X İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR
ARKADAŞINA GÖNDER Akil İnsanlar konuştu
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz

Akil İnsanlar konuştu

  • Giriş Tarihi: 3.4.2013 17:21 Güncelleme Tarihi: 4.4.2013 15:28

Çözüm sürecinde oluşturulması öngörülen 63 kişilik 'nde yer alan isimler açıklamalarda bulundu.

Çözüm sürecinde oluşturulması öngörülen 63 kişilik 'nde yer alan isimler arasındaki sinema sanatçısı Hülya Koçyiğit, ''Türkiye'de toplum olarak her şeyden önce huzur, güven, demokrasi, adalet ve eşitlik taleplerimiz var'' dedi. Hülya Koçyiğit, AA muhabirine yaptığı açıklamada, yarın Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'ın Akil İnsanlar Heyeti'ni davetine icabet edeceğini bildirdi.

Türkiye'de uzun yıllardır bir çok can alan terörün bitmesi için ciddi bir kararlılık bulunduğunu vurgulayan Koçyiğit, ''Başbakanımız bir davet yaptı. Bu davete yarın katılacağım. Elbette ki ben de fikirlerimi söyleme imkanı bulursam söylemeye çalışacağım. Türkiye'de toplum olarak her şeyden önce huzur, güven, demokrasi, adalet, eşitlik ve taleplerimiz var. Hepimizin olduğu gibi, her vatandaşın olduğu gibi... Demokrasiyi hayatımızda ne kadar etkili şekilde gerçekleştirebilirsek, o kadar huzurlu ve bir arada yaşamaya gönüllü oluruz'' diye konuştu.

Hülya Koçyiğit, demokratik yaşamın ve açık toplumun Türkiye'nin iç sorunlarını çözeceğine inandığını sözlerine ekledi.

ORHAN GENCEBAY

Sanatçı Orhan Gencebay, ''Ben bir sanatçıyım. Bu duyarlılıkla iyiden, doğrudan, güzelden yana olan bir bakışla yapacağım bir şey varsa yapmaya çalışacağım'' dedi. Orhan Gencebay, AA muhabirine yaptığı açıklamada, yarın Başbakan ve heyet üyeleriyle bir araya geleceklerini hatırlatarak, orada konu hakkında daha detaylı bilgi sahibi olacaklarını söyledi.

Böyle bir yere davet edildiğini öğrendiğinde ''Tabii ki'' dediğini anlatan Gencebay, şöyle devam etti:

''Çünkü ülkemi çok seviyorum. İyi bir vatansever olduğuma inanıyorum. İnsanları seviyorum, barışı seviyorum, herkesin mutlu olmasını istiyorum. Ben bir sanatçıyım. Bu duyarlılıkla iyiden, doğrudan, güzelden yana olan bir bakışla yapacağım bir şey varsa yapmaya çalışacağım. Hayırlı olacak inşallah. Yarın durumu daha iyi anlayacağız. Herkes ülkenin daha iyi olması için çalışıyor, buna inanıyorum. Burada görev almak da ayrıca bir onur, gururdur. İnşallah her şey iyi olur. Bu temenni ve istekle yarın daha iyi bilgileneceğiz ve devamı gelecek.''

#Sayfa#


AHMET GÜNDOĞDU
Akil İnsanlar Heyeti Marmara Bölgesi listesinde adı bulunan yer alan Ahmet Gündoğdu, cumartesi günü Başbakan Yardımcısı Beşir Atalay'ın aradığını ve kendisini Akil İnsanlar Heyeti'nde görmek istediklerini söylediğini aktardı.

Memur-Sen olarak çözüm sürecinin içinde olduklarını söyleyen Gündoğdu, ''Şehit yakınlarını üzmeyecek ve millet iradesinin çözüm yeri olan TBMM'nin daha çok öne çıkacağı, bu ülkede öteki oluşturmadan herkesin beriki olduğu sosyal devletin öne çıkacağı bir özlemimiz var öteden beri'' dedi.

Terör nedeniyle yaklaşık 30 bin kişinin yaşamını yitirdiğine, trilyonlarca mali kayıp olduğuna işaret eden Gündoğdu, şunları kaydetti:

''Bu ülkede kandan ve kadavradan geçinenler var. Kandan geçinenler, kadavradan geçinenler, silah tüccarlarıyla ortak illegal yapılanmalar ve bunların değişik şekilde uzantıları... Bu uzantılar bazen sivil toplum adı altında, bazen bir başka şekilde... Artık bu milletin değerlerinin, inanç ve ifade hürriyetinin, şiddete dönüşmeyen her fikrin neşvünema bulduğu, istismar edilmediği bir demokrasiye kavuşulması lazım. 12 Eylül 2010 referandumuyla devletin milletinden milletin devletine geçişi başlattığımız bu sürecin topyekün bir anayasayla tamama ermesi yönündeki mücadelemizi devam ettireceğiz.''

Türkiye'de teröre ve teröriste prim vermeyen bir kucaklaşmaya ihtiyaç olduğunu vurgulayan Gündoğdu, ''Yarınki toplantıya 30 maddelik güçlü bir raporla gidiyoruz. Çok ciddi teklifler hazırladık. Ülkenin doğusunu ve batısını eşitleyen demokratik yaklaşımdan, çalışma hayatında istihdamda güçlük çekilen yerlere istihdam kolaylığını sağlayacak önerilere kadar çok yönlü, 30 maddelik bir raporla gidiyoruz'' dedi.

AYHAN OGAN
Sivil Dayanışma Platformu Başkanı Ayhan Ogan, ülke açısından böylesine önemli bir süreçte kendisine görev verilmesinden memnuniyet duyduğunu ve elinden gelen katkıyı sunmaya çalışacağını söyledi.

Ogan, AA muhabirine yaptığı açıklamada, kendisinin, heyetin Doğu Anadolu Bölgesi sekreteri olduğunu hatırlatarak, süreçte en önemli iki bölge olan Doğu ve Güneydoğu Anadolu bölgelerinin süreç için fazlasıyla önemli olduğunu kaydetti.

Sürecin bu bölgelerde doğru yürütülmesi gerektiğini aktaran Ogan, ''Bu yüzden işlerimizin yoğun olacağını düşünüyorum. Bölgede, bu sürece katkı sağlayabilecek çok önemli kanaat önderleri, sivil toplum kuruluşları, aydın insanlar var. Belki de bu heyetle sınırlı kalmadan toplumsal dinamiklerin sürece olumlu katkılarını sağlayabilmek daha önemli olacak. Sürecin başarıya ulaşması için toplumsal dinamiklerin yapacağı çalışmalar belirleyici olacak'' diye konuştu.

Ogan, bölgeye yabancı olmadığını, bu konuda uzun süredir çalışma yaptıklarını, bölge halkının sürece olumlu yaklaşımı olduğunu ifade ederek, bu kriterlerin işlerini kolaylaştıracağını belirtti. Ayhan Ogan, ülke açısından böylesine önemli bir süreçte kendisine görev verilmesinden memnuniyet duyduğunu belirterek, ''Elimden gelen katkıyı yapacağım'' dedi.

#Sayfa#


AHMET FARUK ÜNSAL
Akil İnsanlar Heyeti'nin Güneydoğu Anadolu Bölgesi listesinde yer alan Mazlumder Genel Başkanı Ahmet Faruk Ünsal, ''Heyeti bir hakem heyeti olarak düşünüyoruz. Böylece birikimi daha iyi değerlendirilmiş olur'' dedi.

Ünsal, akil insanlar oluşumunu önemli bulduklarını belirtti. Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'ın zihninde komisyona ilişkin nasıl bir görev ve sorumluluk olduğunu net olarak bilmediklerini ifade eden Ünsal, ''Sadece barış sürecinin halk ve ilişkiler çalışmasını yürütecek bir heyet olarak tasarlandıysa bunun, heyetin büyük toplumsal birikimi verimsiz kullanmak olduğunu düşünüyoruz'' ifadesini kullandı.

Heyetin, terör örgütü üyelerinin sınır dışına çıkmasında gözlemci, siyasi reformlar konusunda ara bulucu, cezaevindekilerle yurt dışında yaşayanların normal hayata dönüşü ve silahların bırakılmasında söz sahibi olması gerektiğini belirten Ünsal, ''Mazlumder olarak akil adamlar heyetini bir hakem heyeti olarak düşünüyorduk. Böyle olursa bu birikimi daha iyi değerlendirmiş ve barışa teslimde daha önemli bir rol vermiş olur'' diye konuştu.

LAMİ ÖZGEN
Akil İnsanlar Heyeti Güneydoğu Anadolu Bölgesi listesinde adı bulunan KESK Genel Başkanı Lami Özgen, geçen pazar Başbakan Yardımcısı Beşir Atalay'ın arayarak, heyette yer almaları konusunda teklifte bulunduğunu bildiren Özgen, ''Sonuçta Kürt sorununun barışçıl, demokratik çözümü diyalog ve müzakereden geçiyor. Onun dışındaki yöntemler de iflas etmiştir. Bu yöntemin öne çıkması Kürt sorunu açısından da Türkiye açısından da önemlidir'' diye konuştu.

Heyetin işlevi, misyonu, çalışma şekli ve hangi kademelerinde nasıl yer alınacağı gibi konuların tartışılması gerektiğini belirten Özgen, ''Hem emek meslek örgütleri temsilcileri hem de bir konfederasyon başkanı olarak yer alabileceğimi ifade ettim'' dedi.

#Sayfa#


FUAT KEYMAN
Sabancı Üniversitesi Uluslararası İlişkiler Bölümü Öğretim Üyesi Prof. Dr. Fuat Keyman, heyetin çalışmalarının süreci iyi yönde etkilemesini umduğunu belirterek, ''Önemli olan Türkiye'nin farklı kesimlerinden, farklı bölgelerinden insanların sürecin yararlı olduğunu algılaması'' dedi.
Keyman, AA muhabirine yaptığı açıklamada, heyetin Ege Bölgesi üyesi olduğunu hatırlattı. Türkiye'nin önemli bir bölgesi olan Ege'nin bu süreçte öneminin arttığını ifade eden Keyman, Akil İnsanlar Heyeti'nin davetine icabet edeceğini bildirdi.

Toplumsal birliktelik, barış projesi olduğu için farklı kesimlerin heyette bir araya gelmesinin önemli olduğunu vurgulayan Keyman, şunları kaydetti:

''Bu süreç başarılı olursa. Ölümsüz geçen her gün daha makule gidiyoruz, sorunları müzakere ile çözüyoruz. Teklifi bu temelde kabul ettim. Ege Bölgesi önemli bir bölge. Bu konuda çok katkı gelebilir. Heyetin çalışmalarının süreci iyi yönde etkilemesini umut ediyorum. Önemli olan Türkiye'nin farklı kesimlerinden, farklı bölgelerinden insanların sürecin yararlı olduğunu algılaması.''

CAN PAKER
Doğu Anadolu Bölgesi grubunda yer alan Türkiye Ekonomik ve Sosyal Etüdler Vakfı (TESEV) Yönetim Kurulu Başkanı Can Paker de heyetin nasıl bir görev alacağının yarın Dolmabahçe'deki Başbakanlık ofisinde yapılacak toplantıdan sonra belli olacağını söyledi.

İnsanlara süreci anlatmaya ve bu alanda olumlu hava yaratma konusunda katkıda bulunmaya çalışacaklarını bildiren Paker, heyetin çalışmalarının faydalı olacağına inandığını ifade etti. Paker, ''Heyetin çalışması sürece pozitif katkı sağlayacaktır'' dedi.

