X İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR
ARKADAŞINA GÖNDER Eşref Bitlis'in ölümüne ilişkin yeni deliller
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz

Eşref Bitlis'in ölümüne ilişkin yeni deliller

  • Giriş Tarihi: 14.2.2013 16:35

İşçi Partililer, Orgeneral Eşref Bitlis'in ölümüne ilişkin soruşturmayı yürüten Ankara Cumhuriyet Başsavcılığı'na yeni belgeler sundu.

Ankara Adalet Sarayı önünde basın açıklaması yapan İşçi Partisi Genel Başkan Yardımcısı Mehmet Cengiz, Bitlis'in ölümüne ilişkin yürütülen soruşturmalarda bugüne kadar herhangi bir sonuca ulaşılamadığını savunarak, ''Çünkü yürütülmekte olan gerçek anlamda bir soruşturma da bulunmamaktadır'' iddiasında bulundu.

Cengiz, Eşref Bitlis'in, Jandarma Genel Komutanlığı'ndaki özel harp uzmanı ABD'li subayları kovduğunu, Kuzey Irak ve Güneydoğu'da faaliyet yürüten CIA mensuplarıyla özel harpçileri engellediğini, Barzani ve Talabani'ye verilen silahları ilk yakalatan kişi olduğunu ve Irak'ın toprak bütünlüğünü savunduğunu ifade etti.

Bitlis'in bunun için hedef seçildiğini ileri süren Cengiz, ''Onun yaptığı proje, Irak'ın toprak bütünlüğünü korumaya ve Türkiye'de Kürtümüzün kazanılmasına yönelikti. Gerçekçi bir plandı. Bu plan uygulanabilseydi, ABD'nin bölge ülkelerini Irak'tan başlayarak bölme girişimi başarısızlığa uğrayacaktı'' diye konuştu.

Soruşturma konusu olayın, bir kontrgerilla eylemi olduğunu ve örgütlü suç kapsamına girdiğini, söz konusu yapılanmanın halen faaliyetlerini sürdürdüğünü ileri süren Cengiz, bu nedenle soruşturmada zaman aşımı süresinin başlamadığını savundu.
Açıklamanın ardından, Cengiz ve beraberindekiler, ellerindeki belgeleri, Ankara Cumhuriyet Başsavcılığı'na sundu.