X İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR
ARKADAŞINA GÖNDER Denetimli Serbestlik yasası kabul edildi
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz

yasası kabul edildi

  • AA
  • Giriş Tarihi: 05.04.2012 22:20 Güncelleme Tarihi: 05.04.2012 23:53

Ceza ve Güvenlik Tedbirlerinin İnfazı Hakkında Kanun ile ve Yardım Merkezleri ile Koruma Kurulları Kanunu'nda değişiklik yapan yasa tasarısı, 'nda kabul edilerek yasalaştı.

Yasayla, denetimli serbestlik tedbiri kapsamında cezanın infazıyla; hükümlülerin dış dünyaya uyumlarını sağlamaları, aileleriyle bağlarını sürdürmeleri ve güçlendirmeleri amaçlanıyor.

Açık cezaevinde cezasının son 6 ayını kesintisiz olarak geçiren, çocuk eğitimevinde toplam cezasının beşte birini tamamlayan koşullu salıverilmesine 1 yıl ve daha az süre kalan iyi halli hükümlüler, cezalarının koşullu salıverilme tarihine kadar olan kısmını denetimli serbestlik tedbiri kapsamında cezaevi dışında geçirebilecek. Buna infaz hakimi karar verilebilecek.

Sıfır-altı yaş grubunda çocuğu bulunan ve koşullu salıverilmesine 2 yıl veya daha az süre kalan kadın hükümlüler, maruz kaldıkları ağır bir hastalık, sakatlık veya kocama nedeniyle hayatlarını yalnız idame ettiremeyen ve koşullu salıverilmesine 3 yıl veya daha az süre kalan hükümlüler de aynı kapsama tabi olacak. Ağır hastalık, sakatlık veya kocama hali Adli Tıp Kurumu'ndan alınan veya Adalet Bakanlığı'nca belirlenen tam teşekküllü hastanelerin sağlık kurullarınca düzenlenip Adli Tıp Kurumu'nca onaylanan bir raporla belgelendirilmesi gerekecek.

Adli para cezasının ödenmemesi nedeniyle, cezası hapse çevrilen hükümlülerin erken tahliye süresi, hak ederek tahliye esas alınmak suretiyle hesaplanacak.

Açık cezaevine ayrılma şartları oluşmasına karşın ayrılamayan veya bu nedenle kapalı cezaevine geri gönderilen iyi halli hükümlüler, açık cezaevine ayrılma şartlarının oluşmasından itibaren en az 6 aylık süre geçerse, diğer şartları da taşımaları halinde bu uygulamadan yararlanabilecek.

Denetimli serbestlik tedbiri kapsamında cezasının infazına karar verilen hükümlü, koşullu salıverilme tarihine kadar; kamuya yararlı bir işte ücretsiz olarak çalıştırılabilecek, bir konut veya bölgede denetim ve gözetim altında bulundurulabilecek, belirlenen yer veya bölgelere gitmeyebilecek, belirlenen programlara katılabilecek. Bu yükümlülüklerinden bir veya birden fazlasına tabi tutulmasına denetimli serbestlik müdürlüğü karar verecek.
Hükümlü; cezaevinden ayrıldıktan sonra, denetimli serbestlik müdürlüğüne 3 gün içinde müracaat etmemesi; yükümlülüklere, hazırlanan denetim ve iyileştirme programına, denetimli serbestlik görevlilerinin bu kapsamdaki uyarı ve önerileriyle, hakkında hazırlanan denetim planına uymamakta ısrar etmesi halinde koşullu salıverilme tarihine kadar olan cezasının infazı için kapalı cezaevine gönderilecek.

-Kapalı ceza infaz kurumuna gönderilme şartları-


Hükümlünün başka bir suçtan dolayı tutuklanması, bu uygulamadan önce işlediği iddia olunan ve cezasının üst sınırı 7 yıldan az olmayan bir suçtan dolayı soruşturmaya tabi tutulması, bu uygulamadan sonra işlediği iddia olunan ve cezasının alt sınırı 1 yıl veya daha fazla olan suçtan dolayı soruşturmaya uğraması halinde, hükümlünün kapalı cezaevine gönderilmesine karar verilecek.

