X İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR
ARKADAŞINA GÖNDER Başbakan doğalgaz zammı için tarih verdi
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
kapat

Başbakan doğalgaz zammı için tarih verdi

  • Giriş Tarihi: 26.9.2012 21:06 Güncelleme Tarihi: 26.9.2012 23:35

Başbakan Erdoğan doğalgaza kışın zam geleceğini açıkladı.

Mehmet Acet'in yönetiminde Ülke TV ile Kanal 7 ortak yayınında gerçekleşen programda Star Gazetesi Yazarı Fehmi Koru, Ülke TV Genel Yayın Yönetmeni Hasan Öztürk ve Yeni Şafak Yazarı Salih Tuna da yer alıyor.

, programda Salih Tuna'nın doğalgaz ve akaryakıt zammı sorularına cevap verdi.

Son zamanlarda akaryakıta gelen zammın mecburen gerçekleştiğini, uluslararası konjoktürde bu zammın olması gerektiğini açıkladı.

Olası doğalgaz zammının da kışın yapılacağını belirten Erdoğan, mutfak tüpü ve sanayi tüpüne zam gelmeyeceğini açıkladı.

Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, ''(Ankara, şahsımı değiştirdi) gibi bir şeyi kabullenmem mümkün değil. Ben bu toprakların çocuğuyum. Mümkün olduğunca mütevazı çocuğu olarak yaşamımı sürdürmeye gayret ediyorum. Bu mütevazılık, özellikle, yaşamımla, düşüncemle, oradan aldığım özellikle terbiyeyle doğru orantılı'' dedi.
Başbakan Erdoğan, Kanal 7 ve Ülke TV'de ortak yayınlanan ''İskele Sancak Özel'' adlı programda soruları yanıtladı.

Bir milyon insanın teröre karşı yürüyüş yapması konusunda çağrılar bulunduğunun hatırlatılması üzerine Erdoğan, şunları kaydetti:
''Bunlar tabii sivil toplum kuruluşlarının çağrıları. Bu tür şeyler eğer şiddete yönelik olmayacaksa sadece bir teröre karşı düşünce beyanı olacaksa o ayrı bir konu. Bunları biliyorsunuz İspanya'da falan da yaptılar benzeri bu tür yürüyüşleri. Bunlar özgürlük noktasında onların en doğal, tabii hakkıdır. Bir milyonu toparlayıp böyle bir miting yapabiliyorlarsa ben kalkıp da 'niye böyle bir yürüyüş yapıyorsunuz' diyemem. Biz tamamen orada görevimizi yaparız. Nedir görevimiz? Bu tür bir organizasyona katılanların güvenliğini sağlamaktır. O güvenliği sağlarız. Yeter ki oraya katılanlar yani böyle bir toplantıyı, özgürlük, ileri demokrasi... Bu anlayış içinde yapsınlar, tüm 75 milyona bu çağrılarını yinelesinler. Buna sadece yardımcı oluruz başka bir şey
yapamayız.''

Erdoğan, değiştiği ve Ankaralılaştığı yönünde eleştiriler bulunduğunun hatırlatılması üzerine ''Kişinin kendisiyle ilgili konuşması zor. 'Ankara, şahsımı değiştirdi' gibi bir şeyi kabullenmem mümkün değil. Ben bu toprakların çocuğuyum. Mümkün olduğunca mütevazı çocuğu olarak yaşamımı sürdürmeye gayret ediyorum. Bu mütevazılık, özellikle yaşamımla, düşüncemle, oradan aldığım özellikle, terbiyeyle doğru orantılı. Ve şu anda da az önce komşularınızın size aktardığı konular bu başlıkların en güzel örnekleridir. 4 4 4 kod bunlardan bir tanesidir. Buraya kolay gelmedik. İşte Ankara'nın zaten değiştiremediği kodlardan biri budur. Bu aslında, 'Ankaralılaşıyor' diyenlere en güzel cevaptır. Eğer Ankaralılaşmak gibi bir şey olmuş olsaydı 4 4 4'ü yapamazdınız'' diye konuştu.
Erdoğan, akaryakıt zammıyla ilgili olarak, ''Biliyorsunuz bu akaryakıt, aslında normal zamanda fiyatları piyasa belirliyor. Fakat biz 2009'dan itibaren şu andaki yaptığımız zam türü zammı yapmadık. Şu andaki zam, bizim dengelerle alakalı bir zam olmuştur'' değerlendirmesinde bulundu.

