X İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR
ARKADAŞINA GÖNDER Arınç: Cenazede uyanık olun!
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz

Arınç: Cenazede uyanık olun!

  • Giriş Tarihi: 15.1.2013

Başbakan Yardımcısı Bülent Arınç, Paris'te öldürülen 3 kişinin cenaze töreni sırasında provokasyon girişimi olabileceğini söyledi

Başbakan Yardımcısı ve Hükümet Sözcüsü Bülent Arınç'tan Paris'te öldürülen PKK'lıların Diyarbakır'da kalkacak cenazesi için provokasyon uyarısı geldi. Bakanlar Kurulu'nun ardından açıklama yapan Arınç, "Bu cenaze törenini bir şova, propagandaya dönüştürmek isteyen, çatışma ortamına sürüklemek isteyen marjinal gruplar olabilir. Bunlara karşı herkesi uyanık olmaya davet ediyoruz" dedi. Arınç'ın sözleri özetle şöyle:
BİR AN ÖNCE AYDINLATILSIN: Şüphesiz Fransız yargısı ve soruşturma makamları konu üzerinde duruyor. Başbakanımız da hükümetimiz de olayın bir an önce aydınlatılmasını, faillerinin bulunup ortaya çıkarılmasını ve olayın perde arkasında neler varsa ilan ve ifşa edilmesini istiyorlar. Bu bizim hakkımızdır.
İNSANİ BİR OLAY, ŞOVA DÖNÜŞMESİN: Öldürülen kişilerin Türkiye'ye getirilecek olması insani bir olaydır, aileleriyle ilgili bir olaydır. Cenaze olayının daha büyük bir provokasyona dönüşmemesi gerekir. Bu konuda İçişleri Bakanlığımız ve ilgili birimler gerekli tedbirleri alacaktır. Olaya insani boyutuyla bakılması ve cenazelerin inancımıza göre defnedilmesi gerekmektedir. Bütün bunlar ailelerinin öncelikle sorumluluk taşıdığı olaylardır.
MARJİNAL GRUP UYARISI: Bu cenaze törenini şova dönüştürmek isteyen, propagandaya dönüştürmek isteyen, bir çatışma ortamına sürüklemek isteyen marjinal gruplar olabilir, suç örgütleri olabilir, farklı bir araya gelmiş gruplar olabilir. Bunlara karşı herkesi uyanık olmaya davet ediyoruz. Provokasyonlara prim vermemelerini istiyoruz. Arınç, 4'üncü yargı reform paketiyle ilgili olarak, "Adalet Bakanlığımızın farklı konularda bir çalışması var. O yüzden bugünlerde Meclis'e gelmeyecek. Zamana ihtiyaç var" dedi.

ÖCALAN BİR DEĞİL 12 KANAL İZLİYOR
Hükümet Sözcüsü Arınç, Öcalan'ın odasına konulan televizyona ilişkin de bilgi verdi. Arınç, Öcalan'a daha önce disiplin suçu nedeniyle televizyon verilmediğini belirtirken devam eden iyi halden dolayı diğer mahkûmlara uygulanan presedürün hayata geçirildiğini anlattı. Arınç 42 ekran LCD TV'de TRT1, TRT Şeş, ATV, Kanal D, Star, Ülke TV, CNNTurk, NTV, Kanal 24, Show TV ve STV kanallarının yer aldığını belirtti.