X İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR
ARKADAŞINA GÖNDER Zonguldak'ın zor seçimi
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
kapat

Zonguldak'ın zor seçimi

Halk, CHP'nin birinci sıra adayı Mehmet Haberal konusunda ikiye bölünmüş, ancak AK Parti'nin birinci sıra adayı Köksal Toptan'dan da çok memnun değil. AK Parti mitinginin CHP'ninkinden daha kalabalık olması ise Erdoğan'ın karizmasına yorumlanıyor

Bu şehrin altı da kara, üstü de... Altında kömür karası, üstünde ise iç karartan bir tablo var. Peki, şehirde neler iç karartıyor?
Emek şehri olmuş emekliler şehri. Tek istihdam alanı olan Türkiye Taşkömür İşletmeleri'nde (TTK) çalışan sayısı, ocaklar dahil, 2003'ten bu yana, 17 bin 500'den inmiş 13 bine...
TTK iş yaratmayınca şehir limon gibi sıkılıyor...
İşsizlik kol geziyor.
Gençler akın akın İstanbul, Bursa ve İzmir'e gidiyor...
Esnaf bir gün sonrasını göremiyor.
Şehirde hizmet anlamında hiçbir şey yok.
Ve en önemlisi Çatalağzı Termik Santrali özelleştirmesi. Eğer bu santral özelleşirse, üretiminin yüzde 60'ını buraya veren TTK tamamen bitecek.

KARAOĞLAN'IN MEMLEKETİ

Memleketim Zonguldak'tan bahsediyorum...
Karaoğlan'ın ve Karaelmas'ın diyarından...
Öyle bir Karaoğlan ki, ne iktidarı paylaşıyor, ne de muhalefeti!
Peki, Karaoğlan kim(?!) Dürüstlük timsali. Pek alışkın olmadığımız siyasetçi tipi. Zonguldak, 80'li ve 90'lı yıllarda göç verdi. Ama aynı yıllarda Güneydoğu'dan Ereğli ve Alaplı'ya göç aldı. Bu yıllarda şehrin yerlileri ihmal edilmişlikten kaçarken, Türkiye'nin güneyi bu şehre akın etti.
İster istemez siyasi tablo değişti. Kısacası 12 Eylül darbesinin ardından sol partiler burada hep güç kaybederken merkez sağ partiler hep palazlandı.
Geçen seçimde AK Parti üç, CHP ise iki milletvekili çıkardı.
Şehir, şimdi ilginç bir tablo ile karşı karşıya ve Zonguldak, Ecevit'in ardından siyasi yapısı çok merak edilen bir merkez oldu.

HABERAL VE TOPTAN

Hal böyleyken CHP, babası bir dönem Zonguldak Sanayi ve Ticaret Odası Başkanlığı yapmış ve şehre önemli hizmet sunmuş olan Başkent Üniversitesi'nin Mütevelli Heyeti Başkanı Mehmet Haberal'ı aday gösterdi.
AK Parti de Haberal'ın karşısına Meclis ve Milli Eğitim eski Bakanı Köksal Toptan'ı oturttu. Şimdi burada iki soru öne çıkıyor:
- Adaylar ne kadar önemli?
- Zonguldak hangi tercihle şaha kalkar?

HALK NE DİYOR?

Bol bol vatandaşla konuştuk.
Açık söyleyelim. Halk, Toptan'ın ilk sıraya oturtulmasından memnun değil!..
Haberal'ın adaylığı da şehri ikiye bölmüş.
Kimi, "Şehrimize hizmet gelecek" diye çok mutlu, kimi de "Ergenekoncu" diye rahatsız.
Adaylar içinde ise iki isim fark yaratıyor.
AK Parti'den aday olan Devrek eski Belediye Başkanı Özcan Ulupınar ile CHP milletvekili ve adayı Ali İhsan Köktürk. İki aday bölgede seviliyor.
Ama halk siyasette yeni yüzler istiyor.
Proje bekliyor. AK Parti bunu farketmiş olsa gerek. Ereğlili iki adayı listeye yerleştirmiş. İyi eğitimli bu adayları ise bölge insanı tanımıyor.

KARA DÜŞÜNCELER

Vatandaş mitinglere bakıyor. Proje bekliyor ve tabloyu yorumluyor:
"Önce Kılıçdaroğlu, sonra Erdoğan geldi. Erdoğan'ın topladığı kalabalık ve heyecan CHP'den fazlaydı. Bunda etkili olan Erdoğan'ın karizması..." diyor.
435 bin seçmenin oy kullanacağı Zonguldak'ta iktidar partisi çehresini değiştirmek istiyor.
Fakat burada kafaları kurcalayan soru var.
İktidar partisi acaba geçim derdindeki Zonguldak'ı bugüne kadar hiç mutlu etti mi?
Ne vaad etti?
Ne yaptı?
Yapılanlardan Zonguldaklı mutlu değil.
Unutulmuş(!) Karaelmas diyarı Zonguldak'ın üstünde aydınlanmayı bekleyen kara düşünceler var.

