X İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR
ARKADAŞINA GÖNDER Özel harekatçıların eğitim yeri belli oldu
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
kapat

ın eğitim yeri belli oldu

  • Giriş Tarihi: 16.8.2011 09:43 Güncelleme Tarihi: 16.8.2011 14:42

Erdoğan'ın seçimler öncesi konvoyuna gerçekleşen hain saldırı ilginç bir sonuç doğurdu. Öte yandan özel harekaçılar TSK tarafından alınan ağır silahları geri istiyor.

41. Dönem Özel Harekât Temel Eğitim Kursu'nun bin öğrenci kapasiteli Kastamonu PMYO'da yapılması gündemde. Polis 'Rambo'lar Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'ın konvoyuna hain saldırının gerçekleştiği Ilgaz Dağı'nda eğitilecek. 41. Dönem Özel Harekat Temel Eğitim Kursu'nun bin öğrenci kapasiteli Kastamonu PMYO'da yapılması gündemde. Karadeniz'e açılmak isteyen PKK'nın üstlenmeye çalıştığı Ilgaz Dağı'nın coğrafik konumu nedeniyle Özel Harekat mensuplarının eğitimi için uygun olduğu belirtildi.

Arazi harekatı eğitimi dağda olacağı için teröristlerin bölgeye sızma girişimlerinin de engelleneceği kaydedildi. 28 Şubat süreci öncesinde PKK'lılar çok zayiat verdikleri için polis 'la kırsal alanda sıcak çatışmaya girmekten kaçınıyordu. Özel timin Ilgaz Dağı'nda eğitilmesi kararını İçişleri Bakanı İdris Naim Şahin'in vereceği öğrenildi. Emniyet Genel Müdürü Mehmet Kılıçlar, mezun olacak 600 polisin Özel Harekat Temel Eğitim kursu'na alınacağını açıklamıştı. Kastamonu Polis Meslek Yüksek Okulu'nun kapasitesi elverişli olduğu için bu sayının bine çıkabileceği ifade ediliyor.

720 SAAT EĞİTİM GÖRÜYORLAR
Gönüllü olarak Özel Harekat Kursu'na katılan polisler, 3,5 aylık dönemde 720 saat eğitim görüyor. Kurstan mezun olan Rambolar, icrası özel kabiliyet, teçhizat ve eğitim gerektiren yüksek riskli operasyonlarda görev alıyor. O yüzden eğitimler çetin geçiyor. Özel tim adayları kamp süresince; 250 saat silah bilgisi-atış teknikleri, 20 saat keskin nişancılık, 150 saat haritacılık-arazi harekatı, 50 saat dağcılık-helikopter herakatı ile 250 saat yakın alan çatışması alanında teorik ve uygulamalı ders görüyor.

AĞIR SİLAHLARINI GERİ İSTİYORLAR
1998 yılında TSK tarafından ağır silahları elinden alınan Özel Harekat 'ateş destek' silahlarını geri istiyor. İçişleri Bakanlığı'nın Genelkurmay ile görüşerek bu konuda bir çalışma başlatacağı öğrenildi. Özel timciler, "Elinde havan ve roketatar olan teröristlerleM16 ile mücadele etmemiz beklenmesin" diyor.

KARADENİZ'DE EYLEM BEKLENİYOR
Doğu-Güneydoğu'da pusu, bombalı sabotaj, baskın ve adam kaçırma gibi şiddet eylemlerini tırmandıran PKK'nın Karadeniz açılımı'ndan vazgeçmediği ve bölgedeki mensuplarına sansasyonel eylemler yapmaları yönünde talimat verdiği belirlendi. İstihbarat birimleri, polis, asker ve kamu görevlilerine dönük sansasyonel eylemler konusunda bölgedeki Emniyet müdürlükleri ve Jandarma Komutanlıklarını uyardı. Karadeniz kırsalında 5'er kişilik 4-5 terörist grubun dolaştığı öne sürülüyor.

Bugün

kalan karakter 1000

CMT CMT

Her fırsatta TSK ya çamur atmayı bırakın artık, unutmayın ki Özel Harekatın pasifize edilmesi mevcut hükümetin göreve geldikten sonra açılımlara başlamadan önce yaptığı ilk icrat olmuştur.

Aynı Görüşte misiniz?
evet0
hayır1
cevapla 23.03.2012 15:48
halil halil

peki ama kastamonu polis okulundaki ögrenciler nereye kaldırılacak..

Aynı Görüşte misiniz?
evet3
hayır0
cevapla 24.08.2011 17:43
Eyyamci Eyyamci

darbe meraklisi uc bes general yuzunden ozel harekatcilar pasifize edildi... Terorle mucadelede 13 yil kaybedildi...

Aynı Görüşte misiniz?
evet3
hayır2
cevapla 17.08.2011 01:20
terazi terazi

oturdugunuz yerden ahkam kesmesi kolay hanginiz o arazide bir gece kaldınız hanginiz çatışmanın ortasında kaldınız biri bir haber yaptımı herkes en iyisini biliyor!!!!!! ama iş icraata gelince ses yok. Kardeşim bu ülkenin askeri ile polisini birbirine düşman etmekten başka birşey bilmiyormusunuz

Aynı Görüşte misiniz?
evet6
hayır1
cevapla 16.08.2011 19:30
mahmut mahmut

bunların guruplar halinde dolaştığını herkez biliyor ama bizim güvenlik güçleri bunları ne görüyo ne duyuyor ondan sonra pusuya düştük istihbarata önem verin biraz özellik le jandarma için söylüyom komutan egoları tatmin etmeyin ve işinizi yapın siyah makam aracıyla yiyecek ekmeği olmayan karakola gidip binanın bakımsız olduğunu söyleyen orayı burayı beyenmeyen komutanlar biraz acıyın bu vatan evlatlarına artık sizin beceriksizliğiniz yüzünden gencecik fidanları toprağa vermeyelim

Aynı Görüşte misiniz?
evet6
hayır0
cevapla 16.08.2011 16:13

ÖNEMLİ NOT: Bu sayfalarda yayınlanan okur yorumları okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan SABAH veya sabah.com.tr hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.