X İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR
ARKADAŞINA GÖNDER Cami derneğinden silahlı tarikat çıktı
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
kapat

Cami derneğinden silahlı tarikat çıktı

Gaziantep'ten Hazin Eğitim ve Kültür Derneği adına başvuran Ali Şeremet, cami derneğinin tahliye edildiği iddiasıyla Meclis'e şikayette bulundu. Gaziantep Valliği'nden bilgi isteyen Meclis'e ilginç bilgiler geldi. Derneğin daha önceki ismi olan Farukiye Cami Yaptırma ve Yaşatma Derneği'nin başvurusu yapılan Farukiye Camisi'nin vatandaşlar tarafından inşa edildiği için kamu malı hükmünde olduğunu bildiren Valilik, 1996-1997 arasına ait dernek denetleme tutanakları incelendiğinde derneğin kasasında sadece 396 lira gelir olduğunun tespit edildiği, bu gelirle de derneğin cami inşa etmesinin mümkün olmadığını kaydetti. Valilik, caminin Farukiye adındaki cemaatin merkezi olarak kullanılmaya başlandığını belirtirken Gaziantep 10. Asliye Ceza Mahkemesi'nin 2011 tarihli kararını da mahkeme gönderdi. Mahkeme kararında Ankara merkezli Farukiye cemaatinin bir bağlantısı niteliğinde Gaziantep'te Farukiye Kültür Merkezi adı altında kurulan derneğin tarikat yapılanması şeklinde vatandaşlarla ilişki içinde olduğu kaydedildi. Tarikat lideri Abdullah Faruki'nin ölmesinin ardından dernek içinde yaşanan liderlik savaşını Mehmet Çekiç ve yandaşlarının eline geçtiği bildirilrdi. Kararda Çekiç'in, Şeremet ile birlikte derneğin ismini Hazin Eğitim ve Kültür Derneği olarak değiştirdiği, peygamberlerle ve Allah'la diyaloga geçiyorum diyerek insanları kandırdığının, önlerine çıkanları tehdit edip alıkoyan, gasp eden silahlı bir örgüte dönüştüğü, kaydedildi. Kararda ayrıca dernek yapısını halifeler, askerler olarak ayırdığı, askerlerin ise sefer aslanları, sadıklar, hizmetkarlar olarak bir yapılanma içine girdiği kaydedildi.

kalan karakter 1000

ugrasma ugrasma

ugrasma Muhibbiyle ugrasirlar silsilenle...

Aynı Görüşte misiniz?
evet0
hayır1
cevapla 27.12.2012 15:46
ali darak konya ali darak konya

baş olma sevdası işin ortalıgı karış tırıyorlar
butun halıfeler korkuyor walla sankı ellerınden alacaklar
sahte şeyhlıklerını
ve icazetle olmuyor bu işler işte
allah kulum desın
efendı hzlerını de ismini lekeledınız
yazıklar olsun hepınıze

Aynı Görüşte misiniz?
evet7
hayır3
cevapla 27.12.2012 02:28
Halis Ertekin Halis Ertekin

Vay vay adamlara bakın yahu. Bu haberde bir aksaklık yok mu? Bu kadar olumsuzluk bir arada olmaz. Acaba işin aslı ne? Birileri tasfiye ediliyor, birlerine yer açılıyor gibi... Savcılık ne diyecek bakalım.

Aynı Görüşte misiniz?
evet7
hayır3
cevapla 25.12.2012 13:05

ÖNEMLİ NOT: Bu sayfalarda yayınlanan okur yorumları okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan SABAH veya sabah.com.tr hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.