X İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR
ARKADAŞINA GÖNDER Paris'te SABAH'a PKK saldırısı
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
kapat

Paris'te SABAH'a PKK saldırısı

Paris'te PKK'nın Avrupa'daki yöneticilerinin yargılandığı duruşmayı izlemek isteyen SABAH Özel İstihbarat Müdürü Abdurrahman Şimşek, davanın sanıklarından Hacı Karakoyun'un azmettirmesiyle saldırıya uğradı

Sabah Özel İstihbarat Müdürü Abdurrahman Şimşek, Paris'te PKK'nın Avrupa'daki yöneticilerinin yargılandığı duruşma öncesinde bir grup örgüt mensubunun saldırısına uğradı. Davanın sanıklarından Hacı Karakoyun'un "Bizimle ilgili haberleri yapan kişi bu" diye hedef gösterdiği Şimşek'i önce Roj TV muhabiri görüntüledi. Daha sonra davanın sanıklarından olan Kadri Özmen ve Muhittin Aslan'ın da bulunduğu 5 kişi Şimşek'e saldırdı. Şimşek'i darp eden saldırganlar, "Seni bir daha buralarda görmeyelim. Seni burada gömeriz" diye tehdit ederken, örgütün kuryesi olduğu ileri sürülen Muhittin Aslan, Şimşek'in boğazını sıkarak, "Paris'i terk et. Bu davayı izleme. Yoksa seni öldürürüz" dedi. Bir başka saldırgan da gömleğini yırttı. Fransa'daki PKK davasının ikinci günkü duruşmasının öncesinde Şimşek'in saldırıya uğramasına, SABAH'ın 1 Haziran 2009 tarihinde manşetten yayınladığı "PKK'nın finans ağının merkezi Almanya'da" başlıklı haber neden oldu. Fransız Mali Suçları Araştırma Kurulu'nun soruşturma başlatmasını sağlayan bu haberde örgütle bağlantılı kişilere mali destek sağladığı belirtilen Uluslararası Kürt İşadamları ve İşverenler Birliği (KARSAZ) üyesi şirketlerle ilgili bilgilere yer verilmişti. Örgüte finansman sağladığı öne sürülen isimlerden Hacı Karakoyun da bu haber nedeniyle Şimşek'e Paris'teki Adliye Sarayı içinde "Senin yüzünden iki işyerim yakıldı. MİT yaktırdı" dedi. Paris'te ikinci duruşması dün yapılan davada 18 sanığa yöneltilen iki temel suç var: Terör bağlantılı suç örgütü kurmak ve finanse etmek. Davanın dünkü duruşmasına sanıklardan, örgütün eski Avrupa sorumlusu Canan Kurtyılmaz, örgütün Avrupa'daki kasası olduğu ileri sürülen Nedim Seven ile Muhittin Aslan, Cemal Aslan, Kadri Özmen, Hacı Karakoyun, Atilla Balıkçı katıldı. Sanıklardan Rıza Altun, Zülküf Kılınç, Renans Lelikan ve Kazım Ergün firarda oldukları için ikinci duruşmada da bulunmadılar. Sanıklar Türkçe yaptıkları savunmalarda, "Fransa'da yaşayan Kürtler olarak, yasalarda suç olmayan siyasi ve kültürel çalışmalarımız var. İddia makamının suçlamalarını kabul etmiyoruz" dediler. Darp olayından önce SABAH'a konuşan Atilla Balıkçı, "Burada bizim yargılanmamız ne Kürt sorununun çözümüne katkıda bulunur. Ne de başka bir katkı sağlar" dedi.

'SİYASİ ÇALIŞMA SUÇ DEĞİL'
Fransa'nın PKK'yla ilişkilendirilen dernek, şirket ve kişilere yönelik operasyonları 2007'den sonra yoğunlaştı. 2007'de Fransız hâkim Thierry Fragnoli'nin başlattığı soruşturmada, Türk adli makamları Fransız makamlarına pek çok bilgi ve belge gönderdi. dava, PKK'nın Avrupa'daki varlığına ciddi bir darbe olarak değerlendiriliyor. Duruşmalar 6 Temmuz'a kadar pazartesi, salı, çarşamba günleri olmak üzere sürecek, karar eylül ayında verilecek. Duruşmaları Kürt İnanç Birliği'nden temsilciler, Almanya Kürt Dernekleri Federasyonu yöneticileri, Fransa Kürt Dernekleri Federasyonu yönetimi, Avrupa Kürt Dernekleri Konfederasyonu (Kon-Kurd) yönetimi, BDP temsilcileri de izledi. Paris'teki PKK sempatizanları da dün adliye yakınındaki Chatelet Meydanı'nda toplandı. Çadır kuran PKK sempatizanları davaya son verilmesini istedi.