Dengeyi sarsacak aday!
Zonguldaklılar bu seçimde ilk kez bir bağımız adayla tanıştı. Aday tanıdık, bildik. Köylere, varoşlara, beldelere çok yardımı olmuş bir siyasetçi. Ali Uzun. DYP'den milletvekili olmuş. Geçen seçimde de DP'den aday.
Yıllarca Başkent Hastanesi'nde koordinatörlük yapmış.
Bu kez bağımsız.
Zongudaklılara göre, "AK Parti 3, CHP 2" aday çıkarır. Fakat Uzun dengeyi 2-2-1 yapmak için zorlayacak.

Zonguldakspor gitti Fener geldi!
Zonguldak şehri kalkınmada küme düşünce, Zonguldakspor da amatör kümeye gitti...
Galiba işleyiş böyle!..
Öyle olmasa Zonguldaklılar bu konuyu bize anlatır mı? "Süper lig yolculuğunda kişi faktörü önemli" diyorlar. Karabüklü olan ve şehrine sıkı sıkı sarılan Meclis Başkanı Mehmet Ali Şahin'i örnek gösteriyorlar.
Meclis Başkanlığı döneminde Karabükspor, süper lige çıktı da...
Kıssadan hisse...
Zonguldakspor'un adı oldu "Fener..."
Unutulan maden işçisi olur amblem.
Borcu çok, siyasi hamisi yok.

kalan karakter 1000

mehmet koyu mehmet koyu

tespitler harika ve inşallah Allahın izniyle Ali uzun gelecek çünkü bu zonguldakta gerçekten Ali uzun dan başka kimsenin kapısı açılmıyor,tv deki kişinin dediği gibi başın düştümü dara ali uzun u ara şimdi sıra bizde emeklerini boşa çıkarmaz bu zonguldak ali uzun

Aynı Görüşte misiniz?
evet1
hayır1
cevapla 17.05.2011 16:44
merkez merkez

Sadık seni bir bayrakla kandırdılarsa biz napalım,o senin sorunun.Ama şunu iyi bil artık kimse çocuk değil bir şeylerikendi yorumluyabiliyor.Emek olmadan yemek olmuyor.Üstelik sayın başbakanımız emral çarşısının önünden konuştu.Sen pazar yerinden dinleyip rahatsız olduysan kusura bakma.Hem Allah var adam sordu yoruldunuzmu diye,eğer yorulduysanız bırakabilirim dedi.Ozaman çıkıp söyleseydin arkadaşım...

Aynı Görüşte misiniz?
evet0
hayır4
cevapla 14.05.2011 00:14
öğretmen öğretmen

Darbeyi görmüş biri olarak ,allah derin devletin ve derin devlettin şimdiki başı(haberal)nın cezasını versin.

Aynı Görüşte misiniz?
evet1
hayır6
cevapla 13.05.2011 10:45
Zonguldak'lı Zonguldak'lı

Zonguldak'ta yaşayan bir memur olarak;inanılmaz derece doğru tespitler yapılmış.Kutluyorum bu araştırmayı yapanları.Emeğin Başkenti şu sıralar unutulmuş,terkedilmiş bir kasabaya döndü,umarım 13 haziranda sonuç ne olursa olsun Zonguldak Kazanır

Aynı Görüşte misiniz?
evet7
hayır1
cevapla 13.05.2011 09:47
sadikkara67 sadikkara67 // ZONGULDAK

evet akp nin mitingi zonguldakta kalabalık olmuş olabilir ama nasıl araştırdınız mı?1-ülkenin başbakanının gelmiş olması etkili oldu. 2- cumartesi günü zonguldakın pazarı vardı milleti çoğu pazara gitmişken başbakanı görelim dedi.3- mitinge gitmeyen vatandaşları "bedava araba ile gidip geleceksiniz, öğlen yemekte veririz" deyip ellerine akp bayraklarını tutuşturup miting alanına getirdiler....atma diyen arkadaşlar varsa, ben zonguldakta yaşıyorum ve köyede gidip geliyorum,milletin nasıl gittiğini biliyorum...

Aynı Görüşte misiniz?
evet12
hayır7
cevapla 13.05.2011 09:12

ÖNEMLİ NOT: Bu sayfalarda yayınlanan okur yorumları okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan SABAH veya sabah.com.tr hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.