#Sayfa#


CEMAL UŞŞAK
İç Anadolu Bölgesi grubunda sekreterlik görevini üstlenen Cemal Uşşak, AA muhabirine yaptığı açıklamada, sürecin hayırlara vesile olacağına inandığını söyledi. Bir süredir bu konuda üzerine düşen görevi yerine getirmeye çalıştığını, akil insan seçilmenin çok önemli olmadığını ifade eden Uşşak, ''Her biri bir kıymet olan insanların bir arada olması sinerjik etki meydana getirecek, toplumun süreci kabullenmesinde, barışın sindirilmesinde önemli bir katkı oluşturacaktır'' dedi.

Uşşak, mazeret bildiren Taha Akyol, Mehmet Barlas gibi isimlerin de listede olmasını dilediğini ancak çözüm sürecinin akşamdan sabaha tamamlanmayacağını dile getirerek, birkaç yıllık zaman dilimi içinde bu ve benzeri heyetlerin toplumda barışın hazmedilmesinde büyük etkisi olacağına inandığını kaydetti.

ABDURRAHMAN DİLİPAK

Doğu Anadolu Bölgesi grubunda yer alan gazeteci Abdurrahman Dilipak, Akil İnsanlar Heyeti'nin çözüm sürecinde doğru yöne atılmış bir adım, toplumun farklı kesimlerinden insanların katılımıyla bir yol haritası belirleme çabasının bir sonucu olduğunu anlatarak, hükümetin bu adımının takdire değer görüldüğünü belirtti.

Böyle bir komisyonun oluşumuyla hükümetin, sorunun çözümünde belli bir politik programı dayatmamasını gösterdiğini söyleyen Dilipak, ''Farklı kesimlerle beraber bir çözüm arayışı sürdüreceğiz. Ümit ederim bu çaba dünyanın başka yerlerindeki benzer sorunların çözümü için de model oluşturur. Bu komisyonun başarısı Türkiye'nin başarısı olacaktır'' dedi.

Komisyonun farklı kesimleri temsil kabiliyetine sahip insanlardan oluştuğunu, ''akil insan'' tanımından çok ''toplumsal aktör'' tanımının daha doğru olacağını savunan Dilipak, ''Türkiye ortalamasını temsil eden bir profil oluşturulmuş diye düşünüyorum. Her halükarda birilerinin beğenmediği isimler olacaktır'' dedi.

Dilipak, oluşturulan bölgesel grupların bürokratik bir anlam çağrıştırmaması gerektiğini, grupların sadece raporlama düzenine göre oluşturulduğuna inandığını, ancak ayrıntıların yarın yapılacak görüşmede belli olacağını sözlerine ekledi.

#Sayfa#


ORAL ÇALIŞLAR
Karadeniz Bölgesi grubunda yer alan Oral Çalışlar da heyette yer almaktan dolayı duyduğu memnuniyeti dile getirdi.

İşin ayrıntılarını yarın öğreneceklerini aktaran Çalışlar, ''Tabi ki barış sürecine katkıda bulunmak, Türkiye'nin kanayan yarasının tedavisi için bir şeyler yapabilmek bizim için onur. Süreci başından beri destekliyorum. Türkiye'nin barış süreciyle yeni bir dünyaya ilerleyeceğini düşünüyorum. Ne yapılabilirse elimden geleni yapacağım'' diye konuştu.

MUSTAFA ARMAĞAN
Marmara Bölgesi grubunda yer alan Mustafa Armağan ise Akil İnsan Heyeti'nde yer almasının mutluluk verici olduğunu, birikimiyle ülkesine hizmet etme fırsatı yakalamasından dolayı gurur duyduğunu ifade etti.

Heyetin belirlenmesinde belli bir dengenin gözetildiğinin dikkat çektiğini anlatan Armağan, ''Gazeteciler, hukukçular, sinema yıldızları... Toplumun tüm kesimlerinin tanıdığı insanların yanında çözüme fikirleriyle ve çalışmalarıyla büyük katkı verecek insanların da bir araya getirildiği bir tablo oluşturulmuş'' dedi.

