X İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR
ARKADAŞINA GÖNDER Rize Belediye Başkanı özür diledi
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
kapat

Belediye Başkanı özür diledi

  • CİHAN
  • Giriş Tarihi: 30.6.2010 18:31 Güncelleme Tarihi: 30.6.2010 18:32

Belediye Başkanı , basın yayın organlarında yer alan, ''na ilişkin çözüm önerisinin çarpıtılarak ve maksadını aşarak tepkisel bir boyut kazandığını söyledi. Bakırcı, yanlış anlaşılmadan kaynaklanan bu durum için herkesten özür dilediğini bildirdi.

Bakırcı, konuya ilişkin yazılı açıklamasında bahse konu olan açıklamasının bir basın bildirisi olmadığını söyledi. Duruma açıklık getiren Bakırcı, "Doğulu bir avukat kardeşimle evlenerek Kahraman Maraş'a gelin giden Belediyemiz Hukuk İşleri Müdiresi avukat hanım kardeşimin düğün töreni esnasında Gazetecilerle doğudaki terör meselelerini değerlendirirken Belediye Başkanlığım döneminde hemen hemen doğunun tüm illerini dolaştığımı, geçen hafta eşim ve belediye meclis üyelerinin de bulunduğu bir ekiple Van'a gittiğimi, kardeşlik ve gönül köprüsü projesi kapsamında doğuya gitmeye devam edeceğimi belirttim." ifadelerini kullandı.

Basın mensuplarıyla yapılan sohbet esnasında 50 yıl önce Rizeli birçok kişinin eşlerinin doğu kökenli olduğunu ve Rize'den de doğuya birçok gelin gittiğini söylediğini ifade eden Bakırcı, şöyle konuştu: "Hısımlık ve akraba bağlarının o yıllarda çok gelişmiş olduğunu ve bölgeler arasında ticaretin de yaygın olduğunu vurguladım. Bu bağlamda devam eden sohbet esnasında, doğu illerinden kız alış verişlerin devam etmesi gerektiğini, son yıllarda bazı unsurlar tarafından atılmak istenen nifak tohumlarının bu şekilde akraba bağlarının güçlendirilerek bertaraf edilebileceğini belirttim. Sohbet sonrası yapılan röportajda aynı fikirlerimi yineledim.Yaklaşık yarım saat devam eden röportajın farklı bölümleri medya tarafından montajlanarak, vermek istediğim mesajdan tamamen farklı bir anlam kasıtlı olarak ortaya çıkarıldı. Maksadım kız alıp vermekle, Türk, Kürt, Laz ve diğer unsurlar arasındaki birliği daha da sağlam temellere oturtmak için akrabalık bağlarının geliştirilmesine katkı sağlamaktı.Bu amaçla yaptığım konuşma medya tarafından montajlaşıp esas mecrasından uzaklaştırılarak yanlış anlaşılmaya sebebiyet vermiştir. Bu yanlış anlaşılmadan dolayı tüm kamuoyundan özür diliyorum."

Rize Belediye Başkanı Halil Bakırcı, iddialara göre Güneydoğu Bölgesi'nde yaşanan sıkıntıların kız alıp vererek 30 yıl içerisinde çözülebileceğini söylemişti. Ulusal basında yankı uyandıran bu sözlere siyasiler ve kürt kökenli vatandaşlardan sert tepki gelmişti.

kalan karakter 1000

tiilkii tiilkii // İSTANBUL

gönderdiğim mesajı ne sebepten
yayınlamadınız doğrusu merak ettim.
acaba ben hata yaptım da beni mi
korumaya çalışıyorsunuz yoksa...

Aynı Görüşte misiniz?
evet1
hayır1
cevapla 01.07.2010 04:18
fgemak fgemak

Belediye başkanının sözleri iyi veya kötü tartışılır esas bu sözlere tehdit ederek tepki gösteren bdp milletvekilinin beyanatını hayretle karşılıyoruz,bu belediye başkanının cezasını verin siz vermez iseniz biz veririz bedeli ağır olur sözleri arkasında güvendiği pkk nın vasıtasiyle neler yapabilecegini anlatmak istiyor tabi bunu anlayacak meclisteki diğer kuzu vekillerimize.

Aynı Görüşte misiniz?
evet3
hayır10
cevapla 01.07.2010 00:52
birisi_1981 birisi_1981 // İSTANBUL

Bu yapılan konuşma Türkiyedeki Bayanlara yapılmış bir hakarettir.Güneydoğulu olarak çok etkilendim ve Rize Belediye Başkanı Güneydoğuya ve Doğuya Gidip Halkdan özür dilemelidir.Bizleri kimler yönetiyor çok ürkütücü bir durumdayız!!!

Aynı Görüşte misiniz?
evet14
hayır8
cevapla 30.06.2010 22:37
esasyozgatli esasyozgatli // İSTANBUL

Kıvırma başkan söylediklermin arkasındayım de canımızı ye artık biz bu ülkede ayrımcılık yapıyorsak buna sebep olanlar düşünmeli neden lazlara karşı öfkemiz yok acaba .... birileri bunu düşündümü diyecem ama o birileri okumayı bile bilmiyorki bu gazeteyi okusun...düşünsün

Aynı Görüşte misiniz?
evet7
hayır17
cevapla 30.06.2010 21:28

ÖNEMLİ NOT: Bu sayfalarda yayınlanan okur yorumları okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan SABAH veya sabah.com.tr hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.