X İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR
ARKADAŞINA GÖNDER Askerliğe 29 yaş ayarı
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
kapat

Askerliğe 29 yaş ayarı

  • Giriş Tarihi: 17.5.2012

Türkiye Büyük Millet Meclisi (TBMM) Milli Savunma Komisyonu 80 maddelik "Askerlik Kanunu'nda Değişiklik Yapılmasına Dair Kanun Tasarısı"nı kabul etti. Önümüzdeki günlerde TBMM Genel Kurulu'na getirilecek düzenleme askere alma işlemleri, askerlik erteleme halleri, sağlık muayeneleri ve askeri yargıyla ilgili birçok yenilik getiriyor. Komisyon'da 1 saat 45 dakika içinde kabul edilen yeni yasa tasarısının getireceği başlıca yenilikler şöyle:
İki kardeş aynı dönemde askere sevk edilmeyecek. nİlk ve yedeklik yoklaması ile askerlik meclisleri kaldırılacak.
Eğitimleri devam eden yükümlüler, 29 yaşını geçmemek kaydıyla mezun olana kadar askerliğini erteleyebilecekler.
Asker alma işlemlerini Milli Savunma Bakanlığı yürütecek.
Sağlık muayenesini aile hekimince yapılabilecek.
Üniversite mezunlarına sözleşmeli subay veya astsubay olabilme imkanı gelecek.
Muvazzaf subaylarda mecburi hizmet süresi 15 yıldan 10 yıla inecek.
Terör mağduru askerlere emsallerinin hakları verilecek.
TSK personeli de birinci derecenin dördüncü kademesine kadar yükselebilecek.
Halen görevde olan personel ile emekli adi malül, vazife malüllüğü, aylığı bağlananlar ile dul ve yetim aylığı alanların intibakları gerçekleştirilecek. Astsubaylar, 1. dereceye yükselebilecek.- Genelkurmay Başkanı'na danışmanlık yapmak üzere, 10 kişiye TSK bünyesinde kadro verilecek. Komisyonda kabul edilen tasarıyla, askeri yargıya sivil ayar geliyor. Anayasa Mahkemesi'nin kararı doğrultusunda komutanlar, askeri hakim ve savcılara idari sicil veremeyecek. Askeri hakimlere hiçbir şekilde askeri görev verilemeyecek. ANKARA

kalan karakter 1000

Emrah Emrah

22 yaşındayken kaza geçirdim. 2 bacağım bir kolum kırıldı. Fizik tedaviler 2 yıl sürdü. Tabi bu süre zarfında ilk üniversite de yandı. 26 yaşında bir kez daha ayağa kalkıp son gücümle sınava girmiştim. Şimdi ise 1 yıl için askere alıyorlar. Allah tan reva mı bu? Zaten şansım olsa başıma baştan bunlar gelmezdi.

Aynı Görüşte misiniz?
evet9
hayır1
cevapla 19.07.2012 22:39
sema sema

oğlum 30 yaşında üniversite 2,sınıfta burslu okuyor başarılı ve istediği branşa nihayet girip okuyabildiği için bu habere kadar mutluydu.haberle yıkıldık ailecek maddi ve manevi sıkıntıdayız biran önce okulu bitirip vatani görevini yapmasını ailecek istiyoruz.inşallah mağdur hale düşürülmeyiz.

Aynı Görüşte misiniz?
evet49
hayır0
cevapla 31.05.2012 17:12
FİLİZ ANA FİLİZ ANA

ODTÜ ÖĞRENCİLERİ 29 YAŞ İLE İLGİLİ ''ASKERLİK YASASIYLA İLGİLİ'' BÜYÜKLERİMİZE M.S.B.NIMIZA,İLGİLİLERE ULAŞMAYA ÇALIŞIYORLAR.CUMHURBAŞKANIMIZ-BAŞBAKANIMIZ-BAKANLARIMIZ-YÖK BŞK.NIMIZ-REKTÖRLERİMİZ GENÇLİĞİMİZE BU MAĞDURİYETİ YAŞATMAYALIM DİYE DÜŞÜNÜRLER,BİZİM YAVRULARIMIZI -GENÇLERİMİZİ KENDİ ÇOCUKLARI GİBİ GÖRÜRLER DİYE DÜŞÜNÜYORUM. İNŞALLAH YANILMIYORUMDUR. YARABBİM İNŞALLAH GENÇLERİMİZ SESLERİNİ DUYURURLAR...

Aynı Görüşte misiniz?
evet41
hayır2
cevapla 30.05.2012 13:05
FİLİZ ANA FİLİZ ANA

BENİM OĞLUM ÜNİVERSİTE 3.SINIFTA 29 YAŞINDA NOTLARI 80-85-90-95 SN.CUMHURBAŞKANINA TWİTTER DA GÖNDERDİM.BİZLER ORTA GELİRLİ VEYA FAKİR AİLELERİZ.NE BEDELLİYE GÖNDERME DURUMUMUZ VAR NE ÖZELDE OKUTMA DURUMUMUZ...BİR AN ÖNCE OKULLARINI BİTİRİP,ASKERE GİTMELERİNİ,HAYATLARINI KURMALARINI İSTİYORUZ.BURADAN TÜM ANNE-BABALARIN FERYATLARINI-ÇARESİZLİKLERİNİ LÜTFEN DUYUNUZ. İNŞALLAH BİZİ DUYARSINIZ SN.BAŞBAKANIM...SN.CUMHURBAŞKANIM.

Aynı Görüşte misiniz?
evet43
hayır0
cevapla 30.05.2012 12:55
cihan cihan

ya bu çok kötü.benim 1 dönem kala ders kaydı yapamayacagım anlamına geliyor.hükümet bişey yapmalı.1 dönem kala askere nasıl gideyim.

Aynı Görüşte misiniz?
evet36
hayır0
cevapla 29.05.2012 14:19
çağdaş çağdaş

cihan kaç doğumlusun sen

Aynı Görüşte misiniz?
evet6
hayır0
cevapla 15.06.2012 17:06

ÖNEMLİ NOT: Bu sayfalarda yayınlanan okur yorumları okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan SABAH veya sabah.com.tr hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.