'Tarihi bir süreç yaşıyoruz'

Giriş Tarihi: 24.2.2013

İmralı'ya giden üç milletvekili döndükten sonra yalnızca Öcalan'ın mesajını açıkladı: PKK elindeki tutsaklara iyi davranmalı. Umarım en kısa zamanda ailelerine kavuşurlar

Öcalan ile görüşen BDP heyeti, İmralı Adası'ndan akşam saatlerinde İstanbul'a döndü. Kıyı Emniyeti Genel Müdürlüğü'ne ait "Emniyet-4'' adlı tekneyle 09.45'te Ataköy'den hareket eden BDP Grup Başkanvekili Pervin Buldan, İstanbul Milletvekili Sırrı Süreyya Önder ve Diyarbakır Milletvekili Altan Tan'dan oluşan BDP heyeti, saat 18.15'te İstanbul'a geldi. BDP Grup Başkanvekili Pervin Buldan yaklaşık 6 saat süren İmralı ziyaretinin ardından gazetecilere yaptığı açıklamada, "Öncelikle hepinize teşekkür ediyoruz. Öcalan'ın çok kısa bir açıklamasını sizlerle paylaşmak istiyoruz" dedi. Buldan Öcalan'ın mesajını şu sözlerle aktardı: "Önce basına emeklerine duyduğum saygıdan dolayı selamlarımı iletiyorum. Bu açıklamayı da bu saygı çerçevesinde yapıyorum. Bu görüşme, tarihi bir adımdır, tarihi bir süreç yaşıyoruz. Bütün taraflar, bu süreçte çok dikkatli ve duyarlı olmalıdır. Devletin elinde tutsaklar var. PKK'nın elinde de tutsaklar var. PKK elindeki tutsaklara iyi davranmalı. Umarım en kısa zamanda ailelerine kavuşurlar.'' Buldan, daha sonra tüm görüşme notlarının zamanı gelince eşbaşkanlar tarafından açıklanacağını söyledi.

BDP HEYETİ SESİZ
BDP Grup Başkanvekili Pervin Buldan, vekiller Sırrı Süreyya Önder ve Altan Tan'dan oluşan BDP heyeti, İmralı'da yaklaşık 6 saat kaldı. Ada'dan dönüşlerinde kısa bir basın açıklamasıyla Öcalan'ın mesajını aktaran heyet, asıl açıklamanın BDP eşbaşkanları tarafından yapılacağını söyledi. Heyette yer alan isimler, gazetecilerin barış sürecine ilişkin ısrarlı sorularına rağmen sessiz kalmayı tercih ettiler. İmralı'ya giden BDP'li 3 isim sessizliklerini dün gün boyu sürdürdü. Basın mensuplarının ısrarlarına rağmen telefonlarına da yanıt vermeyen Buldan, Önder ve Tan, kamuoyundan uzak kalmaya çalıştı.

ARKADAŞINA GÖNDER
'Tarihi bir süreç yaşıyoruz'
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz