiniz bir ürün almak için dikkat etmeniz gerekenler:

Oto koltuğunun tabanı
Bebek oto koltuğunun bir tabanı ve koltuğu vardır. Taban, oto koltuğuna bir emniyet kemeri vasıtasıyla bağlanır, koltuk da tabana kenetlenir. Sabit tabanının olması, bebeğin arabaya yerleştirilmesi ve arabadan çıkarılması açısından büyük kolaylıktır.

Seyahat sistemleri
Araba seyahati sistemine sahip bir bebek arabası almayı planlıyorsanız, hangi oto koltuğunun bebek arabasıyla birlikte satıldığına ve ihtiyaçlarınıza uyup uymadığına bakın.

Rahatlık ve tasarım
Tüm araba koltukları aynı amaçla tasarlanmış olmalarına rağmen, bireysel ihtiyaçlarınız hangi koltuğun size daha uygun olduğuna karar vermenizde etkili olabilir. Eğer taşınabilir bir koltuk istiyorsanız, baktığınız oto koltuklarının çok ağır olup olmadığını kontrol edin. Koltuğu tabanıyla beraber ve tabanı olmadan kaldırın. Eğer değiştirilebilir bir bebek oto koltuğu arıyorsanız; koltuğun kemerinin, klipslerin ve ayarlanması gerekecek diğer kısımlarının kullanışlı olup olmadığını da incelemeniz gerekir.

Kilit sistemi
Oto koltuğu güvenlik sistemlerindeki bir yenilik de 'kilit sistemi' ya da çocuklar için 'bağlama kemerleri'dir. Bu sistem sadece oto koltukları için değişiklikler sunmakla kalmaz, aynı zamanda araçlar için de değişiklikler getirir. Kilit sistemi olan arabalarda, aracın arka koltuğu ve minderi arasında metal bir çubuk bulunur. Anne- babalar, bebek oto koltuğunu bu metal çubuğa özel kopçalar kullanarak bağlarlar. Emniyet kemerine gerek bırakmadığı için oto koltuklarını güvenli kurmak, bu yöntemle daha kolaydır.

Arabanızın donanımı
Bebeğinizin oto koltuğunu kurmanın çocuk oyuncağı olacağını düşünüyorsanız, yanılıyorsunuz. Anlaşılabilir etiketlemelere rağmen, oto koltuklarının kurulumları henüz pürüzsüz yapılamıyor. Çünkü her oto koltuğu her arabaya farklı şekilde uygulanır ve her insanın güvenlik anlayışı birbirinden farklıdır. Çocuğunuzun otoa koltuğunu emniyet kemeriyle kurarken; emniyet kemerini çekebildiğiniz kadar çekin ve kilitlenmesini bekleyin. Sonra iyice gerginleşene kadar geriye sarmasına izin verin. Mümkün olduğu kadar gerebilmek için dizinizi kullanın ya da koltuğa oturun. Kurma işini tamamladıktan sonra, koltuğu öne ve arkaya doğru hareket ettirmeyi deneyin. Eğer iki buçuk santimetreden daha ileri geri hareket ettirebiliyorsanız, gevşeklik fazla demektir.

Güvenliğini sağlamak
Emniyet kemerinin yerleştirilmesi, bebeğinizin boyutuna ve koltuğun arkaya mı yoksa öne mi bakar şekilde duracağına göre değişir. Arkaya bakar durumdayken, kemer bağları en altta ya da ortada, kilit yerleri ise omuzlarda veya omuzların aşağısında olmalıdır. Öne bakar durumdayken ise kemer bağları ortada ya da en üstte durmalı, kilit yerleri de omuzlarda veya omuzların yukarısında olmalıdır. Göğüs kopçaları bebeğin boyun ya da midesi hizasında değil, meme uçlarının hizasında durmalıdır.
(Bebek dergisi)

MERAK EDİLEN SORULAR
Bir oto koltuğunun güvenli ya da sağlam olup olmadığını nasıl anlarız?
Ailelerin en çok önem vermesi gereken şey; Avrupa standartlarına uygun bir oto koltuğu satın almaktır. İlk olarak oto koltuğunun kılıfını çıkartıp, sırt bölümünün strafor ile kaplanmış olduğunun teyidini yapın. Bu strafor, trafik kazalarında ortaya çıkan sarsılmaların gücünü emer. Sıradan bir oto koltuğunda bu strafor yerine sünger olur. Bu yüzden çocuğun kafasını çarpması olasıdır. Bir diğer dikkat edilmesi gereken nokta ise; yandan koruma sistemleridir. Çünkü trafik kazalarının yüzde 20'si yan taraftan oluyor. Bu yüzden çocuk sırtını oto koltuğuna dayadığı zaman, yan taraftaki koruma, yüzünün dörtte üçünü kapamalı. Yandan bakıldığında çocuğun burnu görülmeli.

Oto koltuğunun Avrupa standartlarına uygun olduğunu nasıl anlarız?
Etikette ECER44/04 yazıyorsa, Avrupa standartlarına uygun demektir. Bunun dışında beş yıldıza sahip oto koltuğu çok az bulunur; dört yıldız ideal demektir, üç yıldız ise iyidir.

kalan karakter 1000

semanur 1927 semanur 1927

muhteşem ama yazıcam yani mantıksız konuştum yazıcam

Aynı Görüşte misiniz?
evet0
hayır0
cevapla 16.11.2012 21:37

ÖNEMLİ NOT: Bu sayfalarda yayınlanan okur yorumları okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan SABAH veya sabah.com.tr hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.