ARKADAŞINA GÖNDER 3 milyonluk İzol aşireti güç birliği
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz

3 milyonluk İzol aşireti güç birliği

15 ile dağılan İzol aşireti, kan davası, eğitim ve yoksulluk gibi sorunlara çözüm için bir araya geldi. İzollar'ın üç milyona varan nüfusu farklı siyasetleri barındırıyor

Üç milyona aşkın nüfusuyla Türkiye'nin en büyük aşireti olan İzol aşiretinin yaklaşık 300 temsilcisi, dün Gaziantep'te bir araya geldi. İzolluların yaşadığı 15 ilden temsilcilerin katıldığı toplantıda, Türkiye İzollu Platformu'nun kurulmasına karar verildi. Platform, aşiret içindeki kan davası, eğitim ve yoksulluk gibi sorunlara çözümler getirecek. İzollular'ın yaşadığı 15 ildeki İzol Der'lerin çatı örgütü olan Türkiye İzollu Platformu sözcüsü ve Malatya İzollular'ın önde gelenlerinden Cumali Ünaldı, bundan sonraki ilk toplantının da mayıs ayında Diyarbakır İzollular'ın evsahipliğinde Karacadağ'da düzenleneceğini anlattı. Ünaldı; Türkiye İzollu Platformu'nun üç konuda yoğunlaşacağını söyledi: "İlk olarak kuracağımız tasadduk sandığıyla imkânı dar akrabalarımızın iş kurmasını sağlayacağız, bunun için onlara kaynak aktaracağız. İkinci olarak büyük ailemizin bütün çocuklarının ilkokuldan üniversiteye, hatta yurtdışında eğitim görmesi için bir burs fonu kuracağız. Üçüncü olarak da ne yazık ki kan davasının en çok görüldüğü aşiretimizde sorunu çözmek için bir Aksaçlılar Cemaati oluşturacağız." İzollular olarak bölgede, her alanda örnek olmak istediklerini söyleyen Ünaldı, "İzollular; Türk, Kürt, Sünni ve Alevi olmak üzere çeşitli kültürel özellikler gösteriyor. Ama aynı ailenin mensupları olarak birbirlerini severek-sayarak yaşıyorlar. Akrabalarımız, hangi ilde yaşıyorlarsa, o ilin kültürünü temsil ediyor ve bu bize, küçük bir Türkiye görüntüsü veriyor. Biz diyoruz ki büyük İzol ailesi olarak candan kucaklaşıyorsak, Türkiye de öyle yapmalıdır" dedi. Bağımsız Milletvekili Ahmet Türk'ün de mensubu olduğu İzol aşiretinde MHP, CHP, AK Parti, Saadet Partisi ve BBP gibi çeşitli siyasi eğilimler temsil ediliyor. Gaziantepli İzol ailesinden Ömer Polat'ın evsahipliğinde dün Safir Otel'de yapılan toplantıya 300 aşiret ileri geleni katıldı. İzollular toplantıda eğitim, kan davası, yoksullukla ilgili kararlarını hayata geçirmek için mekanizmalar kurma kararı aldı.

100 BİN KİŞİNİN AM CASI

62 yaşındaki Cumali Ünaldı, gençlik yıllarından beri kendisini büyük İzol ailesine adayan isimlerden biri. Türkiye'nin dört bir yanında yaşayan her İzolludan onunun telefonu vardır ve gecenin bir yarısı telefonu çaldığında arayan ya Tunceli'den ya Adıyaman'dan, ya Urfa'dan ya da Malatya'dan bir İzolludur. Hastası olan da arar, işini kaybeden de, sınava giren de, hapse düşen de. Urfa'dan Malatya'ya giden ameliyat için giden ve hiç Türkçe bilmeyen bir İzolluyu Malatya'daki ilk kez gördüğü akrabası ağırlamasını, çevirmenlik yapmasını, kan bulmasını sağlar. Büyük şehirde yaşayan İzollu işadamlarının, hastalıklarda-ölümlerde İzol köylerine özel araç tahsis etmesine ön ayak olur. O neredeyse 100 bin İzol gencinin amcasıdır.

HARZEMŞAH'A DEK
Tarihi Harzemşahlılara kadar dayanan İzol aşireti, Suriye'den Erzurum'a kadar Fırat havzasına yerleşmiş bir aşiret. İzollular, Celaleddin Harzemşah'ın ordusunu oluşturan en asli unsuru. İzollular'ın Selahaddin Eyyubi'den sonra Haçlılar'a geçen Kudüs'ü yeniden fethedip Müslümanların elin e geçmesine büyük katkıları olmuş. İzolluların mezhebinin Sunniliği tartışılmazdır, ancak günümüzde İzollular farklı yerlerde farklı mezheplere bağlanmışlardır. İzollular'ın merkezi Siverek, Karacadağ ve Malatya olarak bilinir.

kalan karakter 1000

zaza zaza

zülfikar izol madem reistir neden bağımsız seçilemedi

Aynı Görüşte misiniz?
evet23
hayır12
cevapla 30.01.2013 11:36
cengiz burhankulu cengiz burhankulu

bende bir izollu olarak bütün aşiretin ahmet türkün arkasında olmasını istiyorum destek olmak lazım böylesi bir daha gelmez

Aynı Görüşte misiniz?
evet135
hayır63
cevapla 02.10.2012 15:17
mehmet emin ACAR mehmet emin ACAR

İZOLLARIN ŞİMDİ lerde 16. il olarak çoğaldığı bir ilde manisa dıyarbakır ergani alitaştan manisaya göç eden izollar bi hayli büyük bi nufusa yükseldik bizde burdayız haberiniz olsun izollu kardeşlerim manisadaki kardeşlerinizi unutmayın MÜJGAN HALİSE TEŞEKKÜRLER

Aynı Görüşte misiniz?
evet20
hayır8
cevapla 10.09.2012 22:01
adanalı adanalı

siverekte zülfikar izolu kaç kişi seviyor merak ediyorum.. 3 dönem mılletvekıllı yapmıstr memleke ne faydası olmustur bırı bana acıklasın kendi kadeşleınının topragını gasp eden amca cocuklarınıın işine takoz koyan sadece kandını dsunen kendını aga sanan bır adamdır velhasıl son dönem tayyıp erdogan da kendısıne yol vermıstr.. bu arada önder köyunde kı izollara selamlar aşireti temsil eden onlardır.

Aynı Görüşte misiniz?
evet12
hayır3
cevapla 12.08.2012 11:20
kenan isik kenan isik

ahmet türkün izolu oldugunu duymak sereftir

Aynı Görüşte misiniz?
evet38
hayır56
cevapla 11.08.2012 15:40

ÖNEMLİ NOT: Bu sayfalarda yayınlanan okur yorumları okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan SABAH veya sabah.com.tr hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.