X İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR
ARKADAŞINA GÖNDER Denetimli serbestlik tedbiri geliyor
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
kapat

tedbiri geliyor

  • AA
  • Giriş Tarihi: 22.3.2012 16:20 Güncelleme Tarihi: 22.3.2012 17:01

Bazı cezaların hapishane dışında çekilebilmesini sağlayan Tasarısı TBMM Adalet Komisyonu'nda kabul edildi.

TBMM Adalet Komisyonu, koşullu salıverilmesine 1 yıl ve daha az kalan hükümlülerin, cezalarının bir kısmını dışarıda geçirebilmesine imkan tanıyan tasarıyı kabul etti.

Ceza ve Güvenlik Tedbirlerinin İnfazı Hakkında Kanun ile ve Yardım Merkezleri ile Koruma Kurulları Kanununda Değişiklik Yapılmasına Dair Kanun Tasarısı ile denetimli serbestlik tedbiri kapsamında cezanın infazıyla; hükümlülerin dış dünyaya uyumlarını sağlamaları, aileleriyle bağlarını sürdürmeleri ve güçlendirmeleri amaçlanıyor.

Açık cezaevinde cezasının son 6 ayını kesintisiz olarak geçiren, çocuk eğitimevinde toplam cezasının 5'te birini tamamlayan koşullu salıverilmesine 1 yıl ve daha az süre kalan iyi halli hükümlüler, cezalarının koşullu salıverilme tarihine kadar olan kısmını denetimli serbestlik tedbiri kapsamında cezaevi dışında geçirebilecek. Buna infaz hakimi karar verilebilecek.

Açık cezaevine ayrılma şartları oluşmasına karşın ayrılamayan veya bu nedenle kapalı cezaevine geri gönderilen iyi halli hükümlüler, açık cezaevine ayrılma şartlarının oluşmasından itibaren en az 6 aylık süre geçerse, diğer şartları da taşımaları halinde bu uygulamadan yararlanabilecek.

Denetimli serbestlik tedbiri kapsamında cezasının infazına karar verilen hükümlü, koşullu salıverilme tarihine kadar; kamuya yararlı bir işte ücretsiz olarak çalıştırılabilecek, bir konut veya bölgede denetim ve gözetim altında bulundurulabilecek, belirlenen yer veya bölgelere gitmeyebilecek, belirlenen programlara katılabilecek. Bu yükümlülüklerinden bir veya birden fazlasına tabi tutulmasına denetimli serbestlik müdürlüğü karar verecek.

Hükümlü; cezaevinden ayrıldıktan sonra, denetimli serbestlik müdürlüğüne 3 gün içinde müracaat etmemesi; yükümlülüklere, hazırlanan denetim ve iyileştirme programına, denetimli serbestlik görevlilerinin bu kapsamdaki uyarı ve önerileriyle, hakkında hazırlanan denetim planına uymamakta ısrar etmesi halinde koşullu salıverilme tarihine kadar olan cezasının infazı için kapalı cezaevine gönderilecek.

Kapalı ceza infaz kurumuna gönderilme şartları

Hükümlünün başka bir suçtan dolayı tutuklanması, bu uygulamadan önce işlediği iddia olunan ve cezasının üst sınırı 7 yıldan az olmayan bir suçtan dolayı soruşturmaya tabi tutulması, bu uygulamadan sonra işlediği iddia olunan ve cezasının alt sınırı 1 yıl veya daha fazla olan suçtan dolayı soruşturmaya uğraması halinde, hükümlünün kapalı cezaevine gönderilmesine karar verilecek.

Hükümlünün soruşturma sonunda beraat etmesi, davasının reddi veya düşmesi halinde cezasının infazına, denetimli serbestlik tedbiri uygulanarak devam edilebilecek.

Bu düzenlemenin yürürlüğe girdiği tarih itibariyle koşullu salıverilmelerine bir yıldan az süre kalan; açık cezaevinde bulunan, kapalı cezaevinden açık cezaevine ayrılma şartlarını taşıyan iyi halli hükümlüler, cezalarının koşullu salıverilme tarihine kadar olan kısmını denetimli serbestlik tedbiri kapsamında çekebilecek.

8 bin 60 kadro

Şüpheli, sanık ve hükümlülerin toplum içinde izlenmesi, gözetimi ve denetimi elektronik cihazların kullanılması suretiyle de yerine getirilebilecek.

Denetimli Serbestlik Müdürlüklerine, en az dört yıllık eğitim veren fakülte ve yüksek okullardan veya bunlara denkliği Yükseköğretim Kurulunca kabul edilmiş yurtdışındaki üniversitelerden mezun olanlar arasından yazılı ve mülakat sınav sonucuna göre denetimli serbestlik müdür yardımcısı atanacak.
Adalet Bakanlığının boş memur kadrolarından 3 bin 490'ına 2012 Yılı Merkezi Yönetim Bütçe Kanunundaki sınırlamalara tabi olmadan atama yapılabilecek.

Tasarıyla 8 bin 60 kadro ihdas, 140 kadro iptal ediliyor.

kalan karakter 1000

recep recep

denetimli 1,5 olsa ne güzel olur

Aynı Görüşte misiniz?
evet2
hayır0
cevapla 11.06.2013 18:41
burcu burcu

cetin sen 6 ayını acık cazaevinde gecirdikten sonra diger 2 ayını denetımlı serbestlıkten dısarda gecırebılırsın

Aynı Görüşte misiniz?
evet3
hayır1
cevapla 19.10.2012 12:05
elif elif

merhaba arkadaşım devam eden bir davasından 17 ay 15 gün ceza aldı.yatarı 10 ay belge geldi cezayı bildiriyor .adliyeye gidip denetim serbestliği için dilekçe vermelimi denetim serbestliği yasasından yararlanabilirmi ? cevaplarsanız çok sevinirim

Aynı Görüşte misiniz?
evet7
hayır2
cevapla 09.09.2012 16:00
çigdem çigdem

ben sade ce af istiyorum bütün hrkez kurtulsun coluna cocuna kavussun mahkumlar ceza evlerınde ölmesin yazık günah bunun vebalini nerde vercekler cok merak ediyorum lütfen genel af verin insanlar acı cekmesın herkesin colu cocu var anasız babasızmı kalsınlar bunumu istiyonuz nası bı devlet bu ya

Aynı Görüşte misiniz?
evet5
hayır2
cevapla 24.06.2012 15:33
pelin6942 pelin6942

merak ediyrm 1.5 senesi kalanlar ne olacak

Aynı Görüşte misiniz?
evet1
hayır0
cevapla 26.04.2012 16:31

ÖNEMLİ NOT: Bu sayfalarda yayınlanan okur yorumları okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan SABAH veya sabah.com.tr hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.