X İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR
ARKADAŞINA GÖNDER Mehmet Ali Birand öldü mü sizce?
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz

mü sizce?

  • Giriş Tarihi: 17.1.2013 22:33 Güncelleme Tarihi: 17.1.2013 22:34

mü diye soranlara en iyi cevap bu sözler. Usta gazeteci için kim ne dedi bakın.

Usta gazeteci Mehmet Ali Birand'ın ği haberi medya dünyasını kalpten vurdu. Ünlü gazetecinin dostları hıçkırıklara boğuldu. Ve bakın onun için neler dediler.

HASAN CEMAL

"Her şeyden önce gazeteci milletinin başı sağ olsun. Bir dostumu kaybettim. Çok iyi bir gazeteciyi kaybettim.Onca uzun dostluklarda her zaman, inişler çıkışlar olur. Fakat burada önemli olan Mehmet Ali'nin hakikaten çok büyük bir gazeteci olmasıydı. Biz bu gazetecilikle yaşadık hep. Kavgalarımız, eğlencelerimiz o gazetecilik çerçevesi içindeydi. Ve hep ilkleri bizim bu mesleğimizde yaptı. O sürekli atlatmayı severdi. Haber yapmak, hep haberin peşinde olmak, haberin olduğu yerde olmak...Ben Mehmet Ali'yi özellikle meslek hayatımda çok kıskandım. Benim meslek hayatım da 45 yıla geldi. Onunki biraz daha fazladır. Bir çok alanda hep ilki yapmıştır. Asker konusunda ilk kitabı yazan Gazeteci Mehmet Ali Birand'tır. Kürt meselesinde bir çok ilke imza atmıştır. Mesela 1988 yılında gidip, Öcalan ile gidip ilk röportajı yapan odur. Avrupa Birliği Türkiye ilişkilerinde ilk kitabı yazan yine 'O'dur. Türk gazeteciliğini ve televizyonunu uluslararası alana yayan bir boyut kazandıran 'O' dur. Yeri kolay doldurulmayacak bir gazeteciydi."

AYŞENUR ARSLAN

"Haberi eşi Cemre Birand 35 geçe gibi yanımıza inerek verdi. Dimdikti. Çünkü Birand ona da sinirlenirdi, 'ağlama Allah aşkına' diye. Arslan Birand'ın son yazısında bugün Diyarbakır'da gerçekleşen mitingden söz ettiğini, sağ duyu çağrısı yaptığını belirten Arslan "Doğrusunu isterseniz ben kendi adıma, sırf mitingin sonucunu öğrenmek için Birand'ın gözünü açacağını ve soracağını düşünüyordum. Buna inanıyordum. Ama olmadı. Ama dimdik gitti" dedi.

ALİ KIRCA

37 yıllık arkadaşım Birand ile haberleri izlerken aynı şeyi yapardık. Onunda karşısında komşu ekranlar vardı. O bana bakardı göz ucu ile, ben ona bakardım göz ucu ile. Şimdi Kanal D ekranına bakıyorum göz ucuyla Birand yok. Haberleri sunmuyor#Sayfa#

ERTUĞRUL ÖZKÖK

'Herkesin başı sağ olsun başka söyleyecek bir şey yok.'

FARUK BİLDİRİCİ

Çok şaşkınım. Mehmet Ali Birand Türkiye'de televizyon haberciliğinde ve televizyonda yapılan araştırmacı gazetecilikte bir ekoldü. Bu ekol öğrenciler yetiştirdi ve televizyon haberciliğine damga vurdu. İnanıyorum ki Birand artık aramızda olmasa da onun öğrencileri o ekolü yaşatmaya devam edecek, Birand'ın her daim gülümseyen yüzünün silüeti maalesef Türkiye gerçekleriyle kararan haberlerimizin üzerinden hiç silinmeyecek.

KANAT ATKAYA

Kuşaklar boyu pek çok gazeteci üstünde hem emeği olan ve genç gazetecilere vizyon kazandıran biriydi. 32. günde dünyanın büyük liderlerine ulaşmanın imkansız olmadığını gördük. Çok pozitif bir insandı. Onu her zaman içten gülümsemesi ve Galatasaray maçlarında yaşadığı müthiş coşkusuyla hatırlayacağım.

AKİF BEKİ

Ben de Türk medyasının başı sağ olsun diyorum şahsen de tanıdığım sevdiğim çok değerli bir meslektaşımızdı. Büyük üzüntü içindeyim. Çok uzun yıllar göz önünde yaşadı onun için, Birand'ın kişiliği en az benim kadar geniş kitlelerce de iyi bilinir. En aykırı fikirlere bile açık ama bunları sempati uyandıracak şekilde dile getirime yeteneğine sahip, son derece sıra dışı biriydi. Çok çok büyük emeği var. #Sayfa#

ERDAL SAĞLAM

Türk medyasının en büyük değerlerinden bir tanesiydi. Enerjisiyle, heyecanıyla hiç ölmeyecek bir gazeteci gibiydi. Çok önemli olaylara tanıklık etmiş çok iyi haberciydi. Türk basınının başı sağolsun..

MURAT YETKİN

Daha çok genç yaştayken, Mehmet Ali Birand'ı izleyerek gazeteceliği öğrenmeye başladık. Gazeteciliğin standartlarını yükselten gerçek bin gazeteciydi. Biz genç gazeteciler için onun yaptıklarını yapmak çok önemliydi. 32. Gün programı ile gazetecilikte yeni bir ufuk açtı. Birand, sadece iyi bir gazeteci değil aynı zamanda iyi bir insandı. Onu, genç gazetecilerin önünü açan bir insan olarak tanıdık. Yıllarca onun yazılarını yayınlamaktan çok mutlu oldum şimdi ise yayınlayamayacağım için çok mutsuzum.

KEMAL ÖZTÜRK (AA Genel Müdürü )

"Birand, gazetecilik ruhunu kaybetmeyen bir meslek büyüğümüzdü. Türk basınına değerler kazandırdı, güzel eserlere imza attı. Bir meslek büyüğümüzü kaybetmenin derin üzüntüsü içindeyiz. Anadolu Ajansı çalışanları olarak Birand'a Allah'tan rahmet, ailesine, yakınlarına ve meslektaşlarımıza başsağlığı dileriz."

ATİLLA SERTEL (Türkiye Gazeteciler Federasyonu Genel Başkanı)

"Hastalığına rağmen, son güne kadar Kanal D ana haber bülteniyle ekranda yer alan, gazetedeki yazılarını aksatmadan devam ettiren 'ın gazetecilik sevdası hepimize örnek olmuştur. Özellikle hazırlayıp sunduğu 32. Gün programı ile Türkiye'nin yakın tarihine ışık tutan haberlere imza atan Mehmet Ali Birand, Türk basınında önemli bir iz bırakmıştır. Meslek büyüğümüz Mehmet Ali Birand'a Allah'tan rahmet, ailesi, Kanal D çalışanları ve basın camiamıza başsağlığı dileriz."