X İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR
ARKADAŞINA GÖNDER Dünya tarihi artık Ankara'da yazılacak
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz

Dünya tarihi artık Ankara'da yazılacak

  • Giriş Tarihi: 3.1.2013

Büyükelçiler Konferansı'nda konuşan Davutoğlu "Tarihin peşinden koşulmaz, içinde koşulur. Küresel güçler de biliyor ki, tarih artık Ankara'dan akıyor" dedi

DışişleriBakanı Ahmet Davutoğlu, Ankara Marriott Otel'de düzenlenen 5. Büyükelçiler Konferansı'nın açılış konuşmasını yaptı. Davutoğlu Türk diplomatlardan beklentilerini şöyle açıkladı:
TARİHİ ANLAMAK İSTEYEN ANKARA'DA OLACAK: Tarih hızlı akarken bu tarihi anlamak isteyenler, tarihin aktığı yerde, tarihin öznesi olma iradesini göstermiş başkentlerde bulunmak iradesini gösterirler. Ankara'daki dış temsilciliklerin artışı, başka ülkelerin de Türkiye'yi bu şekilde görmüş olduğunun da yansımasıdır. Bundan sonra tarihi anlamak isteyenler Ankara'da, İstanbul'da, Türkiye'nin her yerinde bulunacaklar, çünkü bundan sonra tarihin akışının şekillenmesinde biz daha etkin bir şekilde varız.
YÖN VERİN: Tarihin hızla aktığı dönemlerde, bu dönemleri değerlendiren ülkeler için büyük bir fırsat ve imkan doğar. Fark da böyle dönemlerde oluşur. Biz onun için son on yıl içinde büyük bir fark oluşturduk.
TARİHİN İÇİNDE KOŞUN: Bir yüzyıl sonra eğer Türkiye küresel bir güç olacaksa temel taşlarını bugün dokumak zorundayız. Her bir elçimiz, başı dik bir şekilde diyecek ki, 'Eğer bu tarih bir yere doğru akıyorsa, ben onun peşinde koşmayacağım.' Tarihin peşinde koşulmaz, tarihin içinde koşulur ve önüne geçilir.
RİSK ALIN: Biz her şeyi yaparız, her türlü riski alırız ama iradesizliği asla kabul etmeyiz. İradenizi koyacaksınız, bazen hata da yapacaksınız, yapabiliriz. Değerlendirme hatası da yapabiliriz, bunun için bu ortak akıl forumlarını oluşturuyoruz.
HEYBEYİ DOLDURUN: Pasif bir büyükelçi görmek istemiyorum, pasif bir dış politika görmek istemiyoruz. Çünkü bu dış politikanın arkasında çok güçlü bir siyasi irade var. Herkes heybesi dolu gelecek büyükelçiler konferansına, yeni perspektifler getirecek.
ÖNEMLİ OLAN İNSANLIK: İnsanın vicdanına hitap etmeyen hiçbir diplomasi artık kalıcı olamayacak. Artık Türk bayrağı, sadece bir gücün değil de bir vicdanın sembolü olarak dalgalanıyorsa bütün buralarda, Gazze'de Myanmar'da, Somali'de, işte o zaman sizin küresel bir diplomasi kabiliyetiniz var.
BİR DAHA AĞIRLARIZ: Türk diplomasisinin efsanelerinden biri de mülteci politikasıdır. Suriyeli kardeşlerimizi yine insani diplomasinin bir parçası olarak ülkemizde, evimizde ağırladık. Bir daha olsa, bir daha ağırlarız.
MALİKİ WASHİNGTON'I TERCİH ETTİ: Aralık 2011'de biz Sayın Maliki'yi Ankara'ya bekliyorduk, ama Maliki Washington'a gidip Türkiye'yi şikayet etme yolunu tercih etti.

AB'YE VİZESİZ GİRECEĞİZ: Öyle veya böyle bir gün vatandaşlarımız AB'de vizesiz seyahat edecekler. Çünkü biz Avrupa'nın bir parçasıyız, asli bir parçası olmaya devam edeceğiz.

#Sayfa#

'İşte istediğimiz diplomat prototipi'
"Bizim Somali politikamız bir efsanedir" diyen Dışişleri Bakanı Ahmet Davutoğlu, burada görev yapmak için Erman Birdal ve Hatice Özlem Birdal'ın düğün öncesinde gönüllü olduklarını anımsattı. Davutoğlu, bu yıl örnek diplomat ödülünü de Somali Büyükelçisi Kani Torun ile yardımcısı Erman Birdal ve eşine vereceğini anlattı. Bakan Davutoğlu şöyle konuştu: "Erman Birdal ve Hatice Özlem Birdal. İnsanların gençlik hayalleri vardır, evlendiklerinde balayına giderler. Somali Büyükelçiliği'ni açmaya karar verdiğimizde gönüllü talebinde bulunduk bakanlıktan. Erman çıktı, 'Ben hazırım' dedi. O sırada Hatice Hanım'la sözlüydü. Hiç tereddüt etmedi, 'nişanım ne zaman, düğünüm ne zaman' demedi. Ben gidiyorum dedi. Hatice Hanım da 'O gidiyorsa ben de gidiyorum' dedi. İşte hem insani aşk hem vatan aşkı. Bizim görmek istediğimiz diplomat prototipi budur."

Elçilere, 'Seçime hazır ol' talimatı
Başbakan Yardımcısı Bekir Bozdağ, yurtdışındaki Türklerin ilk olarak 2014'te oy kullanacağını anımsatarak büyükelçilere, "Seçimlere hazırlanın" dedi. Somali'de insanların Türkler gelene kadar Azrail'i beklediğini söyleyen Bozdağ, Türkiye'nin yurtdışı yardımlarının 2002'de 86 milyon dolar iken 2012'de 2 milyar 263 milyon dolara çıktığına işaret etti.