X İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR
ARKADAŞINA GÖNDER 12 Eylül Anayasası'na 12 Eylül referandumu
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
kapat

12 Eylül Anayasası'na 12 Eylül referandumu

YSK, Referandum Kanunu'nu "seçim kanunu" kabul etti ve "seçim kanunu değişikliğinin bir yıl içindeki seçimlerde uygulanamayacağı" ilkesine dayanarak 120 gün sonraya tarih saptadı

Türkiye tarihi bir tesadüfle, 12 Eylül Anayasası'nda, 12 Eylül darbecilerinin yargılanmalarına olanak sağlayan düzenlemeyi de içeren değişikliği yine 12 Eylül günü oylayacak. Yüksek Seçim Kurulu (YSK) anayasa değişikliği referandumunun 12 Eylül'de yapılmasına karar verdi. YSK, Cumhurbaşkanı Abdullah Gül'ün önceki gün onaylayarak Resmi Gazete'de yayımlanan anayasa değişikliğine ilişkin yasanın halkoylamasının hangi gün yapılacağını belirlemek üzere dün toplandı. Kurul'un 2.5 saat süren toplantısında, Referandum Kanunu'nun bir seçim kanunu, referandumun da bir seçim işlemi olduğu görüşü benimsendi. Anayasa'daki "seçim kanunlarındaki değişiklikler, bir yıl içinde yapılacak seçimlerde uygulanmaz" hükmüne dayanarak, referandumun anayasa değişikliğinin yayımlandığı tarihten sonraki 60 günü değil 120 günü takip eden ilk Pazar günü yapılmasına hükmetti. Bu takvim de 12 Eylül Pazar gününe denk geldi. Kurul'un oybirliği ile aldığı kararı YSK Başkanvekili Kırdar Özsoylu açıkladı.

TARİHİ TESADÜF

12 Eylül referandumunda Türkiye 30 yıllık geçmişiyle de yüzleşecek. Çünkü halkoylamasına sunulan pakette, Anayasa Mahkemesi ile Hakimler ve Savcılar Yüksek Kurulu'nun yapısını değiştiren önemli hükümlerin yanı sıra Anayasa'nın Geçici 15'inci maddesinin kaldırılması da bulunuyor. Bu madde, 12 Eylül darbesini gerçekleştiren Milli Güvenlik Konseyi, bu Konseyin yönetiminde kurulmuş hükümetlerin üyeleri ve dönemin Danışma Meclisi'nin kararlarını uygulayan her kademedeki uygulayıcılar hakkında dava açılamayacağını düzenliyordu. Halkoylamasından "evet" kararı çıkması halinde Geçici 15'inci madde de kalkmış olacağından bu madde kapsamına giren kişilerin yargılanması da mümkün olacak. Ancak bazı hukukçular, Geçici 15'inci maddenin kaldırılmasının bu madde kapsamındaki kişilerin yargılanmasının önünü açmayacağını, ayrı bir düzenleme yapılmadıkça bu kişilerin yargılanamayacağını savunuyor. YSK'nın belirlediği tarihin bir başka özelliği de Ramazan Bayramı'nın hemen sonrasına denk düşmesi. Ramazan Bayramı bu yıl 9, 10 ve 11 Eylül tarihlerine kutlanacak. Bu nedenle siyasi partiler referanduma ilişkin propagandalarını ağırlıklı olarak Ramazan ayı süresince yapacak. Bayram tatilinin sona ermesinden sonraki ilk günde de sandık kurulacak.

kalan karakter 1000

myurterim myurterim // KONYA

12 Eylul deki darbeci girisime bir msj veriyorlar.

Aynı Görüşte misiniz?
evet27
hayır26
cevapla 14.05.2010 22:04
kozalakk kozalakk // İSTANBUL

çok anlamlı tarih,hayırlı olsun türkiyeme

Aynı Görüşte misiniz?
evet28
hayır25
cevapla 14.05.2010 21:54
ismetkara ismetkara // ADIYAMAN

şaşırtıcı bir raslantı,sanki tarih insanı yargılıyor..

Aynı Görüşte misiniz?
evet31
hayır14
cevapla 14.05.2010 20:13
myurterim myurterim // KONYA

Anlamli bir tarih tesadufen oldugunu kimse inanmiyor birilerine mesaj vermek istiyorlar.

Aynı Görüşte misiniz?
evet38
hayır15
cevapla 14.05.2010 13:27
Sultanlar Aşkına Sultanlar Aşkına // İSTANBUL

12 Eylülde Refaranduma Gidilmesi Alınan Siyası Bır Karardır

Aynı Görüşte misiniz?
evet35
hayır15
cevapla 14.05.2010 11:00

ÖNEMLİ NOT: Bu sayfalarda yayınlanan okur yorumları okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan SABAH veya sabah.com.tr hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.