X İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR
ARKADAŞINA GÖNDER Şok bir iddia daha!
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
kapat

Şok bir iddia daha!

Genelkurmay, Türk uçağının Suriye karasularında düşürüldüğünü yazan Wall Street Journal'a haritayla yanıt verdi

GENELKURMAY'DAN WSJ'YE YALANLAMA
Genelkurmay Başkanlığı, Wall Street Journal (WSJ)'da yer alan "Uçağın Suriye karasularında düşürüldüğüne" dair iddialara, internet sitesine koyduğu F-4 uçağının düşürülmeden önceki rotasını harita üzerinde gösteren açıklama ile şöyle yanıt verdi:

SURİYE KARASULARININ 1 MİL DIŞINDA
22 Haziran 2012'de Doğu Akdeniz'de, uluslararası hava sahasında, Hava Kuvvetleri Komutanlığımıza ait bir uçağımız (İddia edildiği gibi iki uçak değil), tanıtma sistemleri açık, tek ve silahsız olarak bölgede mevcut radarımızın performansının test edilmesi maksadıyla görev uçuşu yaptığı esnada düşmüştür.
Radar görüntüleri ve yapılan inceleme sonucunda; uçağımız saat 10.30'da Malatya/Erhaç Meydanı'ndan kalkış yapmış, Doğu Akdeniz'e çıkarak ilk test uçuşunda; 1 numaralı profil noktasına saat 11.06'da ulaşmış ve belirlenen rota üzerinde 21 bin 400 feet irtifada görev uçuşuna başlamıştır. Saat 11.14'de 2 numaralı profil noktasına 8 bin 600 feet irtifada, saat 11.23'de 3 numaralı profil noktasına 7 bin 500 feet irtifada, saat 11.37'de 4 numaralı profil noktasına 2 bin feet irtifada, saat 11.50'de, ikinci test uçuşu için dönüş noktasına 3 bin feet irtifada ulaşmıştır. Son profilde uçağımızın yaklaşık 5 dakikalık hava sahası ihlali yaptığı belirlenmiştir. Radar iz analizine ve telsiz konuşmalarına göre uçağımıza bu uçuşu esnasında herhangi bir müdahale yapılmamıştır. Uçağımız, 2'nci test uçuşunda 4 numaralı profile doğru 7 bin 400 feet irtifada seyir halinde iken saat 11.56'da uluslararası hava sahasında aniden irtifa kaybederek saat 11.57'de radarla irtibatı/teması kesilmiştir.
Elde mevcut radar görüntülerine ve yapılan idari araştırma sonucuna göre, uçağımız 12 mil olan Suriye karasularının bir mil dışında, takriben 13 mil uzakta vurulmuş ve istikrarlı uçtuğu en son noktanın koordinatı 35 48.22 Kuzey, 35 33.21 Doğu olup, bu noktadan itibaren süratle irtifa ve hız kaybettiği ve Suriye kara kıtasına 16 kilometre (8.5 mil) uzaklıkta, Suriye karasularında muhtemelen 35 48.26 Kuzey, 35 37.59 Doğu koordinatına düştüğü belirlenmiştir.
Pilotlarımızın akıbeti bilinmiyor. Enkazının çıkarılması için Nautilus gemisi bu akşam saatlerinde bölgede olacak.

***

SUNDAY TİMES: RUSYA DÜŞÜRDÜ
Türk askeri uçağının Suriye tarafından düşürülmesi olayına ilişkin Sunday Times gazetesi diplomatik kaynaklara aften, Rus teknisyenlerinin, Türk uçağının yolunun kesilmesi ve vurulmasında "kilit" rol oynadıklarını iddia ederek, "Türk jetini imha eden düğmede Rus parmağı var" diye yazdı. Pazar günleri İngiltere'de yayımlanan gazeti, diplomatik kaynaklara dayandırdığı haberinde "Rus teknisyenler, Türk savaş uçağının Suriye'nin uçaksavar sistemlerince yolu kesilmesinde ve vurulmasında kilit bir rol oynadılar" iddiasında bulundu. Gazeteye konuşan Ortadoğulu diplomatik kaynaklar, Suriye'nin Türk uçağını düşürme kararının, "Suriye krizine müdahale etmemesi yönünde NATO'ya uyarı sinyali vermek" amacıyla alındığını söylediler. Sunday Times'in iddiasını yorumlayan İsrail gazetesi Haaretz de, Rusya'nın üç yıl önce Suriye'ye ileri uçaksavar sistemleri sağladığını ve bu sistemleri kullanma konusunda Rus uzmanlarının Suriye güçlerini eğittiğine inanıldığını belirtti. Haaretz, "Sunday Times'a konuşan diplomatlara göre, bazı Rus uzmanları, hala füze bataryası kontrol merkezlerinde görev yapıyor" diye yazdı. İsrailli bir hava savunma kaynağı da İngiliz gazetesine "Rus uzmanlar düğmeye basmamış iseler bile, bunu yapan Suriyeli subayların yanında olmaları bizi şaşırtmaz" dedi.