Hükümlünün soruşturma sonunda beraat etmesi, davasının reddi veya düşmesi halinde cezasının infazına, denetimli serbestlik tedbiri uygulanarak devam edilebilecek.

Bu düzenlemenin yürürlüğe girdiği tarih itibariyle koşullu salıverilmelerine bir yıldan az süre kalan; açık cezaevinde bulunan, kapalı cezaevinden açık cezaevine ayrılma şartlarını taşıyan iyi halli hükümlüler, cezalarının koşullu salıverilme tarihine kadar olan kısmını denetimli serbestlik tedbiri kapsamında çekebilecek.

-8 bin 60 kadro-

Şüpheli, sanık ve hükümlülerin toplum içinde izlenmesi, gözetimi ve denetimi elektronik cihazların kullanılması suretiyle de yerine getirilebilecek.

Denetimli Serbestlik Müdürlüklerine, en az dört yıllık eğitim veren fakülte ve yüksek okullardan veya bunlara denkliği Yükseköğretim Kurulunca kabul edilmiş yurtdışındaki üniversitelerden mezun olanlar arasından yazılı ve mülakat sınav sonucuna göre denetimli serbestlik müdür yardımcısı atanacak.

Adalet Bakanlığının boş memur kadrolarından 3 bin 490'ına 2012 Yılı Merkezi Yönetim Bütçe Kanunu'ndaki sınırlamalara tabi olmadan atama yapılabilecek.

Yasayla 8 bin 60 kadro ihdas, 140 kadro iptal ediliyor.
Adalet Bakanı Sadullah Ergin'in verdiği bilgiye göre, yasayla, yaklaşık 15 bin hükümlünün cezaevlerinden tahliye olması öngörülüyor.

kalan karakter 1000

mehmet kaya mehmet kaya

insanları zindanlarda çürütenlerden allahım sizide ğörsün sizede nasip etsin. yarğının bittiği şu ğünlerde insansanız çıkarın denetimliyi 2 yıla

Aynı Görüşte misiniz?
evet7
hayır0
cevapla 05.10.2015 17:03
bekset bekset

Denetimli serbestliği 3 yıl yapın oyları kapın başkanlık yolunu açın

Aynı Görüşte misiniz?
evet5
hayır0
cevapla 05.10.2015 14:21
ismail ismail

cezaevlerının doluluk ve ınsanı kosullara uygun olmayan sartlrı bı duzenleme ve denetımlı serbestlık yukselmesı gerekır ınsanlar ıcerıde balık ıstıfı gıbı yatıyor bı duzenleme yapılsın

Aynı Görüşte misiniz?
evet9
hayır0
cevapla 29.09.2015 12:36
aysun aysun

denetimli serbestlik 3 yıl olsun

Aynı Görüşte misiniz?
evet17
hayır0
cevapla 22.09.2015 02:53
hediye hediye

benim bir çocuğum var.eşimden yılar önce ayrıldım.sonra vefat etti.çalışmak zorunda olduğum için çocurğum sanırım boşlukta buldu kendini.ben nerde hata yaptım bilmiyorum.ama sonuç olarak cocuğum 19 yaşında ve bir kaç hırsızlık dosyası var.şuan hem tutuklu hem hükümlü ama dünyam karardı.öldüm öldüm dirildim.yeri geldi çocuğumu evde üzerine kapıyı kilitliyerek işe gitim.yeri geldi kendimle işe gütürdüm.yeri geldi çocuğumu sokakta bırakıp işe gittim.benim suçum ne söyleyin allah aşkına kolay para kazanmanın yolunumu seçseydim.fuhuşmu yapsaydım.allah rızası için ceza indirimi veya denetimli serbestlık 3 yıla çıksın

Aynı Görüşte misiniz?
evet28
hayır0
cevapla 27.08.2015 21:24

ÖNEMLİ NOT: Bu sayfalarda yayınlanan okur yorumları okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan SABAH veya sabah.com.tr hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.