X İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR
ARKADAŞINA GÖNDER Adli sicil müjdesi
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
kapat

müjdesi

  • Giriş Tarihi: 22.3.2012 18:48 Güncelleme Tarihi: 22.3.2012 21:27

AKP milletvekillerince hazırlanan ve TBMM Başkanlığına sunulan yeni Kanun Teklifi ile adli sicilin silinmesi için ölüm ya da 80 yıl şartı aranmayacak. Teklife göre kayıtları sadece 5 yıl saklanacak.

AKP'li milletvekilleri bir süredir yoğun şikayet gelen ve son hazırlanan yargı paketine konulması düşünülen Adli Sicil düzenlemesini TBMM Başkanlığı'na verdiler. Yeni düzenlemede adli sicilden kayıtları silinmesi için zamanlamaları değiştiriyor.

ÖLÜM YA DA 80 YIL ŞARTI KALDIRILIYOR
Hazırlanan kanun teklifinde adli sicil kayıtlarının silinmesi için kıstas 5 yıl olacak. Yüz kızartıcı ve devlete karşı işlenen suçlarda ise bu süreç 15 yıl olacak. Daha önce ölüm ya da 80 yıl şartı ile silinen adli sicil kayıtları, artık maksimum 30 yılı aşamayacak. Yapılan düzenlemede ayrıca bundan sonra vatandaşlar adli sicil temiz kağıdını kaymakamlıklardan da alabilecekleri gibi silinmesi için de mahkemeye değil Adalet Bakanlığı'na başvuracaklar. Adalet Bakanlığı'ndaki kayıtlarda başvuru olmasa da Adli Sicil Genel Müdürlüğü'nde zamanı dolduğunda silinecek.

Adli sicil kayıtlarının 5 yılda bir silinmesi için yapılacak düzenleme aslında halen TBMM'de bulunan 'nde bulunmasına rağmen, kanun tasarısının çıkmasının uzayabileceği gerekçesiyle tek başına hazırlanarak teklif olarak TBMM Başkanlığı'na verildi.

kalan karakter 1000

alev alev

bu habere ?ok sevindim ama adli kaydı olupta para cezasına cevirenlerde hala ?ok zorluk ?ekiyolar iş bile bulamıyorlar neden b?yle acaba onlarkide kaldırılsın artık

Aynı Görüşte misiniz?
evet1
hayır0
cevapla 05.12.2014 13:41
ali ali

iyi hoş güzel . peki yoksulluğunun esiri olup bir hırsızlık yapan adamın günahı ne. 15 yıl nedir yaa.

Aynı Görüşte misiniz?
evet0
hayır0
cevapla 13.09.2014 17:29
emre can emre can

bence ılk suc ıslemıs ınsanlara sabıka olmaması lasım

Aynı Görüşte misiniz?
evet0
hayır0
cevapla 25.02.2014 18:17
mustafa mustafa

allah razı olsun devletimizden ya insanhata yapar bu insaıda ömurboyu fişlemesin fişlersen insanlar kuser ya allahkorusun bir savaş çıksa sen bu issanlara ihtiyaç olacak ozanman su insalar diyece befişlenbiştim ben bir işeyarazdım onun için kimse fişlemesin

Aynı Görüşte misiniz?
evet34
hayır1
cevapla 04.06.2012 16:04
murat gün murat gün

bu yasa obaylanırsa vatandaşalar için çok hayırlı olacağını düşünüyorum düşünün bir hata yapıyorsunuz bunu 80 yıl siz eşiniz çoçuklarınız tüm aileniz çekiyor;topluma faydalı insan olacaksada o kişiyi kaybediyorsunuz bu konudan müzdarip binlerce insan var sebep olanlardan allah bin kere razı olsun.

Aynı Görüşte misiniz?
evet64
hayır0
cevapla 27.03.2012 11:41

ÖNEMLİ NOT: Bu sayfalarda yayınlanan okur yorumları okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan SABAH veya sabah.com.tr hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.