X İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR
ARKADAŞINA GÖNDER Katsayı kalktı, meslek liselerinin önü açıldı
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
kapat

Katsayı kalktı, meslek liselerinin önü açıldı

  • Giriş Tarihi: 22.7.2009

YÖK, meslek liselilerin alanları dışındaki bölümlere girişini zorlaştıran "farklı katsayı" uygulamasını kaldırdı. Alınan kararla İmam hatiplilere hukuk ve siyasal gibi fakültelere girme kapısı aralandı

YÖK Genel Kurulu, uzun yıllardır gündemden düşmeyen "meslek liselerinin üniversiteye girişte kendi alanları dışındaki bölümlere gitmek istediklerinde" yaşadıkları dezavantajlı duruma son verdi. 28 Şubat sürecinin simgesi uygulamalarından "farklı katsayı"nın kaldırılmasıyla, imam hatiplilere devlette yönetici olma imkanı verecek hukuk, siyasal gibi fakültelere girme kapısı aralandı. Ayrıca meslek liselilerin kendi alanlarının devamı niteliğindeki bir bölüme girmek istediklerinde avantajları da sürecek. Böylece, gözden düşen meslek liselerinin yeniden canlandırılması da hedefleniyor. ÖSYM Başkanı Prof. Dr. Ünal Yarımağan, bugün yeni sistemin ayrıntılarını anlatacak. YÖK Genel Kurulu'nun dün Başkan Yusuf Ziya Özcan'ın başkanlığında yaptığı 7 saatlik toplantıda katsayı uygulamasının kaldırıldığı yazılı açıklamayla duyuruldu. İşte gelecek yıldan itibaren uygulanacak yeni sistemin ayrıntıları:
FARKLI KATSAYIYA SON: 'Yerleştirme puanlarının hesaplanmasında ağırlıklı ortaöğretim başarı puanları 0.15 katsayısı ile çarpılacak. Öğretmen lisesi veya meslek lisesi mezunu olanların kendi alanlarındaki programları tercih etmeleri halinde ağırlıklı ortaöğretim başarı puanları 0.06 ek bir katsayı ile daha çarpılacak. Böylece, meslek liseliler, kendi alanları dışında herhangi bir bölüme yerleşmelerinde,, genel liselere göre hiçbir farklılık yaşamayacak. Örneğin bir tıp fakültesini sadece fen alanından mezun olanlar değil tüm alanlardan mezun olanlar da tercih edebilecek. Ancak kendi alanlarında üniversiteye devam etmek istemeleri durumunda ise ek bir puan daha alacaklar.
YENİDEN İKİ AŞAMALI: Sınav artık iki aşamalı olacak. Adları Yükseköğretime Geçiş Sınavı (YGS) ile Lisans Yerleştirme Sınavı (LYS) olacak.
İLK AŞAMA: Türkçe, Temel Matematik, sosyal bilimler ve fen bilimlerinden yöneltilecek 40'ar sorudan toplam 160 soru yöneltilecek. Sınavın süresi üç saat olacak. Bu sınavdan sonra, soru yöneltilen ders gruplarının farklılaşan ağırlıklarına göre altı ayrı puan belirlenecek.
LYS'DE FARKLI TESTLER: LYS'de 50 matematik ve 30 geometri sorusunun bulunduğu birinci sınav için 2 saat; 30 fizik, 30 kimya, 30 biyoloji sorusunun bulunduğu 2. sınav için 2 saat 15 dakika, 56 Türk Dili, 24 Coğrafya- 1 sorusunun bulunduğu üçüncü sınav için 2 saat; 44 tarih, 16 coğrafya-2, 30 da felsefe grubunun bulunduğu 4. sınav için 2 saat 15 dakika, 80 sorunun bulunduğu dil sınavı için de 2 saat verilecek.
SINAV PUANLARI 100-500 ARASINDA: Her iki sınavda, ağırlıklı puanların her biri, en küçüğü 100, en büyüğü 500 olacak şekilde hesaplanacak.
BAŞARI PUANLARI 100-500: Ağırlıklı Orta Öğretim Başarı Puanları (AOBP) da en büyüğü 500, en küçüğü 100 olarak hesaplanacak. En başarılı öğrencinin puanı 500 kabul edildiğinde, (0.15 katsayıyla çarpıldığında) sınavına 75 puan daha eklenecek. Başarı puanı 100 olan bir adayının puanına ise 15 puan daha eklenecek. Meslek lisesindeki bir öğrenci, kendi alanında devam etmek isterse, başarı puanı 500 ise, ayrıca 30 puan daha alacak.
AVANTAJLI PUANI KULLANACAK: Meslek liseleri alanlarıyla ilgili bir bölüme yerleştirilirken, iki sınavdan hangisinin puanı yüksekse o dikkate alınacak.

