X İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR
ARKADAŞINA GÖNDER Pamuk, Ermeni tazminatı ödeyecek
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
kapat

Pamuk, Ermeni tazminatı ödeyecek

  • Giriş Tarihi: 27.3.2011

"30 bin Kürdü ve 1 milyon Ermeni'yi öldürdük" sözleri sebebiyle Pamuk 6 bin lira tazminat ödeyecek

Nobel ödüllü yazar Orhan Pamuk, İsviçre'de yayın yapan bir dergiye verdiği röportajda kullandığı "30 bin Kürt'ü ve 1 milyon Ermeni'yi öldürdük" sözleri nedeniyle tazminat ödemeye mahkum oldu. İstanbul Şehit Anaları Dayanışma ve Yardımlaşma Derneği Genel Başkanı Pakize Alp Akbaba, "Ergenekon" soruşturmasından tutuklanan avukat Kemal Kerinçsiz ve dört kişinin açtığı 36 bin TL'lik manevi tazminat davası Şişli 3. Asliye Hukuk Mahkemesi tarafından karara bağlandı. Mahkeme, 6 kişiye toplam 6 bin lira ödenmesini karar verdi. Hakim Zümrüt Göker daha önce büyük tartışmalara sebep olan davayı karar bağlarken Pamuk'un karara 15 gün içinde itiraz edebileceğini belirtti. Şişli 3. Asliye Hukuk Mahkemesi, daha önce 2 kez suçtan zarar görmedikleri gerekçesiyle davayı reddetmişti. Yerel mahkeme kararında, "Davacıların salt Türk milletinin bir ferdi olmaları nedeniyle yansıma yoluyla kişilik haklarına saldırı olduğunun kabulüne imkân bulunmadığı" belirtilmişti. Yargıtay 4. Hukuk Dairesi de kararı bozmuştu. Yargıtay'ın bu bozma kararını yeniden görüşen yerel mahkemeyse, önceki kararında direnerek davanın reddine hükmetmişti. Yerel mahkeme kararının temyiz edilmesi üzerine dosya Yargıtay Hukuk Genel Kurulu'na gelmişti. Yargıtay Hukuk Genel Kurulu gündemine gelen dava "Her Türk vatandaşının dava açma hakkı bulunduğuna" karar verilmesi üzerine dosya yeniden yerel mahkemeye göndermişti. Orhan Pamuk, hakkında Ceza Kanunu'nun (TCK) 301. maddesinden ve "Türklüğe hakaret" iddiasıyla açılan dava Adalet Bakanlığı'ndan izin gelmediği için düşmüştü.

Nazif KARAMAN/ÖZEL İSTİHBARAT

kalan karakter 1000

mrsaylan mrsaylan // DENİZLİ

Bir hukukçu olarak söylüyorum, kanunlarımızda "Türklüğe hakaret" gibi bir suçun bulunması utanç verici bir durum. Faşist zihniyetin kanunda vücut bulmuş hali. HGK kararı ise ondan daha feci; her Türk vatandaşının dava açmaya hakkı varmış... Gülünç....

Aynı Görüşte misiniz?
evet2
hayır5
cevapla 27.03.2011 04:07
The other Turk The other Turk // İSTANBUL

Burasi nede olsa Turkiye.
Ergenekondan sanik Kerincsiz takimi
aslinda degil Pamugu mahkemeye
vermek bilakis kendilerinin coktan
mahkum edilip bir daha gun yuzu
gormemeleri gerekirdi.
Ayni takim Hrant Dinki de
oldurulmesinden evvel Mahkeme
kapilarinda surum surum
surundurmuslerdi ve cinayet islendikten
sonra ise hicbir sekilde cinayetten
uzuntu duyduklarini belirleyecek
beyanatta da bulunmayip adeta Hrant
bunu Haketmisti demeye getirdiler.
Bariz bir sekilde suclu olduklari belli
birtakim olaylar ortada duruyorken Su
Turkiyemizin haline bakin,Bu resmen
suclu sayilacak takim Turklugumuzun
onurunu sanki kendilerinden baska
kurtaracak birileri yokmus gibi neden
cirit atmaya devam ettiriliyorlar ,bunu
hala gormiyormuyuz?

Aynı Görüşte misiniz?
evet1
hayır5
cevapla 27.03.2011 02:53

ÖNEMLİ NOT: Bu sayfalarda yayınlanan okur yorumları okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan SABAH veya sabah.com.tr hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.