X İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR
ARKADAŞINA GÖNDER İki günde bir kadın cinayeti işlendi
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz

İki günde bir kadın cinayeti işlendi

  • Giriş Tarihi: 28.4.2013

Yılın ilk 3 ayında 47 kadın öldürüldü. 36 kadının öldürülme nedeni ayrılma isteği. Doğu Karadeniz'de ise kadın cinayeti olmadı

Kadın Cinayetlerini Durduracağız Platformu'nun yaptığı çalışmayla; Türkiye'de iki günde bir kadının öldürüldüğü gerçeği ortaya çıktı. Araştırmaya göre tablo şöyle:
EN ÇOK KOCALAR: 36 kadın boşandıkları veya boşanmak istedikleri kocaları ya da ayrılmak istedikleri sevgilileri tarafından öldürüldü. Annesi, kızı, oğlu, kayınbabası ve damadı tarafından öldürülen kadınların sayısı 8'i buldu. ABD'li Sarai Sierra gibi 3 kadın tanımadığı kişiler tarafından öldürüldü.
BIÇAK VE SİLAHLA: Kadın cinayetlerinin 15'inde bıçak kullanıldı. 19 cinayet ise tabanca, pompalı tüfek ve av tüfeği gibi silahlarla öldürüldü. 3 kadın boğularak, diğerleri tokmak ve yumrukla dövülerek.
DOĞU KARADENİZ'DE ŞİDDET YOK: Doğu Karadeniz'de hiçbir kadın öldürülmedi. İller arasında birinciliği 8 cinayetle İstanbul aldı. İkinci sırada 4 kadın cinayetinin yaşandığı İzmir yer aldı. Ankara, Gaziantep, Kocaeli ve Hatay'da öldürülen kadın sayıları 3'er, Adana ve Manisa'da 2'şer oldu. 19 ilde de 1'er kadın öldürüldü.