X İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR
ARKADAŞINA GÖNDER Seçmeli ders kitaplarının dağıtımı haftaya başlıyor
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
kapat

kitaplarının dağıtımı haftaya başlıyor

lerden Kur'an-ı Kerim, Hazreti Muhammed'in Hayatı ve Temel Dini Bilgiler derslerinin kitapları önümüzdeki hafta dağıtılıyor. Kürtçe kitabı da baskıya hazır. Matematik, zekâ oyunları ve bilim uygulamaları için ise kitap basılmayacak

Milli Eğitim Bakanlığı (MEB), 12 yıllık zorunlu eğitim sistemi kapsamında, seçmeli okutulmaya başlanan Kur'an-ı Kerim, Hazreti Muhammed'in Hayatı ve Temel Dini Bilgiler derslerinin kitaplarını hazırladı. Kitaplar Bakanlığın web sayfasından yayımlanacak, dağıtım ise önümüzdeki hafta başlayacak. Talim ve Terbiye Kurulu Başkanı Prof. Dr. Emin Karip, bu yıl il kez okutulacak olmasına rağmen lerin eğitim materyallerinin özverili çalışmayla kısa sürede tamamlandığını belirtti. İmam hatip ortaokullarıyla diğer ortaokullarda öğrencilerin kullanacağı Temel Dini Bilgiler kitaplarıyla Kur'an-ı Kerim ve Hazreti Muhammed'in Hayatı 5. ve 9. sınıf kitaplarının hazır olduğunu ifade eden Karip, drama, zeka oyunları, matematik ve bilim uygulamaları dersleri için ise kitap hazırlanmasına gerek olmadığını kaydetti. Bu derslerde öğretmenlerin müfredatı takip ederek dersin kazanımlara uygun etkinlikler planlanması gerektiğini anlatan Karip, öğretmenlere yönelik uygulama materyalleri hazırlandığını, bunlara Bakanlığın web sayfası üzerinden ulaşılabileceğini söyledi.

KÜRTÇE KİTABI BASILIYOR

Kurmanci ve Zazaki lehçelerinde ayrı ayrı hazırlanan Kürtçe ders kitaplarının, baskıya hazır olduğunu vurgulayan Karip, kitabın web sayfası üzerinden yayınlanacağını belirtti. Karip, Adiğece'de kitap çalışmasının büyük ölçüde tamamlandığını, inceleneme aşamasının ardından bu kitabın da önümüzdeki hafta içerisinde basımına hazır hale geleceğini kaydetti. Karip, birinci yılın sonunda bu eğitim materyallerine ilişkin uygulamaların inceleneceğini, eleştiriler ve öneriler dikkate alınarak, değişiklikler yapılabileceğini sözlerine ekledi.

'EVLİLİK DIŞI İLİŞKİNİN ZARARLARI'
Hz. Muhamm ed'in Hayatı dersi kapsamında 5. sınıflar için hazırlanan materyalde, "Hz. Muhammed'in Hayat Hikayesi"nin yanısıra "Temizlik", "Hz. Muhammed'inahlakı", "H z . Muhammed ve çocuk", "Çocuğun görevleri" ders başlıkları yer aldı. Kitapta, Hz. Muhammed'in kişisel özelliklerinden yola çıkarak, "ağız ve diş temizliğinden, çevre bilincine, anne-babaya saygıdan, engellileri koruyup kolmaya" kadar pek çok konu işleniyor. Liselerde 9. sınıfta okutulacak öğretim materyalinde de "Haya ve iffet" konulu ünitede "haya ve iffetin önemi", "evlilik dışı ilişkilerin bireysel ve toplumsal hayata verdiği zararlar" hadislerle anlatılıyor. Eşitlik ünitesinde de Hz. Muhammed'in insanların eşitliği, kullukta eşitlik, hukuk karşısında eşitliğe ilişkin sözleri ile davranış örnekleri bulunuyor.

