X İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR
ARKADAŞINA GÖNDER Bedelli askerlik tasarısı yasalaştı
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
kapat

Bedelli askerlik tasarısı yasalaştı

  • Giriş Tarihi: 30.11.2011 07:32 Güncelleme Tarihi: 30.11.2011 12:39

Kanuna göre, 31 Aralık 2011 tarihi itibariyle 30 yaşından gün alanlar, 30 bin TL karşılığında bedelli askerliğe hak kazanacak ve 21 gün temel askerlik hizmetinden muaf tutulacak.

TBMM Genel Kurulunda, bedelli ve dövizle askerlikle ilgili düzenlemeleri içeren, Askerlik Kanununda Değişiklik Yapılmasına Dair Kanun Tasarısı kabul edilerek yasalaştı.

Kanuna göre, 31 Aralık 2011 tarihi itibariyle (bu tarih dahil) 30 yaşından gün alanlar, 30 bin TL karşılığında bedelli askerliğe hak kazanacak ve 21 gün temel askerlik hizmetinden muaf tutulacak.
İşçi, işveren sıfatıyla veya bir meslek ve sanat sahibi olarak yurtdışında oturma ve çalışma iznine sahip olanlar, en az 3 yıl süre ile fiilen yabancı ülkelerde çalışmış olmaları şartıyla 10 bin Avro ödeyerek, 21 gün süreli temel askerlik eğitimine tabi tutulmadan muvazzaf askerlik hizmetini yerine getirmiş sayılacak.

TBMM Genel Kurulunda, bedelli ve dövizle askerlikle ilgili düzenlemeleri içeren, Askerlik Kanununda Değişiklik Yapılmasına Dair Kanun Tasarısı kabul edilerek yasalaştı.

Kanuna göre, işçi, işveren sıfatıyla veya bir meslek ve sanat sahibi olarak yurtdışında oturma ve çalışma iznine sahip olanlar, en az 3 yıl süre ile fiilen yabancı ülkelerde çalışmış olmaları şartıyla 10 bin Avro ödeyerek, 21 gün süreli temel askerlik eğitimine tabi tutulmadan muvazzaf askerlik hizmetini yerine getirmiş sayılacak. Mevcut düzenlemede ödenmesi gereken para 5 bin 112 avro idi.

38 yaşını tamamladıkları yılın sonuna kadar dövizle askerlik hizmetinden yararlanmak üzere başvurmayanlar ile başvurdukları halde döviz ödemelerini yapmadıkları için dövizle askerlik hizmeti kapsamından çıkartılanlar da 7 bin 668 Avro yerine 10 bin Avro ödeyerek, 21 gün askerlik yapmadan bu hizmetini yerine getirmiş sayılacak. Dövizle askerlik hizmetinden yararlanacaklar, 21 gün süreli temel askerlik eğitimine tabi tutulmayacak.

Belirtilen yaş sınırı sonuna kadar temel askerlik eğitimini yapmayanların, dövizle askerlik hizmeti kapsamından çıkartılarak askerlik işlemine tabi tutulmasına ilişkin düzenleme kaldırılacak.

Bedellide başvuru süresi 6 ay
Kanunun yürürlüğe girdiği tarihte fiili askerlik hizmetine başlamayan, 31 Aralık 2011 tarihi itibariyle (bu tarih dahil) 30 yaşından gün alanlar, 6 ay içinde askerlik şubelerine başvurmaları ve 30 bin TL'yi ödemeleri halinde temel askerlik eğitimine tabi tutulmaksızın askerlik hizmetini yerine getirmiş sayılacak. Başvuruda bulunanlar, bu parayı başvuru sırasında defaten ödeyebilecek ya da yarısını başvuru sırasında diğer yarısını ise başvuru tarihinden itibaren 6 ay içinde ödeyebilecek.
Bu uygulama kapsamında ödenecek paralar, Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı adına Ziraat Bankası, Halk Bankası ve Vakıflar Bankasında açılacak özel hesaba yatırılacak.

Paralar nerede kullanılacak
Özel hesapta toplanan paralar; şehit yakınları, gaziler, özürlüler, muhtaç erbaş ve er aileleri, Jandarma ve Sahil Güvenlik Komutanlıkları dahil TSK'ya mensup vazife malulleri ile emniyet hizmetleri sınıfına mensup vazife malullerine yönelik sosyal hizmet ve yardım faaliyetlerinin finansmanında kullanılacak.
Bu kanunun yürürlüğe girdiği tarihten önce, haklarında askerliğe elverişli olmadıkları yönünde verilen kararlardan dolayı askerlik hizmetinden muaf tutulanlar da 6 ay içinde başvurmaları halinde yaş sınırı aranmaksızın bu düzenlemeden yararlanacak.

Bu kanundan yararlanan yükümlüler hakkında saklı, yoklama kaçağı ve bakayadan dolayı idari ve adli soruşturma ve kovuşturma yapılmayacak, başlatılmış olanlar sona erdirilecek.

