X İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR
ARKADAŞINA GÖNDER 8 işçi daha toprak altında
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
kapat

8 işçi daha toprak altında

  • AJANSLAR
  • Giriş Tarihi: 10.2.2011 10:51 Güncelleme Tarihi: 10.2.2011 18:29

Kahramanmaraş'ta Elbistan Termik Santrali B Ünitesi'ne kömür tedarik eden Çöllolar Kömür havzasında göçük meydana geldi.

Olay sonrası bölgeye ulaşan 2. Ordu Komutanlığı'na bağlı 2 helikopter, göçüğün meydana geldiği bölgede yaptığı alçak uçuş sonrası bir kişinin cesedine ulaşıldı. Afşin-Elbistan B Termik Santrali için kömür üretimi yapılan sahada meydana gelen göçük sonrası cesedine ulaşılan kişinin 25 yaşındaki elektirkçi Ruşen Demir olduğu ve 15-20 gün önce işe başladığı bildirildi.

Bulunduğu yerden çıkarılan ceset, daha sonra halatla helikoptere taşındı.

Bunun üzerine göçük bölgesinden ayrılan helikopter, ambulansların bulunduğu noktaya iniş yaptı. Ceset torbası içinde helikopterden indirilen ceset ambulansla morga götürüldü.

Açık kömür üretim sahasında yaşanan göçük sonrasında jandarmanın yürüttüğü çalışma sonucunda, 9 kişinin kayıp olduğu belirlenmişti.

Kayıp kişilerin makine operatörleri Hacı Mehmet İpek, Muhsin Koşan, Kemal Elmas, makine mühendisi Cuma Yıldırım, jeoloji mühendisi Halil Tatlı, elektrikçi Ruşen Demir ve drenaj işçisi Aydoğan Polat olduğu belirlenmişti.

Ulaşılamayan diğer 2 kişinin ise adının ''Adnan'' olduğu öğrenilen bir dozer operatörü ile mesleği öğrenilemeyen Turhan Gökhan olduğu tespit edildi.

Bu arada, göçük yaşanan Çöllolar açık kömür üretim sahasında, askerler ve Park Teknik Şirketi işçileri tarafından arama çalışmalarına devam ediliyor.

Çöllolar açık kömür üretim sahasında 6 Şubat'ta yaşanan ilk göçükte 1 işçi hayatını kaybetmiş, 10 işçi de yaralanmıştı. Buna rağmen havzada çalışmaların devam etmesi tepkiyle karşılanmıştı.

OLAY YERİNDEN İLK GÖRÜNTÜLERGÖÇÜKTEN ETKİLENEN 5 İŞÇİNİN DURUMU İYİ
Kahramanmaraş Afşin-Elbistan B Termik Santrali için kömür üretimi yapılan sahada yaşanan göçükten etkilenen 5 kişi Afşin Devlet Hastanesi'ne getirildi.

Ambulansla hastaneye getirilen işçilerin isimleri şu şekilde: Durmuş Genç, Fedai Burun, Bayram Özel, Baki Kahya, Kenan Özdemir.

Acil müdahale edilen işçilerin göçük esnasında şoka girdiği ve sağlık durumlarının iyi olduğu öğrenildi. Sadece Baki Kahya isimli işçinin toprak çarpmasına maruz kaldığı, onun da durumunun iyi olduğu belirtildi.ASKERİ HELİKOPTERLER TEKNİK ARAMA ÇALIŞMALARINA BAŞLADI
Kahramanmaraş'ta Afşin-Elbistan B Termik Santrali için kömür üretimi yapılan sahada meydana gelen göçük sonrası bölgeye sevk edilen askeri helikopterler, teknik arama çalışmalarına başladı.

Edinilen bilgiye göre, 2. Ordu Komutanlığı'nın görevlendirdiği 2 askeri helikopter, kayıp olduğu bildirilen kişilerin kurtarılması için göçüğün meydana geldiği bölgede alçak uçuş yapıyor.

Arama çalışmalarını Elbistan Kaymakamı Metin Maytalman, Afşin Kaymakamı Faik Arıcan, Maden-İş Elbistan Şube Başkanı İsmet Bölükbaşı ve diğer ilgililer yakından izliyor.

Bu arada bölgede 53 kişiden oluşan bir arama-kurtarma ekibi çalışmalarını sürdürürken, çok sayıda ambulans ve 1 adet ambulans helikopter hazır bekletiliyor. Çalışmalara 100'den fazla askeri personel de destek veriyor.