'ÖLÇÜLÜ HAREKET VE LÜKS'
MEB, ortaöğretim 9. sınıf ve imam hatip ortaokulu 5. sınıf öğrencileri için "Temel Dini Bilgiler" dersine yönelik eğitim materyallerini tamamlandı. 5. sınıflar için hazırlanan materyal 5 üniteye bölündü. Birinci üniteyi "İslam'a Giriş" oluşturdu. "İslam'a Göre Yaratılış" başlıklı ikinci ünitede ise evrenin yaratılışı, insanın yaratılışı yer aldı. Üçüncü ünitede de "İslam'ın Beş Temeli" konusu işlendi. 6 üniteden oluşan 9. sınıf materyalinin son bölümünü "İslam'da Helaller ve Haramlar" oluşturdu. "Günlük Hayatta Helaller ve Haramlar" başlığı altında da beslenme, giyim, kuşam ve süslenme, ekonomik hayat, insani ilişkiler, oyun ve eğlence konuları işlendi. "Giyim, kuşam ve süslenme" bölümünde Kur'anı Kerim'in ölçülü hareket etme, lüks ve aşırılığa kaçmama hususundaki uyarıları hatırlatıldı. Hazreti Muhammed'in giyinme-örtünme ve süslenme hususundaki davranışlarından çıkarabilecek ilkelere de yer verildi.

KUR'AN-I KERİM ROBERT'E GİRİYOR
Türkiye'nin ünlü yabancı okulları Robert, Fransız, Alman, Amerikan ve İtalyan kolejlerinde bu yıldan itibaren Kur'an-ı Kerim ve Hz. Muhammed'in Hayatı seçmeli ders olarak okutulacak. 12 yıllık kademeli ve zorunlu eğitim sistemiyle birlikte bu yıl ilk kez okutulacak bu dersler Türkiye'deki yabancı okullarda da seçmeli ders olarak öğrencilerin tercihine sunulacak. Özel Fransız Liseleri, Özel Üsküdar Amerikan Lisesi, Özel İzmir Amerikan Koleji gibi yabancı özel okullar ve yine özel ders programı çizelgesi olan Koç ve TED gibi Türk kolejlerinde de öğrenciler tarafından "Kur'an-ı Kerim" ve "Hz. Muhammed'in Hayatı" dersleri seçilebilecek. MEB Talim ve Terbiye Kurulu Başkanlığı, Bazı Özel Ortaöğretim Kurumları Haftalık Ders Çizelgelerinde 2012-2013 öğretim yılından itibaren 9. sınıflardan başlamak ve kademeli olarak uygulanmak üzere değişiklik yaptı.

ÖĞRENCİ İSTERSE...

Okul yetkilileri, yabancı statülü okulların MEB'e bağlı olduğunu belirterek, ilgili temel eğitim kanununda yer alan seçmeli dersleri de okutmak zorunda olduklarını söyledi. 10 öğrenci Kur'an-ı Kerim ve Hz. Muhammed'in Hayatı derslerini seçerse yabancı kolejler de bu dersler için sınıf açacak.

kalan karakter 1000

esma esma

dersler çok yoğun pazartesi ,salı çarşamba 8 ders işliyoruz 5dk tenefüs var hayat çok zor şeç

Aynı Görüşte misiniz?
evet3
hayır2
cevapla 20.11.2012 16:29
elif elif

ilayda atmaaa senin 5 te cıkman gerek 7 değill hem haftata 2 ders oluyor gece olarak geri 2 dersi sabah işliyoruz bende 9 sınıf öğrencisiyim ama gerçekten kaldırın şu sistemi nerde kitaplar hiçte gelmedii .

Aynı Görüşte misiniz?
evet2
hayır3
cevapla 11.11.2012 18:10
ilayda ilayda

benim okulum bakırköyde ve ben güngörde oturuyorum öğlenciyim şeçmeli derslerim olduğu için pazartesi ve salı günü 7.00da çıkıyorum eve gidene kadar 8 oluyo ben sınavlarıma nasıl çalışıcam o saatten sonra kalksın seçmeli dersler

Aynı Görüşte misiniz?
evet6
hayır4
cevapla 11.11.2012 17:41
elif elif

ne saçmalıyorsun sen bende lise 9 sınıf öğrencisiyim evet dersler çok saçma hele oldukça kürtce ama yalan atma nasıl 7 de cıkıyorsun en fazla akşam 2 dersin olur 5 te çıkarsın 7 değil . yalanında bölesi hem zaten haftada 2 kez bu zaten 7 saatlik ders seciyorsun bazıları sabah 2 ders oluyor bazıları gece .

Aynı Görüşte misiniz?
evet3
hayır2
cevapla 11.11.2012 18:09
rastaman rastaman

ülkede eğitim kafayı yemiş!! binküsür yıl çnceki bilgi lerlemi çocuklarımız adam olacak? harbi şükrediyorum türkiyede çocuğum yok diye!! olsada böyle saçma sapan eğitim aldırmazdım!!

Aynı Görüşte misiniz?
evet6
hayır23
cevapla 07.10.2012 10:00

ÖNEMLİ NOT: Bu sayfalarda yayınlanan okur yorumları okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan SABAH veya sabah.com.tr hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.