-''Doğalgaza mecburen zammı yapmak durumundayız''-


Doğalgaz noktasında sabırlı gittiklerini fakat dünyadaki akaryakıta gelen zamlar sebebiyle doğalgazın da bundan ciddi manada etkilendiğini söyleyen Erdoğan, ''Biz doğalgaza mecburen zammı yapmak durumundayız. Bu zam yapılmadığı takdirde siz hepsini Hazine'ye devrediyorsunuz. Ödemeye devam ediyorsunuz ve bu sizleri aynen komşu ülkelerde zamanında müdahaleler yapılmadığı şöyle göz önüne alındığında bu hale getirilmiştir. Biz aynı duruma düşmek istemiyoruz. Biz diyoruz ki biz her şeyi planlı bir şekilde yürütelim, yapalım. Paramızın değerini korurken, vatandaşımızın satın alma gücünü artıralım ve hiçbir zaman da enflasyon baskısı altında bizim vatandaşımız kalmasın'' dedi.

Erdoğan, geçmişten bugüne vatandaşın satın alma gücünün nerede olduğuna bakıldığında, satın alma gücünün daha da arttığının görüleceğine işaret ederek, ''Bunlar şu anda bizim iktidarımızın, özellikle ülkemize kazandırdıklarıdır. Mesela, 'bakın mutfak tüpüne' dedik, hayır zam yapılmayacak. Buna şu anda kendimiz katlanacağız. Aynı şekilde katlanacağız. Ama diğerlerinde yok. Orada belli bir şey ki dikkat ederseniz bu oranlar da ciddi oranlar değil. Ama bizim şu andaki sıkıntılarımıza bir merhem olsun diye atılmış adımlardır'' ifadesini kullandı.

Kış gelmeden doğalgaza zam yapılıp yapılmayacağı yönündeki soruya Erdoğan, ''Zaten kıştan önce böyle bir şey olmasın ama kışa girerken böyle bir adımı atacağız'' yanıtını verdi.

-''Atılan adım statükonun değişimidir''-

Erdoğan, ''Ankaralı olma'' eleştirisini çok yumuşak karşıladığı ancak medya ve TÜSİAD söz konusu olduğunda eleştirilere genelde sert cevaplar verdiğinin belirtilmesi üzerine, ''Şimdi medyada öyle şeyler oluyor ki insaf dışı bazı yakıştırmalar. Çünkü 'Ankaralı' yaklaşımının şahsımla hiçbir alakası yok. Ama Ankaralılıkla ne ifade edilmek isteniyor burası önemli. Statükoya teslimse, Tayyip Erdoğan ve arkadaşları asla statükoya teslim olmaz. Onun için 444 kod bu statükonun değişimidir. Bu atılan adım statükonun değişimidir. Aynı şekilde şu anda üniversitelerdeki gelişmeler, oralardaki huzur, statükonun değişimidir. Bunlar bugüne kadar olmadı. Eğitimde, sağlıkta, enerjide atılan adımlar, alışılmış o statükonun değişimidir'' yorumunu yaptı.
Başbakan Erdoğan, ''statükocu güvenlikçi, müzakereci yaklaşımlar'' denilmesi üzerine, konuşmasını şöyle sürdürdü:
''Buradaki yaklaşımlar da bana göre yanlış. Az önce söyledim. Biz statükoyu nerede kırdık? Adaya danışmanımızı göndermek suretiyle kırdık. Oslo'ya göndermek suretiyle kırdık. Statükoyu korumak isteyenler 'yanlış yapıyorsunuz' dedi bana. Peki 'onun riskini ben alıyorum' dedim. Onu yapmak durumundayız. Göreceğiz ne var orada. Öbür tarafa da bakacağız. Ne var orada?

Fakat statükoyu korumak isteyenler, 'korumuyoruz, karşısındayız' veya bize o soruyu yöneltenler yazılı veya görsel medyadaki bazı tipler, mesela çok enteresandır. Bizi o şekilde değerlendiren veya suçlarken kendileri ne yazık ki statükoyu koruma gayreti içine girdiler.

