X İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR
ARKADAŞINA GÖNDER Üyeliğimiz ırkçılığın panzehiri
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz

Üyeliğimiz ırkçılığın panzehiri

  • Giriş Tarihi: 6.2.2013

Başbakan Tayyip Erdoğan Macaristan'ın başkenti Budapeşte'nin köklü eğitim kurumlarından Elte Üniversitesi'nde öğrencilere, akademisyenlere ve yabancı misyon şeflerine seslendi. Erdoğan, "Türk dış politikası ve küresel barışı anlamak" başlıklı konuşmasında Türkiye'nin AB'ye yük olmaya değil, yük almaya geldiğini belirtti. Başbakan, "Türkiye'nin üyeliği ırkçılığa karşı bir panzehir olur" değerlendirmesinde bulundu. Erdoğan'ın mesajları söyle:
Macaristan'ın ülkemizin AB üyelik sürecine verdiği desteğin çok değerli olduğunu vurgulamak istiyorum. Ancak Macaristan'ın gösterdiği yapıcı yaklaşımı AB'nin geneli için söylemek mümkün değildir. AB'nin temel ilkelerinden biri verilen söze sadakattir. Yani ahde vefa kuralıdır. Ne yazık ki bazı liderler tarafından bu sadakat çiğnenmiş, Türkiye için müzakere sürecinde yeni şartlar ortaya çıkarılmıştır.

KIBRIS DİYE BİR DEVLET YOK

İdeolojik yaklaşımlarla bunlar AB'ye alınmıştır. Bunlardan biri Güney Kıbrıs'tır. Bir defa Güney Kıbrıs devlet değil, bir yönetimdir. Zira BM'nin şu anda güvenlik güçlerinin olduğu bir adada bunu nasıl oluyor da siz Kıbrıs olarak takdim ediyorsunuz.
Avrupa çok ciddi sorunlarla uğraşıyor. Örneğin Küresel ekonomik kriz Avrupa'yı ciddi şekilde etkisi altına almış durumda. Avrupa vizyonu ve ufku son dönemdeki yaklaşımlar nedeniyle yıpranmış durumda. Aynı şekilde Avrupa'nın bazı ülkelerinde yeniden baş gösteren ırkçılık, hoşgörüsüzlük ve saldırılar da tehlike sinyalleri vermeye devam ediyor. Böyle bir süreçte Türkiye'nin üyeliği kuşkusuz Avrupa'ya güç katar. Biz yük olmaya değil yük almaya geliyoruz aslında ama AB bunu anlamış değil. Türkiye'nin üyeliği kuşkusuz Avrupa'ya vizyon, ufuk katar. Türkiye'nin üyeliği ırkçılığa karşı bir panzehir olur. Hoşgörü zeminini güçlendirir.
Biz medeniyetteler ittifakını savunuyoruz, çatışmasını değil. Savaş kolay olan, zor olan barıştır.
Barışı tehdit eden en önemli şey fakirlik, garipliktir. Bunu ortadan kaldırmamız için petrol zenginlerinin buraya elini uzatması lazım.
Vicdanların körelmesi dostluğu, dayanışmayı ortadan kaldırır. Dünyanın karşı karşıya geldiği tehdit, küresel ısınma, kirlilikten ibaret değildir. Bundan daha büyük tehdit küresel adaletsizliktir. Erdoğan daha sonra Slovakya'ya gitti.

#Sayfa#

10 YILIN EN GÜÇLÜ LİDERİ
Macaristan Başbakanı Orban basın toplantısında şunları söyledi: "Son 10 senenin en güçlü Türk liderini şu an yanımızda görüyoruz. Bugünkü misafirimizin yaptığı büyük değişimleri çok az lider yapabilmiş. Çok büyük bir saygıyla bakıyoruz bütün bu değişimlere."

İSRAİL ELÇİSİ DE DİNLEDİ
Başbakan Erdoğan'ın ELTE Üniversitesi'ndeki konuşmasını İsrail ve Yunanistan büyükelçileri de dinledi. İsrail elçisi Ilan Mor "Biz Türkiye ile düşman değiliz. Diplomatik ilişkilerimiz devam ediyor "dedi.