X İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR
ARKADAŞINA GÖNDER Seçime girecek parti sayısı 17'ye düştü
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
kapat

Seçime girecek parti sayısı 17'ye düştü

  • ANKA
  • Giriş Tarihi: 18.4.2011 10:15 Güncelleme Tarihi: 18.4.2011 13:45

12 Haziran'da yapılacak milletvekili genel seçimlerde oy pusulasında yer alacak parti sayısı 17'e düştü.

Hak ve Özgürlükler Partisi de seçimlere katılmama kararı aldı. Karar Resmi Gazete'de yayımlandı.

Yüksek Seçim Kurulu, (YSK) 12 Hazirandaki seçimlere 27 partinin katılma yeterliliği taşıdığını açıklamıştı. Bu açıklamanın ardından seçime kimi partiler bağımsız adaylarla kimi partiler de ittifak yaparak girme kararı aldı.

Eşitlik ve Demokrasi Partisi, Alternatif Parti, Halkın Yükselişi Partisi, İşçi Partisi, Genç Parti ve Bağımsız Türkiye Partisinin temsilcileri YSK'ya, seçime katılmayacaklarına ilişkin dilekçelerini sundu. YSK'nın ilk açıkladığı 27 parti sayısı 12 Nisan günü 18'e düştü. Son olarak da Hak ve Özgürlükler Partisi YSK'nın kapısını çalarak seçime katılmama kararı aldıklarını açıkladı. Hak ve Özgürlükler Partisi Genel Başkan Yardımcısı Fehmi Demir'in, Parti Meclisi'nin 16 Nisan'da toplanarak milletvekili genel seçimlerine katılmama kararı aldıklarını içeren dilekçeyi 16 Nisan Cumartesi günü YSK'ya sundu. Böylece seçime girecek parti sayısı 17'ye düştü. Oy pusulası kurasında 14. sırayı çeken Hak ve Özgürlükler Partisi'nin çekilmesiyle Milliyetçi Muhafazak'r Partisi, Büyük Birlik Partisi ve Demokratik Sol Parti pusulada bir sıra yukarı çıktı. Seçime girecek partilerin oy pusulasındaki sıralaması şöyle oldu:

1-Adalet ve Kalkınma Partisi

2- Demokrat Parti

3- Cumhuriyet Halk Partisi

4- Emek Partisi

5- Millet Partisi

6- Liberal Demokrat Parti

7- Saadet Partisi

8- Hak ve Eşitlik Partisi

9- Halkın Sesi Partisi

10- Milliyetçi Hareket Partisi

11- Özgürlük ve Dayanışma Partisi

12- Yurt Parti

13- Doğru Yol Partisi

14- Türkiye Komünist Partisi

15- Milliyetçi Muhafazak'r Parti

16- Büyük Birlik Partisi

17- Demokratik Sol Parti

kalan karakter 1000

mahmut demirkollllu mahmut demirkollllu

Bmeclise girecek partı sayısı 3 veya 4..diğerleri kaybedeceğini bile bile giriyor..Bu 27 parti ülkeye külfettir.İçlerinde militanlar vardır.karagaşayı severler.Mesela;9.,11.,12.,16.,18.,20., ve 30. ncı sırada olanlar seçilse bile faydası olmayacak partilerdir.Öncelikle sokaklarda salya akıtan militanlık yapan(HDP gibi)yakan yıkan partilleri YSK elemelidir..Özellikle kandilden gelen ,pkk lekeliler,TKP,THKPc gibi parazit ve bölücü hain kişiler asla aday kabul edilmemelidir.Geçmişte apocular aday oldu ,baskıyla,kandırarak tehditle oy alarak meclise gelip her türlü çirkin davranışı yaptılar.Milletin istemediği çapulcuları YSK veya yargı seçilmemelini önlemelidir.Bu dem-okrası değil meslise gölge düşürmektir.Bazı gazetelerde 31 parti görünüyor.Buna göre

Aynı Görüşte misiniz?
evet0
hayır0
cevapla 01.02.2015 15:24

ÖNEMLİ NOT: Bu sayfalarda yayınlanan okur yorumları okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan SABAH veya sabah.com.tr hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.