Göçüğün meydana geldiği sahada zaman zaman toprak kaymaları yaşanırken, bölgedeki işçiler ve işçi yakınları, güvenlik gerekçesiyle alanının dışına çıkarıldı. İşçi yakınlarının göçük alanının 100 metre gerisindeki bekleyişi sürüyor.

TTK'DAN 10 KİŞİLİK TAHLİSİYE EKİBİ, KAHRAMANMARAŞ'A GİDECEK
Kahramanmaraş'ta, Afşin-Elbistan B Termik Santrali için kömür üretimi yapılan sahada yaşanan göçükle ilgili kurtarma çalışmalarına katılmak üzere Zonguldak'taki Türkiye Taşkömürü Kurumundan (TTK) 10 kişilik kurtarma ekibinin helikopterle kente gönderileceği bildirildi.

TTK Genel Müdür Yardımcısı Mahmut Özçelik, yaptığı açıklamada, göçüğün ardından kurtarma çalışmalarına katılmak üzere Kahramanmaraş'a gönderilmek için ekibin hazırlandığını söyledi.
Şu anda 10 kişilik ekibin ekipmanlarıyla hazır beklediğini anlatan Özçelik, ''Hareket konusunda henüz emir gelmedi, bekliyoruz. Muhtemelen helikopterle ekibimiz Kahramanmaraş'a hareket edecek. Ankara'daki ilgili birimler organizasyonu sağlıyor. Haber bekliyoruz'' dedi.

Zonguldak'taki ocaklarda göçük, grizu ve kömür patlaması, karbonmonoksit zehirlenmeleri, metan gazı ve karbondioksit boğulmaları gibi çok sayıda kazalara müdahale eden ekipler; göçük açma, ahşap tahkimat yapımı ve dar kesitte çalışma konularında tecrübeli uzman personellerden oluşuyor.

ENERJİ VE TABİİ KAYNAKLAR BAKANI YILDIZ: "SÖZ KONUSU SAHADA HERHANGİ BİR
KÖMÜR ÇIKARTMA FAALİYETİNDE BULUNULMUYORDU''
Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Taner Yıldız, Kahramanmaraş Afşin-Elbistan B Termik Santrali için kömür üretimi yapılan sahada yaşanan göçüğe ilişkin olarak, söz konusu sahada kömür çıkartma faaliyetinde bulunulmadığını, göçüğü kömürle ilintilendirmenin doğru olmayacağını söyledi.

Bir gazetecinin Kahramanmaraş Afşin-Elbistan B Termik Santrali için kömür üretimi yapılan sahada yaşanan göçüğe ilişkin sorusu üzerine Bakan Yıldız, söz konusu sahada kömür çıkartma çalışması yapılmadığını belirtti.

Geçen hafta içerisinde aynı sahada, küçük depremlerin tetiklediği bir toprak kayması daha olduğunu anlatan Yıldız, şunları kaydetti:

''O zamandan bu tarafa açık ocak dediğimiz yerde 2,5-3 kilometrelik bir alanda bir toprak kayması oluşmuş. Ben Genel Müdürümüzü ve Müsteşarımızı oraya gönderdim. Özel sektöre ait bir faaliyetti bu. Orada şu anda kömür çıkartmayla alakalı herhangi bir faaliyette bulunulmuyordu. Bugünkü olan hadise bir depremin tetiklemesi midir yoksa bir zemin kayması mıdır, Rasathaneden alacağımız bilgilerle teyit edeceğiz. Sonuçta kömür faaliyeti olmayan bir yerde bir toprak kayması oldu, büyük bir miktar, yanda bulunan boş sahaya devrilmiş. Topoğraf çalışması yapan ve bir araç da oradan geçerken göçüğün altında kaldığı söyleniyor. Bununla ilgili net rakamlara ilişkin, teyit ettirmeden kesinleştirmeden bir şey söylememiz doğru olmaz.''

Göçük altında kalanların işçiler olup olmadığının sorulması üzerine de Yıldız, göçük altında kalanların topoğraf çalışması yapan, teknik bakım çalışmasında bulunan kişiler olduğunun söylendiğini ifade etti.

Sahadaki işçilerin geçen hafta tetiklenen toprak kaymasından sonra herhangi bir kömür çıkartma faaliyetinde bulunmadığına dikkati çeken Yıldız, ''bunu kömürle ilintilendirmek doğru olmaz, bir kömür sahasında bir toprak kayması olarak söyleyebiliriz'' dedi.