Geçmişte bunların nasıl el pençe divan durdukları, nerelerde, nasıl, ne gibi şeyler yaptıkları ortada. Şimdi biz OHAL'i kaldırırken ne yaptık? Orada biz statükoyu alt üst etmedik mi? OHAL'i sahiplenenler vardı ama biz OHAL'i kaldırdık. Bir ay gibi bir süre içinde OHAL'i kaldırdık. Bunların terörizm adına ne denli güçlü adımlar olduğu çok açık, net ortada. Üstelik de Türkiye'de bir şey daha var. O da çok üzücü. Batı, Orta Anadolu vesaire... Öyle bir şeyle suçlanıyorlardı ki sanki onlar güneydoğuya, doğuya yatırım yapılmasını istemiyorlar. Oraların halkı 'hayır' diyor. Oralara gerek yok. Şimdi ortada çok ciddi bir ayrımcılık, bölücülük başlıyor.
Şimdi 'Kürt, Kürt, Kürt' derken öbür taraftan 'Türk, Türk, Türk'... Öbür taraftan bakıyorsunuz, Zazası, Gürcüsü, Laz'ı vesairesi... Bütün bunlar... Bunları bir defa konuşmak, tartışmak, bunların hepsi statükonun çok farklı parametreleri olarak geliyor. Önümüze böyle çıkarılıyorlar bunlar. Onun da arkasında farklı bir şey var. Ona da girdiğimiz zaman bakıyorsunuz ki bu bölünmenin hassasiyetle olmasını isteyen çevreler var. Orada da statükoyu görüyorsunuz.

Şu anda benim Kürt kardeşimin iktidarımızla bir derdi yok. Ama şu anda bölücü terör örgütünün Kürt kardeşlerimin derdi ile dertlenmek gibi bir derdi yok. Çünkü, terör örgütünün içinde sadece Kürdü yok ki. Alman'ı da var, Arap'ı da var. Çeşitli ülkelerden gelip şu anda onlarla birlikte olanları var ve Batılı bazı tipler Kandil'e kadar çıkmak suretiyle Türkiye'deki bu terör eylemlerini hızlandırmanın gayreti içinde olmuşlardır. Hala da bunu beslemektedirler. Bizim işimiz sadece ülkemizin içinden kaynaklanmıyor. Ülkemizin dışında da bunun ayakları var. Eğer bugün Avrupa'nın değişik ülkelerinde bölücü terör örgütünün ileri gelenleri çok rahat dolaşabiliyorlarsa, Avrupa Parlamentosu'nda, Konseyi'nde, şurada burada konuşmalar, organizasyonlar yapabiliyorlarsa akla hayale gelmez derecede paralar elde edebiliyorlarsa ve buna da o ülkelerin yönetimleri göz yumuyorsa... Almanya'da 4 bin civarında mahkemesi var bunların. Ama bu mahkemelerde neticelenme diye bir şey yok. Bu süreç içinde bakıyorsunuz caddenin belli bir yerinde belediye onlara çadırı kurduruyor, terörist başının resimleri orada. Ve orada para topluyorlar. Bazı esnaftan da cebren, nasıl mesela Hakkari'deki esnaf cebren haraca bağlanıyorsa orada da aynı şey yapılıyor.''