RUS UZMAN YORUMU

Rusya'nın Sesi'ne konuşan Rus savunma analisti Dr. Alexander Khramchikhin ise, "Suriye, Türk uçağını düşürerek kendisine karışılmasının güçlü bir askeri yanıt tetikleyeceğini dünyaya gösterdi. Talihsiz uçağı düşürürken bilerek hareket ettiğine inanıyorum. Askeri kırılganlık testinden başarıyla geçti" yorumunu yaptı. Ankara'nın, Türk uçağının Suriye hava savunması tarafından düşürülmesini "saldırgan bir eylem" olarak yorumladığını belirten radyo, Ankara'nın NATO Antlaşması'nın 4. maddesine başvurduğunu hatırlattı. Radyo, "(Ankara'nın) NATO'nun, Suriye üzerinde Libya türü bir uçuşa yasak bölge uygulamak için plan yapmasında ısrar ettiği belirtiliyor Ancak NATO'nun Esad rejimine karşı savaşma konusunda pek iştahı yok gibi" dedi. Rusya'nın Sesi'ne konuşan Rus savunma analisti Dr. Alexander Khramchikhin de, NATO Genel Sekreteri Rasmussen'in açıklamasının NATO'nun Suriye ile savaşma gibi bir planının olmadığını teyit ettiğini öne sürdü.

kalan karakter 1000

türkiyem türkiyem

onun bunun söyledigi beni ilgilendirmez.ben hukumetin.ve türk silahlı kuvvetlerin ne deddigine bakarım

Aynı Görüşte misiniz?
evet7
hayır2
cevapla 02.07.2012 09:38
aslan06 aslan06

buda unutulur.

Aynı Görüşte misiniz?
evet4
hayır1
cevapla 02.07.2012 09:22
slayerss slayerss

uçağımız BUK_serisi (yada türevi) ile vuruldu. rus hava savunma füzesi .yakın zamanda yerleştirilen bu füzenin kontrolünün suriyeli askerlerde olduğunu sanmıyorum uzun bir eğitim sürecinden geçmeli o askerler ruslar tetiğe bastı kanımca

Aynı Görüşte misiniz?
evet2
hayır0
cevapla 02.07.2012 09:05
GSli GSli

Onu bunu bilmem,her seyi Kinamakla olmaz,Türkiyenin bir GÖZDAGI vermesi lazim !!! NATO nun bize ne faydasi var ? NATO danda kesinlikle cikmasi lazim !!! Onlarda KINAMAKTAN baska ne yapiyorlar ?

Aynı Görüşte misiniz?
evet3
hayır1
cevapla 02.07.2012 06:13
Ates Mehmet Ates Mehmet

Bakin Lazkiye'de konuslandirilmis olan Rus gözlemleme istasyonundan olay kayda alinmis. Ruslar, elimizde kesin deliller var diyor. Sonradan eline kalemi alip harita cizmenin ne yarari var ? Eger elimizde olayin kesin sicak bilgileri varsa o zaman Rusya'nin söyledigine bu bilgiler dogrultusunda neden cevap verilmedi?

Aynı Görüşte misiniz?
evet4
hayır0
cevapla 02.07.2012 04:35

ÖNEMLİ NOT: Bu sayfalarda yayınlanan okur yorumları okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan SABAH veya sabah.com.tr hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.