Hâkimin tavrına tepki
PKK'ya yakınlığıyla bilinen Fırat Haber Ajansı'nda dün yer alan haberde, Fransa'daki davanın hâkiminin sanıklara karşı 'politik tavır' takındığı savunuldu. Yargılamanın 4 yıl önceki soruşturmaya dayandırıldığı belirtildi ve 'dört yıl boyunca süren sorgular boyunca esnaf ve Kürt siyasetçilerin suçlamaları reddetmesine rağmen ısrarla esnafların ticari ilişkileri Kürt politikacılarıyla ilişkilendirilmek istendiği' savunuldu. Mahkeme başkanı anti-terör hâkiminin tavrının da değişmediği vurgulandı. Haberde, sanık avukatları ve sanıkların hâkimin tavrına tepkileri, şu ifadelerle aktarıldı: "Hâkimin müdafi avukatları ve sanıklara göre 'politik' olan tavrı dikkat çekti. Anti-terör savcısını aratmayan soru yöntemleri, Fransa'da siyasi sığınmacı olan sanıklara karşı OFPRA başvurularındaki delillerin dava dosyasına eklenmesi ile 'hukuki olmayan' birçok argümanın öne sürülmesi 'siyasi bir tavır' olarak değerlendirildi."

DARP VE TEHDİT
Beş kişi tarafından darp edilen SABAH Özel İstihbarat Müdürü Abdurrahman Şimşek'in gömleği yırtıldı. Şimşek "Seni burada gömeriz. Duruşmayı izleme, Paris'i terk et" şeklinde tehditlerle karşılaştı.


kalan karakter 1000

Gercek dusunce Gercek dusunce

Türkiye böyle birşeye duyarsız kalmamalı, imralidaki vatan düşmanını cikrmak isteyenler, lütfen bu duruma da cevap versinler...

Aynı Görüşte misiniz?
evet2
hayır2
cevapla 22.06.2011 21:01
göbbels göbbels

pkk nın gerçek yüzü apo nun maşaları insanlıktan nasibini almamışlarki....sözde kürtlerin hakkını savunuyoz derler ama uyuşturucu kaçakçılığı,haraç alma,kadın tüccarlığıda dahil her türlü illegal yollar..öze rklikmiş..ulan sizin doğuda kullandığınız elektrik faturasını bile biz burda trakyadan ödüyoruz...önce insan...sonra iyi bir vatandaş olun...ne özerkliği...özerklik medeni insanların isteyeceği imtiyazdır....kundaktaki bebeğe bile kurşun sıkan sizin gibi insan olmayı becerememişlerin hakkı olamaz....

Aynı Görüşte misiniz?
evet6
hayır1
cevapla 22.06.2011 16:10
İbrahim AKDUMAN İbrahim AKDUMAN

Kimseyi Dili,Dini,Irkıyla yargılayıp belirli kalıplara sokmayın sonuçta hepimiz insanız.Hepimiz kardeşiz birileri terör örgütünün piyonu diyerek bütün Kürtleri aynı kefeye koymayın Onlar bizim Kardeşimizdir biz onların yanında oldukca zaten bu terör örgütü bizi bölemez amacına ulaşamaz.Rabbim birliğimizi ve huzurumuzu bozmasın,Huzurumuzu bozmak isteyenleride Islah etsin.En içten sevgilerimle.

Aynı Görüşte misiniz?
evet3
hayır1
cevapla 22.06.2011 15:13
maşalar maşalar

ne özgürlüğü ne sıkıntısı kürtlere burda zulüm falan yapıldığı yok bunların başlarını satın almışlar burda kullanıyorlar yok özgürlük yok zulüm diye zırvalarla cahilleri kullanıyorlar.yatırım yapılmasını eğitim verilmesini istemiyorlar.bilinçlenirlerse terör örgütüne gitmezler diye.ufacık beyinleri olmasa anlarlar.düzenli bir ordusu olan ki bu ordu dünyanın en iyi kara ordusu bu devleti boş laflarla dağda gezen ki anca oraya layıklar insan hayvan kırması bir nesil mi yıkacak !!!!!!!1

Aynı Görüşte misiniz?
evet1
hayır1
cevapla 22.06.2011 14:48
gurbetci gurbetci

hic kimse bir kürtle dalasmak istemiyor ,cünkü bütün bildikleri kaba kuvvet,kendilerinin hukuku her zaman onla icin gecerlidir.sivillik onlar icin cok uzak,ama imrendigim tek bir meziyetlri var,oda ölümüne kürt milliyetcilikleri.

Aynı Görüşte misiniz?
evet1
hayır0
cevapla 22.06.2011 14:40

ÖNEMLİ NOT: Bu sayfalarda yayınlanan okur yorumları okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan SABAH veya sabah.com.tr hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.