#Sayfa#


AHMET FARUK ÜNSAL
Mazlum-Der Genel Başkanı Ahmet Faruk Ünsal, barış sürecinin önemli adımlarından birinin de bu heyetin oluşturulması olduğunu söyledi.
Ünsal, AA muhabirine yaptığı açıklamada, heyetin bir hakem heyeti olması gerektiğini belirtti.

''Yani ara bulucu heyet olması lazım. Sürecin halka anlatılması faaliyetini yürütecek. Çünkü halka yönelik çalışma önemli. Silahlı unsurların yurt dışına çekilmesinde gözlemci olması, siyasi reformlar konusunda ara buluculuk rolü önemli. Heyetin silahların bırakılması konusu ve cezaevindekilerin ve yurt dışındakilerin tekrar hayata kazandırılması konusunda ara bulucu rolü üstlenmesi gerekiyor'' diyen Ünsal, bunların olması durumunda heyetin işini yeterince doğru ve faydalı bir şekilde yapacağını kaydetti. Ünsal, ''Barış sürecinin önemli adımlarından biri de bu heyetin oluşturulması'' dedi.

MEHMET EMİN EKMEN
Eski AK Parti Batman Milletvekili Mehmet Emin Ekmen de ''Çok onurlu ve önemli bir görev. Bu noktada bize düşen görev ne ise yapmaya çalışacağız'' diyerek, süreci yönetme iktidarını elinde tutanların çok ciddi bir risk alarak süreci başlattığını dile getirdi.

Sürecin ciddi bir şekilde ilerlediğini, sürece inandığını ve desteklediğini vurgulayan Ekmen, yarın yapılacak toplantının ardından görevlerin belirleneceğini bildirdi.

#Sayfa#


VAHAP COŞKUN
Dicle Üniversitesi (DÜ) Hukuk Fakültesi Öğretim Üyesi Yrd. Doç. Dr. Vahap Coşkun, çalışmaların nasıl yürüyeceği konusunda henüz tam bir bilgiye sahip olmadığını yarın İstanbul'da yapılacak toplantının ardından tüm konuların aydınlığa kavuşacağına dikkat çekti.
Coşkun, konuşmasını şöyle sürdürdü:

''Tüm akademik çalışmalarımızı da Kürt meselesinin çözülmesi ve Türkiye'de kalıcı barışın tesis edilmesi amacıyla yaptık. Bu süreç içerisinde bizim üzerimize düşen bir sorumluluk varsa, elbette ki bunu da yerine getirmekten hem sorumluluk hem de mutluluk duyarız. Sürecin nasıl olacağı, akil adamlardan beklenen nedir? Bunların hepsi yarın ki toplantıdan sonra açıklığa kavuşacak konular. Daha görev tanımı konusunda da tam bilgiye sahip değiliz.''

AHMET TAŞGETİREN
Akil İnsanlar Heyeti'nde İç Anadolu Bölgesi başkanı olan gazeteci Ahmet Taşgetiren, akil insanların hükümetin barış sürecinde oluşturduğu bir yapı olduğunu ifade ederek, bu çerçevede kendisine de görev verildiğini hatırlattı.

''Memleketimizin barışa ihtiyacı var'' diyen Taşgetiren, bu ülkenin 30 yıldır terör nedeniyle maddi-manevi büyük kayıplar verdiğini söyledi.
Taşgetiren, ''Türkiye'nin doğusunun da batısının da barışı teneffüs etmesi her şeyin önündedir. Türkiye kendi iç sancılarını çözebildiği takdirde bölgede çok daha güçlü bir ülke olacaktır. Bu noktada bize de görev düşmüştür. Onu inşallah yapmaya çalışacağız. Barışa katkı noktasında bir rolümüz olacağını düşünüyoruz'' ifadelerini kullandı.

