X İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR
ARKADAŞINA GÖNDER Erdoğan talimatı verdi
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
kapat

Erdoğan talimatı verdi

Bilim ve Teknoloji Yüksek Kurulu'nda kurmaylarına dershanelerin kapatılması konusunda hangi aşamaya gelindiğini soran Erdoğan "Çalışmanızı bir an önce tamamlayın" talimatı verdi

Milyonlarca aileyi yakından ilgilendiren dershanelerin geleceği tekrar gündeme geldi. Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, Bilim ve Teknoloji Yüksek Kurulu'nda kurmaylarına, dershanelerin kapatılmasına ilişkin çalışmanın bir an önce tamamlanması talimatı verdi. Bilim ve Teknoloji Kurulu'nun son toplantısında gündem maddesi eğitimdi. Toplantıda üniversiteye giriş sistemine ilişkin atılacak adımlar masaya yatırıldı. Başbakan Erdoğan, toplantı sırasında dershanelerin kapatılmasına ilişkin konuyu gündeme getirerek, "Çalışmalarınız hangi aşamada? Neler yapıldı?" diye sordu. Toplantıda bulunanların "Zor ve zaman alacak bir çalışma" yanıtı üzerine Erdoğan, "Hiç de zor değil, çalışmanızı biran önce tamamlayın, sonuçlandırın" talimatı verdi. Erdoğan'ın bu talimatı üzerine çalışmaların hızlandığı ve mümkün olan en kısa zamanda dershanelerin kapatılacağı bildirildi. Erdoğan, geçtiğimiz mart ayında yaptığı yaptığı açıklamada "Üniversite giriş sınavlarını da üniversite hazırlık kurslarını da ortadan kaldırıyoruz" demişti. Başbakan Erdoğan geçtiğimiz mart ayında Güney Kore ziyareti sırasında kendisine eşlik eden gazetecilere yolda yaptığı açıklamada "Üniversite giriş sınavlarını da üniversite hazırlık kurslarını ortadan kaldırıyoruz. Bu dershaneler ya liseye dönecekler ya da kapanacaklar. Bazı dershanelerle konuştum. Kendileri 'Biz de bu yola girmeyi düşünüyoruz' dediler" ifadelerini kullanmıştı.

AİLELERİN SIRTINDA YÜK

2012 verilerine göre Türkiye genelinde halen 3 bin 961 dershane faaliyet gösteriyor. Bu dershanelere 1 milyon 219 bin öğrenci devam ediyor. Dershanelerde çalışan personel sayısı da 50 bini buluyor. Önümüzdeki aylarda tarihe karışacak dershanelerin 10 milyar dolarlık dev bir sektör oluşturduğu tahmin ediliyor. Dershanelerin velilere faturası da yüksek. Bir aile çocuklarını YGS ve LYS'ye hazırlamak için yıllık ortalama 9. sınıfta 4 bin, 10. sınıfta 4 bin, 11. sınıfta 4 bin 500, 12. sınıfta 6 bin TL harcıyor.

kalan karakter 1000

mezun mezun

mezunları dusunen yok onlar ne yapacak denmiyor ayrıca dershaneye orta gelirli aileler ve fakir fukara çocuğunu gönderiyor asıl kapatilirsa daha kötü olur zengin basar parayı özel derse fakir ne olacak okulların hali meydanda önce onu düzeltsinler

Aynı Görüşte misiniz?
evet0
hayır0
cevapla 20.11.2013 22:50
ömer ömer

Ben meslek lisesi öğrencisiyim haftada 2 saat matematik 1 saat de geometri dersi görüyorum anadolu liseleri benden daha fazla matematikdersigörüyor hem bizim sınıflarda 90kişilik sınıflar var bu öğrenciler nasıl üniversite sınavına giripte istediği bir üniversiteye gitmesi mümkün olabilir dershaneler kapanırsa bu sefer zengin olanlar veyaözelders aldıracak o zaman ben ne yapacam nasıl anadolu lisesine giden kişiyle arayı kapatıp nasıl gidecem üniversiteye

Aynı Görüşte misiniz?
evet1
hayır3
cevapla 14.10.2012 10:01
büşra büşra

halkım çoğunlukla bunu istiyor deyip de genellikle kendi istekleri oluyor nedense .eğer halk istiyorsa her şeyi halkın neden haberi yok hiçbir şeyden ? çoğu insan bir şekilde sınavlara hazırlanıyor bir yerden destek alması gerekiyor. bunun önüne geçilmesin. eğer eşitlik içinse (!) kolej ve özel derslerde olmasın .bu arada mezun olmuş öğrenciler ne yapacak ? nereden destek alacak ?

Aynı Görüşte misiniz?
evet5
hayır1
cevapla 11.09.2012 00:25
bilal bilal

peki tarih vermiş basbakanımız hangi tarihte kapanacak dersaneler

Aynı Görüşte misiniz?
evet2
hayır0
cevapla 09.09.2012 19:13
fersun fersun

Dershanelerin kapatılmasının düşünüldüğü söyleniyor ama 8. sınıftan sonra veya lise sonrası üniversiteye giriş kriterleri ne olacak...Çocuk şayet bir sınava tabii olacaksa dershane ve özel ders kaçınılmazdır...Alternatif girişler ise her zaman şaibelerle yüzyüze kalır. Evlerde özel dersler yoğunlaşır masraflar 5 e, 10 a katlar çok iyi düşünülmesi gereken bir konu..

Aynı Görüşte misiniz?
evet5
hayır1
cevapla 23.08.2012 14:18

ÖNEMLİ NOT: Bu sayfalarda yayınlanan okur yorumları okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan SABAH veya sabah.com.tr hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.