X İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR
ARKADAŞINA GÖNDER Çalışanlara kreş yardımı teklifi
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
kapat

Çalışanlara kreş yardımı teklifi

  • İHA
  • Giriş Tarihi: 26.4.2013 13:47 Güncelleme Tarihi: 26.4.2013 13:48

MHP Adana Milletvekili Seyfettin Yılmaz, bünyesinde çocuk bakımevi bulunmayan kamu idarelerinde çalışan ve 0-6 yaş arasında çocuğu bulunan devlet memurlarına çocuklarının her biri için kreş yardımı ödenmesi için kanun teklifi verdi.

Yılmaz, ekonomik sıkıntı içerisinde olan devlet memurlarının küçük çocukların bakımı ve eğitimi için ayrıca bir bütçe ayırmalarının zorluğunu vurgulayan MHP'li Yılmaz, "Çocuklu devlet memurlarının büyük zorluk yaşadığı okul öncesi eğitim ve kreş imkanlarının genişletilmesi, kurumlar arası farklılığın ortadan kaldırılması, önemli bir sosyal yarayı tedavi edecektir. Çalıştıkları işyerlerine ait okul öncesi eğitim kurumu bulunmayan devlet memurlarına hizmet oranında maddi destek sağlanması, devletimizin eşitlik anlayışına uygun bir kanuni düzenleme gerektirmektedir. Sosyal hukuk devleti, güçsüzleri güçlüler karşısında koruyarak gerçek eşitliği yani sosyal adaleti ve toplumsal dengeyi sağlamakla yükümlü devlettir' ibaresinde belirtildiği gibi okul öncesi eğitimde de bu eşitliği sağlamak bizlerin görevi olacaktır. Bu kanun teklifimiz zor geçinen bu ailelere yardımı amaçlamıştır' dedi.

"ÇOCUKLARIMIZIN EĞİTİMİ HER ŞEYDEN ÖNEMLİ"

MHP'li Yılmaz kanun teklifinin gerekçelerini şöyle açıkladı:
'Çocuklarımızın gelişimi için çocuklarımızın diğer çocuklarla arkadaş olması önemlidir. Yaşıtlarıyla iç içe olmaları düzenli olarak birbirleriyle olmaları çocuklarımızın gelişimde büyük önem arz etmektedir. Araştırmalara göre biz ebeveynlerin yapacağımız hiç bir şey diğer çocukların yapacağı heyecanın yerini tutamadığını göstermiştir. Bu yaşlarda düzenli bir oyun grubuna katılamayan çocuklarımızın davranışsal sorunlar oluştuğu, toplum içinde kendini rahat etmediği, utangaçlıklar sergilediği çıplak bir gözle de gözlemlediğimiz olmuştur. Ayrıca kreş ve gündüz bakım evlerinde büyüyen çocuklarımızın bağışıklık sistemlerinin de güçlendiği hepimiz tarafından bilinmektedir. Çocukların tam öğrenme çağına girdiği bu dönemlerde yeteneklerini geliştirmesine ve kendine özgü yeteneklerini fark etmesine sebep olmaktadır. Öğrenme döneminde kreşe gitmeyen çocuklarla giden çocuklar arasında büyük farklar oluşmaktadır. Evde internet, televizyon ve teknolojik aletlerle geçiren çocuklar körelmektedir. Bu sebepten dolayı da çocuklar ilköğretime başladığında çekimser olmakta ve geri dönüşü toparlaması zor bir dönemece girmektedirler."

"EKONOMİK SIKINTILAR ÇOCUĞUN GELİŞİMİNE ENGEL OLMAMALI"

Okul öncesi eğitimde aileler kimi zaman yetersiz kalıyor ve çocuğunun eğitimine gerektiği kadar ilgi gösteremediklerinin altını çizen Yılmaz, 'Bu ilgisizliğin başında ise en büyük sıkıntı ekonomik sebepler yer almaktadır. Bazı ailelerde okuma seviyesinin düşük olmasından dolayı nasıl bir eğitim vereceklerini bilemekte zorlanmaktadırlar. Gelir seviyesi ve okuma seviyesinin düşüklüğü bir kader olmaktan çıkması devletimizin düşük maaşla yada eşinden ayrılmış metropollerde ancak geçimini sağlayan çalışan ailelere bu yardımı yapması gerekmektedir. Bu sebeplerden dolayı değişen ve hızlı büyüyen dünyamızda çocuklarımızın gelişiminde biz milletvekillerine büyük iş düşmektedir. Bu kanun teklifinde her gün çocuk sayısının artması için propaganda yapan hükümetin durumu iyi olmayan ailelerin çocukları ile durumu iyi olan ailelerin çocuklarının eşit seviyede büyümelerin bir nebzede olsa hatırlatmak yeni nesil yetiştirmekte güçlüklerle yaşam mücadelesi veren hali vakti olmayan ailelerimize yardım etmektir. Artan nüfusumuzda ekonomik durumu iyi olmayan ailelere bu imkanı veremediğimizde ilerde telafisi parasal değerlerle karşılayamayacağımız daha büyük sorunları beraberinde getirmesi muhtemel olacaktır" dedi.

kalan karakter 1000

mrl mrl

Turkiyemizin başındakilerinin yeni çözümü muhteşem.dogru memur 2000 maaş alıp geçinemiyor,askeri ücretliler lux içinde yaşıyor.hasbin Allah.ayıp ya ayıp

Aynı Görüşte misiniz?
evet1
hayır0
cevapla 02.10.2013 15:28
.... ....

BITEK DEVLET MEMURLARINI PARAYA IHTIYACI VAR ZATEN ASGARI UCRETLE CALIŞIPTA COCUK BUYUTEN ANNELERI KIMSE DÜŞÜNMÜO ZATEN BUMU SIZIN ADALETINIZ MEMURA VERDIĞINIZ MAAŞA BAKIN BIDE ASGARI UCRETE EGITIM HAKKI BITEK MEMUR COCUKLARININ MI

Aynı Görüşte misiniz?
evet12
hayır1
cevapla 30.07.2013 12:36
buket buket

özellikle büyük şehirlerde görevli memurları rahatlatacak doğru bir uygulama olacak. Doğuda bir ilde kreş ücreti 400tl civarıyken, batıya doğru gelindikçe kreş ücretleri 1000tl'ye varıyor. Bu da kreş ücreti için çalışıyoruz, o zaman evde oturup çocuk bakalım mantığını ortaya çıkarıyor.

Aynı Görüşte misiniz?
evet0
hayır0
cevapla 10.06.2013 21:27
işçiler ne olacak peki???? işçiler ne olacak peki????

2 çocuk annesiyim 4 ve 2 yaşında iki kızım var asgari ücretle çalışıyorum çalıştığım parayı kreşe yatırmamak için çocuklarımı annem bakıyor ve annem ilçede oturuyor sadece pazar günleri çocuklarımı görüyorum çocuklarımın psikolojileri çok kötü durumda ama çalışmak zorundayım işçilere de kreş yardımı yapılmasını istiyorum

Aynı Görüşte misiniz?
evet5
hayır0
cevapla 31.05.2013 13:51
fahrettin fahrettin

eğitim sadece memurların çocukları içinmi önemli ya diğer özel işletmelerde çalışan ailelerin çocukları ? özel işletmelerde çalışanlar çok mu kazanıyorki memurlardan

Aynı Görüşte misiniz?
evet10
hayır0
cevapla 30.05.2013 11:10

ÖNEMLİ NOT: Bu sayfalarda yayınlanan okur yorumları okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan SABAH veya sabah.com.tr hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.