X İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR
ARKADAŞINA GÖNDER 8 Mart tatil olsun
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
kapat

tatil olsun

  • AA
  • Giriş Tarihi: 5.3.2012 17:19 Güncelleme Tarihi: 5.3.2012 17:26

CHP Bursa Milletvekili , Dünya Kadınlar Günü'nün, resmi tatil olması için kanun teklifi verdi.

Kaleli, Ulusal Bayram ve Genel Tatiller Hakkında Kanun'da değişiklik yapan kanun teklifini TBMM Başkanlığına sundu.

Teklif, Resmi Bayram günleri arasında, 23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı, 19 Mayıs Atatürk'ü Anma ve Gençlik ve Spor Bayramı ve 30 Ağustos Zafer Bayramı'nın yanı sıra Dünya Kadınlar Günü'nü de ekliyor.

Teklifin gerekçesinde, kadına yönelik şiddetin çeşitlilik kazanarak ve artarak devam ettiği ifade edildi. Toplum, töre, namus anlayışı, erkekleri rahatlatacak kurallarla gelenek haline getirilen bakış açısının, kadına şiddeti adeta meşru kıldığı belirtilen gerekçede, kadının ekonomik ve sosyal yaşamdan uzaklaştırılması, mazbutlaştırma ve muhafazakarlaştırma çabalarının da şiddete zemin hazırladığı vurgulandı. Gerekçede, "Ülkemizde yaşananları ve artan şiddeti göz önüne aldığımızda kadın, sadece doğuran, büyüten, evi çekip çeviren, yaranmak, onay görmek zorunda hisseden konumundan kurtarılamadıkça, bu geleneksel halden çıkamadıkça kaderi de değişmeyecektir. Sevgisiz sadece siyasi ideolojilerin peşinden giden anlayış, şiddeti doğuran en büyük nedenlerdendir" denildi.

Gerekçede, Arnavutluk, Cezayir, Ermenistan, Azerbaycan, Belarus, Bosna Hersek, Brezilya, Burkina, Fas, Kamerun, Çin, Küba, Gürcistan, İtalya, İsrail, Laos, Kazakistan, Kırgızistan, Makedonya, Moldova, Moğolistan, Karadağ, Polonya, Romanya, Rusya, Sırbistan, Tacikistan, Ukrayna, Özbekistan, Vietnam ve Zambiya'da 8 Mart Dünya Kadınlar Günü tatil olarak kutlandığı anımsatıldı.

Gerekçede, "8 Mart'ın ülkemizde de resmi tatil ilan edilmesiyle ekonomik anlamda bir kayıp söz konusu olmayacağı gibi bütün dünyanın ortak değeri olan emek, barış, eşitlik ve özgürlük mücadelesine kadınların aktif katılımının önü açılacaktır" denildi.

kalan karakter 1000

Ebru Ebru

Dünyanın birçok ülkesinde 8 Mart çalışan günü tatil. Bilginize.

Aynı Görüşte misiniz?
evet2
hayır0
cevapla 06.03.2012 13:09
misafir misafir

sadece kadınlara olsun.

Aynı Görüşte misiniz?
evet2
hayır0
cevapla 06.03.2012 01:40
mecnun mecnun

Tatil olsun masalar boş kalmasın:)daha neler

Aynı Görüşte misiniz?
evet1
hayır0
cevapla 06.03.2012 00:34
mavibeyaz mavibeyaz

8 mart tatil olursa, o tatilde evde kalacak beyler daha çok dövecekler hanımlarını, o yüzden bütün tatiller kaldırılsın...

Aynı Görüşte misiniz?
evet1
hayır1
cevapla 06.03.2012 00:25
tremen tremen

işri güçleri tatil...nasıl çalışabiliriz diye ülkemizi nasıl kalkındırabiliriz diye düşünen yok..yazık...

Aynı Görüşte misiniz?
evet2
hayır0
cevapla 05.03.2012 23:11

ÖNEMLİ NOT: Bu sayfalarda yayınlanan okur yorumları okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan SABAH veya sabah.com.tr hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.