-''Bizim tezimiz silahlar bırakılsın''-


Sözlerinden yeni dönemde askeri tedbirlerin dışında denemeler olacağı izleniminin edindiği ifade edilmesi karşısında Erdoğan, şunları söyledi:
''Onu zaten şu anda uyguluyoruz. İşin askeri boyutu, güvenlik boyutu ayrı bir boyut. O duracak tabii. Ama bunun yanında işin diplomatik, sosyoekonomik, psikolojik boyutu var. Onlar da devam ediyor ve devam edecek. Ama burada bir şeyi özellikle vurgulamam lazım. O da şudur: Bakınız güvenlik boyutunda son zamanlarda bir şey gündeme geldi. 'Silahlar sussun'. Tabii bizim tezimiz, 'silahlar sussun' değil. Bizim tezimiz 'silahlar bırakılsın'. Çünkü, silah hiçbir zaman susmaz, susamaz. Silah bir tahrik unsurudur. Silah elinizde olduğu sürece herhangi bir yerde bir olayla karşı karşıya olduğunuzda gereğini yaparsınız. O silah sizi oraya zaten iter, teşvik eder. Ama silahların bırakılması konusuna gelince, biz orada varız. Ben Sayın Leyla hanıma da aynı şeyi söyledim. Bu teklif ondan da geldiğinde dedim ki 'burada sussun yaklaşımı doğru bir yaklaşım değil'. 'Bırakılsın' derseniz, bunu oturur konuşuruz. 'Asker, polis bıraksın' derseniz, böyle bir şeyin olması mümkün değil. Çünkü askerin de polisin de enstrümanı budur. Onunla askerdir. Onunla polistir. Kim için? İnsanların huzuru için. Onların herhangi bir saldırıya, şuna, buna karşı olduğunda korunması içindir. Bunun olmasından daha doğal, daha tabii bir şey olamaz. Ha ne olur? Operasyonlar noktasında, operasyonlar sayıları adeta sıfırlanma noktasına gelir. Yeter ki bu tür olaylar olmasın. Zaten asker de polis de operasyon yapmaya çok çok meraklı değil. Ama hazır olmak zorundadır. Onun da görevidir.''
Erdoğan, Genelkurmay Başkanı'nın ''Liderlerinin peşindeyiz'' sözlerinin anımsatılması üzerine ''O tabii şudur. Ona 'strateji' diyebiliriz, ona 'taktikler' diyebiliriz. Çünkü bu tür hareketlerde, terörde lider konumunda olanları eğer ele geçirirseniz veya etkisiz hale getirirseniz, tabii ki onlarda dağılma süreci başlar. Belki bundan dolayı Genelkurmay Başkanımız söylemiş olabilir'' dedi.

kalan karakter 1000

gülsüm gülsüm

Haftasonu oluyor bütün alışveriş merkezleri tıklım tıklım ne açlıktan ne krizden bahsediyorsunuz biraz insaf edin.Ben oh iyi ki zam yapılıyor demiyorum ama yapılması gereken zamanında yapılmalı diye düşünüyorum yoksa İspanya ve yunanistan dan beter oluruz.Arkadaşlar daha iyisi yok!!!!!

Aynı Görüşte misiniz?
evet1
hayır12
cevapla 27.09.2012 12:08
ATA ATA

sen bu düşünceyle çok gidersin

Aynı Görüşte misiniz?
evet0
hayır0
cevapla 01.12.2012 11:06
ahmet ahmet

ALLAH Sn.Başbakanımızı başımızdan eksik etmesin yorumlar hatalı bence ben 30 yıldı kemer sıktım ama BOŞUNA o boş laflara geçen zamanı çekmeyen bilemez lütfen mantıklı düşünüp yorum yapalım......................................................

Aynı Görüşte misiniz?
evet0
hayır11
cevapla 27.09.2012 02:19
cafer cafer

iktidara gelince dolar 1700 benzinde 1800 tl idi şimdi dolar 1750 benzin 4700 ne oldu nedeğişti dolar aynı yerinde benzin uçtu hikaye okuma

Aynı Görüşte misiniz?
evet8
hayır0
cevapla 27.09.2012 00:28
Mustafa Mustafa

helal olsun daha fazla koy haktır bu millete çok iyi yaaaa

Aynı Görüşte misiniz?
evet37
hayır11
cevapla 26.09.2012 23:13
Gökhan Gökhan

açlık sınırı 2500 TL
asgari ücret 750 TL
giderler kira:500 faturalar 500 mutfak 500 çocuk 250 sosyal aktivite 0 ot gibi yaşarsak bu şekilde geçinebiliriz
kişi başına düşen milli gelir 15 bin dolar
kusura bakma ama birileri benim hakkımı yiyor ozaman BEN HAKKIMI HELAL ETMİYORUM.
bunu hükümeti eleştirmek için söylemiyorum sadece Adalet ve Kalkınma partisinin A sı gitmiş K sı kalmıştır.
başbakanımızın artık asgari ücretli ve emekliyi düşünmesi lazım.

Aynı Görüşte misiniz?
evet70
hayır9
cevapla 26.09.2012 22:43

ÖNEMLİ NOT: Bu sayfalarda yayınlanan okur yorumları okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan SABAH veya sabah.com.tr hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.