X İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR
ARKADAŞINA GÖNDER 15 bin mahkum tahliye oluyor
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz

15 bin mahkum tahliye oluyor

  • Giriş Tarihi: 1.2.2013 17:34 Güncelleme Tarihi: 1.2.2013 17:34

6411 sayılı Yasa'nın yürürlüğe girmesinin ardından bu sabaha kadar Sincan Açık Ceza İnfaz Kurumu'ndan 164, Ankara Açık Ceza İnfaz Kurumu'ndan ise 50 hükümlü denetimli serbestlik tedbiriyle salıverildi.

6411 sayılı Ceza Muhakemesi Kanunu ile Ceza ve Güvenlik Tedbirlerinin İnfazı Hakkında Kanunda Değişiklik Yapılmasına Dair Kanun'un, hükümlülerin denetimli serbestlikle tahliyeleri için ''açık ceza infaz kurumunda cezasının son 6 ayını kesintisiz olarak geçirme'' şartını kaldırmasının ardından cezaevlerinden salıvermeler devam ediyor.

Ankara Cumhuriyet Başsavcılığı'ndan edinilen bilgiye göre, düzenleme uyarınca Ankara'daki cezaevlerinde salıverilmeyi talep edebilecek 600'e yakın hükümlü bulunuyordu. Bu hükümlülerden şu ana kadar 214'ü salıverildi. Bunların 164'ünün Sincan Açık Ceza İnfaz Kurumu'ndan, 50'sinin ise Ankara Açık Ceza İnfaz Kurumu'ndan bırakıldığı açıklandı.

Düzenlemeden yararlanmak isteyen hükümlülerin talepleri, infaz hakimlerince karara bağlanıyor. İşlemlerin hızlı ilerlemesi için birer infaz hakimi, Sincan ve Ankara Açık Ceza İnfaz Kurumu'nda çalışıyor. Hükümlülerin yakınları da cezaevlerinin önünde bekliyor.

ESKİ ANKARAGÜCÜ KULÜP BAŞKANI AHLAT DA BAŞVURDU

Sincan Açık Ceza İnfaz Kurumu'nda bulunan eski Ankaragücü Kulüp Başkanı Bent Ahlat'ın da denetimli serbestlik tedbiriyle cezaevinden çıkmak için talepte bulunduğu ve talebinin incelendiği bildirildi.

ANKARA'DAKİ 3 CEZAEVİNDE GÖRÜŞME ODALARI HAZIR

Kapalı cezaevlerindeki evli hükümlülerin eşleriyle görüşebilmelerine imkan tanıyan düzenleme doğrultusunda, Sincan F-1 ve F-2 ile kadın cezaevinde 2'şer odanın tamamlandığı belirtildi.

L-1 ve L-2 cezaevlerindeki görüşme odalarının ise kaba inşaatının bitirildiği kaydedildi. Bu cezaevlerindeki görüşme odalarının, cezaevi binası dışında inşa edildiği açıklandı.

6411 sayılı Yasa'nın, evli hükümlülerin eşleriyle görüşebilmelerine yönelik maddesi, 2 ay sonra yürürlüğe girecek.