İç Anadolu BÖlgesi'ni ve hassasiyetlerini iyi bildiğini, hemen hemen tüm şehirlerine gittiğini belirten Taşgetiren, bölgedeki insanların gönüllerinde barış ümidinin yeşermesine katkılarının olmasını temenni ettiklerini ifade etti.

#Sayfa#


ŞÜKRÜ KARATEPE
Akil İnsanlar Heyeti'nde Akdeniz Bölgesi üyesi olan Yıldırım Beyazıt Üniversitesi Siyasal Bilgiler Fakültesi Öğretim Üyesi Prof. Dr. Şükrü Karatepe, de şu görüşleri dile getirdi:

''Son yıllarda ülkemizde bize, tarihimize, kültürümüze yaraşmayacak şekilde Kürt topluluğuyla devlet arasında süren bir olumsuzluk söz konusu. Bu olumsuzluk ülkenin tamamına zarar veriyor. Bu durum herkesi üzüyor. Önümüze bir şans doğmuştur. Bir barış sürecinin önü alınmıştır. Bu süreçte aklı başında insanların, herkesin hangi taraftan olursa olsun hatta geçmişte mağdur bile olsa artık hesap sormayı, intikam almayı bir tarafa bırakarak, birbirlerinin gönlünü almaya, makul davranmaya ve bu kanın durması için elinden geleni yapmaya vicdani bir mesuliyeti vardır. Kardeşler arasındaki kırgınlığı ortadan kaldırılması için ben de heyette yer alarak, elimden geleni yapmaya çalışacağım. Zaman zaman kızgın hareket eden bütün kardeşlerimizin gönlünü alarak, memleketimizin daha iyiye gitmesi için çocuklarımızın daha müreffeh bir Türkiye'de yaşaması için Türkiye'nin bölgede layık olduğu, hak ettiği gücü kullanması ve uluslararası hakem konumuna yükselmesi için elimizden geleni yapmaya gayret göstereceğiz. Sayın Başbakanımıza bu işte bana rol düşebileceğini düşündüğü için çok teşekkür ediyorum.''

YUSUF ŞEVKİ HAKYEMEZ
Karadeniz Teknik Üniversitesi Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Yusuf Şevki Hakyemez, çözüm sürecine elinden geldiğince katkı sunmayı umduğunu belirterek, ''Gerçekten sorumluluk isteyen bir görev'' dedi.

İsmi Akil İnsanlar Heyeti'nde Karadeniz Bölgesi Başkanı olarak geçen Hakyemez, AA muhabirine yaptığı açıklamada, yarın Başbakan Recep Tayyip Erdoğan ile bir araya geldikten sonra yapacakları çalışmalarla ilgili bilgi sahibi olacaklarını söyledi. Hakyemez, ''Umarım ki elimizden geldiğince bizim de alanımızla ilgili bir katkımız olur. Gerçekten sorumluluk isteyen bir görev. İnşallah Türkiye Cumhuriyeti olarak bu süreçten başarılı şekilde çıkarız'' ifadesini kullandı.

İnanır, yarın açıklama yapacak
Akdeniz Bölgesi listesinde adı bulunan sinema sanatçı Kadir İnanır, yarın Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'ın yapacağı toplantıdan sonra konuyla ilgili değerlendirmede bulunacağını söyledi. İnanır, ''Böyle bir karar aldım. Yarın toplantı yapılsın ondan sonra bildireceğim'' dedi.
DİSK Genel Başkan Yardımcısı Ali Rıza Osmanoğlu da Akil İnsanlar Heyeti'nde yer alan Erol Ekici'nin DİSK Genel Başkanlığı görevinden istifa ettiğini belirterek, ''Biz bu akil adamların, yetki ve sorumlulukları ne olacak bilmediğimiz için toplantıya katılmayacağız. Bu konuyu hafta sonu yapılacak DİSK Olağanüstü Genel Kurulu'nda değerlendireceğiz ve hükümete öyle bildireceğiz'' dedi.