X İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR
ARKADAŞINA GÖNDER Yas için siyah, barış için beyaz giydiler
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz

Yas için siyah, barış için beyaz giydiler

Fransa'da öldürülen 3 PKK'lı kadın için Diyarbakır'da yapılan cenaze törenine 50 bin kişi katıldı. Barış mesajlarının verildiği törende yası temsilen siyah elbiseler giyildi. Barışı ise beyaz kaşkollar temsil etti

Fransa'nın başkenti Paris'te öldürülen PKK'lı Sakine Cansız, Fidan Doğan ve Leyla Söylemez için Diyarbakır'da tören yapıldı. Törene yaklaşık 50 bin kişi katılırken, BDP'li milletvekilleri ile belediye başkanları boyunlarına barışı temsil eden beyaz şal taktı. Törende ayrıca beyaz güvercinler uçuruldu. Alanda çok fazla Abdullah Öcalan posteri olmaması dikkat çekti. Kentte kepenkler açılmadı.

KADINLAR OMUZLADI

Paris'te öldürülen ve önceki gece Diyarbakır'a getirilen PKK'nın kurucularından Sakine Cansız ile Fidan Doğan ve Leyla Şöylemez'in cenazeleri hastanede cenaze araçlarına konuldu. Cenazeler hastaneden, BDP Eşgenel Başkanı Gültan Kışanak, kadın milletvekilleri ve kadın belediye başkanları ile yaklaşık bin kişi tarafından alındı. Cenazeleri hastaneden alan ve omuzlarında taşıyanlar kadınlar oldu. Kalabalık ellerinde, "Hepimiz Sakine'yiz", "Hepimiz Leyla'yız", "Hepimiz Fidan'ız" yazılı döviz ve fotoğraflarla törenin yapılacağı Batıkent Meydanı'na geldi. Törene ölenlerin yakınları, BDP Eşbaşkanları Selahattin Demirtaş ve Gültan Kışanak, DTK eşbaşkanları Ahmet Türk ve Aysel Tuğluk, Diyarbakır Büyükşehir Belediye Başkanı Osman Baydemir ile tüm BDP'li vekiller ve belediye başkanlarıkatıldı. Vekiller, belediye başkanları, partililer ve yaşamını yitirenlerin yakınları, yası temsilen siyah kıyafet giyerken, boyunlarına ise barışı temsilen beyaz şal taktı.

''BU KAN ARTIK DURSUN''
Törende konuşan Selahattin Demirtaş, "Cenazelerimizin önünde bir kez daha söylüyoruz; bu kan artık dursun, barış gelsin. Bizler 100 yıldır buna benzer acılar yaşadık. Bu ülkeye mutlaka onurlu bir barışı getireceğiz. Artık iş yapma zamanıdır. Sabırlı ve cesur olmak zorundayız. Bu halk hiçbir zaman barıştan kaçmadı. Bu halka kimse haksızlık yapmasın. Bu üç fidanın aileleri, çocukları öldürülmelerine rağmen intikam yemini etmediler. Her ananın gözyaşının rengi aynıdır diyorsanız bütün değerlere saygı beklemek de bu halkın hakkıdır" dedi. Barış çağrısı yapan Demirtaş şöyle konuştu: "Bu halk cesurdur o nedenle barışa hazırdır. Bu fırsatı artık kaçırmayalım. 'Bu topraklarda artık gençler yeterince toprağa düştü' diyorsak herkesin bu fotoğrafı iyi okuması lazım. Artık barış zamanıdır. Evlatlar ölmesin ve bu kanı durdurabiliriz. Siz de güveninizi ispatlamak için somut bir adım ortaya atın. Barış cesaret işidir" dedi.

#Sayfa#

"KARŞILIKLI SAYGI İLE OLUR"
Törende konuşan DTK Eş Başkanı ve Mardin Milletvekili Ahmet Türk ise, "Kürt halkı artık özgürlük dışında hiçbir şeyi kabul etmiyor. Barış elini hep uzattık. Ama bize hep teslimiyeti dayattılar. Ama herkes bunu iyi bilsin ki, Kürt halkı onursuz bir yaşamı asla kabul etmez. Barış karşılıklı saygı ile olur, halkların birbirini tanımasıyla oluşur, barışta adalet olur, barışı ancak o zaman sağlayabiliriz. Tüm dünya ve medya 'barışa zarar gelmesin' diyor, ama siz bu barış söylemlerinden bahsederken, diğer yandan da Kandil'i bombalıyorsunuz" dedi.

BUGÜN TOPRAĞA VERİLİYORLAR
Törenin ardından Sakine Cansız'ın cenazesi Tunceli, Fidan Doğan'ın Kahramanmaraş ve Leyla Söylemez'in ise Mersin'e gönderildi. Cenazeler bugün toprağa verilecek.

DİYARBAKIR'DA HAYAT DURDU
Gözyaşı döken DTK Eş Başkanı ve Van Bağımsız Milletvekili Aysel Tuğluk törendeki konuşmasında şöyle dedi: "Katilleri lanetliyoruz. Üç fidanımızı canice, alçakça katlettiler. Bu olayın faillerinin bir an önce ortaya çıkarılmasını istiyoruz. Aksi takdirde Fransız hükümeti büyük zan altında kalacaktır." Törene onbinlerce kişi katılırken, kentin büyük bölümünde kepenkler açılmadı ve belediyeye ait otobüsler kontak kapattı. Batman, Şırnak, Hakkâri, Siirt, Mardin'in Nusaybin ve Kızıltepe ilçelerinde de kepenkler açılmadı. Özellikle Bağlar ilçesinde ara sokaklarda toplanan küçük gruplar yolu trafiğe kapatarak izinsiz yürüyüş yapmak istedi, polis izin vermedi.

OLAYSIZ TÖREN UYARISI
Diyarbakır'a güvenlik için Şanlıurfa, Batman, Mardin, Siirt, Kahramanmaraş, Malatya, Elazığ ve Gaziantep'ten Diyarbakır'a takviye polis ile zırhlı araçlar geldi. Bir polis helikopteri sürekli uçuş yaptı. Polis telsizinden ekiplere sık sık, provokasyonlara fırsat verilmemesi çağrısı ve talimat olmadan müdahale yapılmaması uyarısı yapıldı. BDP parti otobüsünden de sağduyu çağrılarının yapıldığı tören yaklaşık 2 saat sonra olaysız sona erdi.