YOK KARARINA TEPKİLER
Prof. Dr. Fikret Şenses (YÖK Üyesi): Karar, haksızlıkları giderme görüntüsü altında yüksek öğretimi iktidar partisinin amaçları doğrultusunda biçimlendirmeye yöneliktir.
Mehmet SAĞLAM (TBMM Milli Eğitim Komisyonu Başkanı): Eski sistem, birtakım gençleri mağdur ediyordu. 10 yıl sonra bu haksızlık ortadan kaldırıldı.
Prof. Dr. İsa Eşme (YÖK eski Üyesi): İmam hatip liselerinin önünü açmak için yapılmıştır. Bilimsellikten uzak bir karardır.

kalan karakter 1000

gül akkaya gül akkaya

katsayının kalkması iyi olmuş .d

Aynı Görüşte misiniz?
evet6
hayır2
cevapla 29.09.2012 15:27
şeyma şeyma

Meslek lisesine gidiyor olmamız ders çalışmayıp zamanında eğlendiğimiz anlamına gelmiyor.Kendi alanımızda yaptığımız tercihlerde fazlasını almamız da normal liselerin görüp meslek lisesi öğrencilerinin görmediği matematik,fizik,kimya,biyoloji,geometri,tarih ve coğrafya derslerininin yerine sayılsın.Normal lisedeki öğrencilerin aldığı sınav puanlarına ulaşmak için ne kadar çaba sarfettiğimiz de ortada bilinçli bir şekilde yorum yapalım lütfen!

Aynı Görüşte misiniz?
evet30
hayır3
cevapla 29.02.2012 19:45
Mert Mert

Arkadaşlar bir şey sormak istiyorum yukarıdaki yazıyı tam anlamadımda.Öncelikle ben Meslek Lisesi Mezunuyum. Diyelim ki YGS den 350 puan aldım ve kendi alanımda tercih yapıcam. Diploma puanımda "57.02" benim en son puanım ne olur? Benim için hesaplarsanız veya ne yapıcagımı anlatırsanız çok iyi olur. Saygılar

Aynı Görüşte misiniz?
evet2
hayır4
cevapla 28.01.2012 17:28
esma esma

çok güzel olmuş arkadaşlar d.d.d.

Aynı Görüşte misiniz?
evet1
hayır1
cevapla 23.07.2013 14:26
sıla sıla

ya kimse anlamadı ki bu sistemi lanet olsun bunlara ne hale geldil yaww

Aynı Görüşte misiniz?
evet1
hayır1
cevapla 01.03.2012 16:36
isim yok isim yok

sözelcileri nasıl etkiledi?

Aynı Görüşte misiniz?
evet22
hayır3
cevapla 16.01.2012 11:55
isimsiz isimsiz

zamanın da yaptığınız hatalarmış alanınızda gittiğinizde katkat fazlasını alıyorsunuz ama biz de bilirdik zamanında eğlenmeyi gülmeyi çok mu bayılıyorduk gece gündüz çalışmaya. çalıştık ama bu şimdi çalışmayacağımız anlamına gelmiyo o zaman ki çalışmamız için bizi kimse ödüllendirmiyo ama sizin o zaman ki rahatlığınızı bu şekilde ödüllendiriyorlar haksızlık ortadan mı kalktı yoksa yeni haksızlıklar mı ortaya çıktı büyük bir soru bence.

Aynı Görüşte misiniz?
evet1
hayır4
cevapla 18.12.2011 19:44

ÖNEMLİ NOT: Bu sayfalarda yayınlanan okur yorumları okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan SABAH veya sabah.com.tr hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.