Kanundan önceki miktarı ödeyecekler

Kanunun yürürlüğe girdiği tarihten önce temel askerlik eğitimini süresi içinde yapmadıkları gerekçesiyle dövizle askerlik hizmeti kapsamından çıkarılanlardan, belirtilen yararlanma şartlarını taşıdıklarını ve bu kanunla değiştirilmeden önceki miktarları süresi içinde ödediklerini konsolosluklara müracaatla belgelendirenler, muvazzaf askerlik hizmetini yerine getirmiş sayılacak. Bu kişiler hakkında da askerlik hizmetini yerine getirmedikleri için idari ve adli soruşturma ile kovuşturma yapılmayacak, başlatılmış olanlar sona erdirilecek.

Kanunun yürürlüğe girdiği tarihten önce temel askerlik eğitimini tamamlamalarının ardından askerliğe elverişsiz hale gelen, vefat eden, Türk vatandaşlığından çıkmalarına izin verilen veya Türk vatandaşlığını kaybedenler ile ödeme ve temel askerlik eğitimi yükümlülüklerini süresi içinde tamamladıkları için kesin terhise hak kazananlara geri ödeme yapılmayacak.

Kanun yürürlüğe girmeden önce dövizle askerlik hizmetinden yararlanmak üzere başvuranlar da bu düzenlemeden yararlanacak ve temel askerlik hükümlerine tabi tutulmayacak.

''Bakan ve milletvekilleri arka sıralarda uyuyor''
CHP İstanbul Milletvekili Mahmut Tanal, Genel Kurulun arka sıralarını göstererek, ''Enerji Bakanı ve milletvekilleri arkalarda uyuyor. Battaniye ve yastık getirmek lazım'' dedi.
CHP Manisa Milletvekili Hasan Ören de ''Meclis yaylaya döndü. Sayın bakan ve milletvekilleri arkalarda uyuyor'' diye konuştu.

Tasarının yasalaşması, 12 saat sürdü. Muhalefet milletvekilleri, maddeler üzerinde konuşma haklarının yanı sıra önergeler de vererek söz aldı.

Başkanvekili Sadık Yakut, tasarının yasalaşmasının ardından bugün saat 14.00'te toplanmak üzere birleşimi kapattı.

kalan karakter 1000

mehmet konu mehmet konu

mrb dövizle askerlığin taksitlendırmesı nasıl acaba

Aynı Görüşte misiniz?
evet0
hayır0
cevapla 12.01.2012 20:17
haydar haydar

parasi olan konusuyor acaba paarsi olmayan bu gurbet elelrde zar zor gecinen vede yillardir bu bedelli miktarini odemeyenin hali ne olacak zaten olsaydi simdiye kaadr coktan gider yapar hallederdim ama nerdeeeee ustune ustluk birde parayi pesin istiyorlar ya insan sunu ikiye uce yada dorde boler iki yil icinde odeme sartiylan

Aynı Görüşte misiniz?
evet19
hayır5
cevapla 16.12.2011 00:23
selim selim

ben simmdi 30 yasindayim bu kanunun bana ne gibi bir faydasi var biri soyleyebilirmi acaba

Aynı Görüşte misiniz?
evet1
hayır4
cevapla 15.12.2011 10:59
dilaver dilaver

30 yaş..30.000 tl...bedelli ...bu kdr basit..neyini anlamadın?

Aynı Görüşte misiniz?
evet5
hayır2
cevapla 22.12.2011 10:28
selim selim

mrb ben 30 yasindayim ASKERLIK ICIN BASVURU YAPTIM ama kanun yururluge girdi 10000 euro benide kapsiyomu anlayamadim 31 aralik ta beklenen kanun nolduda birden kabul edildi anlamadim cumhurbaskani basbakan vs galiba cok kolay saniolar para kazanilmayi yurt disinda yasayan insanlarda sonucta kolay kazanmio o parayi hic deilse verdikleri tarihi bekleselerdi bari

Aynı Görüşte misiniz?
evet1
hayır2
cevapla 15.12.2011 10:53
Alpy Alpy

Benim anlamadığım konu şu: Bu kanunla beraber yurtdığında çalışanlar artık bu parayı ödeyerek mi muaf olacaklar. Yoksa bu sadece bir defaya mahsus bu 6 aylık süre içerisinde başvuranlara mı yönelik. 6 ay sonra da eski sistem mi devam edecek, şaştım kaldım valla..

Halil İbrahim Kara, Dövizli (Bedelli değil) askerlikte bir yaş sınırlaması zaten yok. Yukarıdaki haberde de diyor, 3 seneyi yurtdışında çalışarak bilfiil dolduran herkese uygulama aynı..

Aynı Görüşte misiniz?
evet1
hayır0
cevapla 12.12.2011 18:12

ÖNEMLİ NOT: Bu sayfalarda yayınlanan okur yorumları okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan SABAH veya sabah.com.tr hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.